Jump to content

MGS 320d E90


mgs

Recommended Posts

Nu prea vad legatura, nu te contrazic, dar nici nu sunt convins ca asa e. Nu am vazut niciun e90 cu 4 pistoane care sa aiba astfel de ceasuri, indiferent cate dotari ar avea.

 

Eu asta am gasit pe net. Revin mai tarziu cu un link. Poate stie cineva mai bine si ne lamureste :)

 

Ia vezi, seamana?

 

 

 

vs

 

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine se vede in poza lui unde sunt aprinse ceasurile. Banda aia luminoasa de deasupra cifrelor care indica viteza si turatiile (conturul ceasurilor), e prezenta doar la e90 cu motor 3.0d+;) la turometru, in zona 4300-5000rpm e spira aia care arata ca s-a incalzit apa (nu stiu la el daca lucreaza, dar e prezenta), ceea ce nu exista la motoare de 4 cilindri...display-ul BC diferit, inclusiv afisajul. Vad ca are si afisaj de distronic (se vede o umbra deasupra BC), optiune ce nu exista pe motoare de 4 cilindri, la e90. Edited by Alex Nastase
Link to comment
Share on other sites

Nu prea vad legatura, nu te contrazic, dar nici nu sunt convins ca asa e. Nu am vazut niciun e90 cu 4 pistoane care sa aiba astfel de ceasuri, indiferent cate dotari ar avea.

 

http://www.e90post.c...ad.php?t=104150

 

The "nice" instrument cluster is called "high" version.

It is fitted to:

-all 6 Cyl. E9*s with Cruise Control OR high beam assistant

(Be aware: variable redline is not working, and never did on any E9* except M3, see my sig.)

-all 4 Cyl. E9*s with high beam assistant

(Be aware: Cruise blob around speedo & variable redline are not working!)

 

The "ugly" instrument cluster is called "low" version.

It is fitted to:

-all 6 Cyl. E9*s without Cruise Control AND without high beam assistant

-all 4 Cyl. E9*s without high beam assistant

 

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Codarea implica cand activezi cruise control sa iti apara viteza setata cateva secunde pe display-ul din bord, iar daca este bord high ( cel cu cadran pt cruise control ) se poate activa si punctul acela, care se opreste la viteza care este setata de cruise control. Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

A trecut ceva timp de cand nu am mai scris pe aici. Masina functioneaza perfect, fara probleme. O sa urmeze o revizie, luna viitoare probabil.

 

Intre timp, am achizitionat cateva piese pentru un retrofit. Cautam Logic7, aveam deja cumparate de acum o luna 5 miduri, 4 tweetere si 1 subwoofer (plus fibra optica), dar am gasit un pachet cu amplificator HiFi:

 

post-60251-0-73648300-1419779355_thumb.jpg

 

- amplificator cu suport;

- capac plastic ce acopera spatiul unde vine amplificatorul;

- ramele de usi cu suport de tweetere;

- grile difuzoare (bonus);

- si cel mai important: instalatia 100% completa, cred ca are si cablajul pentru Bluetooth:

 

post-60251-0-12545200-1419779357_thumb.jpg

 

 

Voiam sa mesteresc eu la masina, dar am ajutat la demontarea instalatiei si m-am cam razgandit. Caut un mester bun, care stie ce face. Imi face cineva o recomandare?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A trecut ceva timp de cand nu am mai scris pe aici. Masina functioneaza perfect, fara probleme. O sa urmeze o revizie, luna viitoare probabil.

 

Intre timp, am achizitionat cateva piese pentru un retrofit. Cautam Logic7, aveam deja cumparate de acum o luna 5 miduri, 4 tweetere si 1 subwoofer (plus fibra optica), dar am gasit un pachet cu amplificator HiFi:

 

post-60251-0-73648300-1419779355_thumb.jpg

 

- amplificator cu suport;

- capac plastic ce acopera spatiul unde vine amplificatorul;

- ramele de usi cu suport de tweetere;

- grile difuzoare (bonus);

- si cel mai important: instalatia 100% completa, cred ca are si cablajul pentru Bluetooth:

 

 

 

post-60251-0-12545200-1419779357_thumb.jpg?[/size]

 

Colegul _C_o_s_m_i_n este artist la asa ceva, mie mi-a montat Logic7 si mulf2 high(muzica USB OEM) si sunt extrem de multumit.pret ok,calitatea lucrĂŁrii si mai ok

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Saptamana aceasta masina a primit o noua revizie: ulei 5w30, filtre (ulei, aer, motorina si polen) si 4 bujii.

Surprinzator, filtrele de polen si de aer schimbate nu erau foarte murdare. Cred ca aerul din jurul Bucurestiului e din ce in ce mai curat dry.gif

 

Pentru ca trebuie scoasa atunci cand se schimba bujiile, am verificat si galeria de admisie si spre ghinionul meu o clapeta are un mic joc. De fapt, as putea spune ca am avut noroc sa descopar problema inainte sa cauzeze alte complicatii. Urmeaza, deci, o galerie noua saptamana aceasta.

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Releul de la bujii nu e cu probleme?

De ce nu vrei sa elimini clapetele?

Am avut doar 3 bujii arse si le-am schimbat pe toate. Releul e ok.

Din ce m-am documentat, eliminarea clapetelor aduce anumite dezavantaje:

1. Se pierde din cuplu in ture joase

2. Frana de motor se simte mai putin

3. Creste consumul

 

In plus, BMW recomanda schimbarea galariei la ~100k km.

 

Nu ai galeria cu probleme..asa ca nu e panica

Sa inteleg ca treci la hi-fi?renunti la logic7?

Better safe than sorry :rolleyes:

 

Pentru moment renunt la L7, pana gasesc ceva bun la pret decent.

 

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk 2

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.