Jump to content

MGS 320d E90


mgs

Recommended Posts

Sa inteleg ca treci la hi-fi?renunti la logic7?

 

Am terminat weekend-ul acesta de instalat sistemul pe masina. In momentul de fata, configuratia audio este urmatoarea:

- amplificator HiFi

- 4 x mid L7

- 4 x tweet L7

- 2 x sub L7

Practic este un sistem HiFi cu difuzoare L7 compatibile.

 

Instalarea nu a durat foarte mult, aproximativ 2 ore, insa am fost ajutat de tatal meu. Au trebuit demontate scaunele fata, bancheta, partea stanga din portbagaj si plasticele laterale de jos. Am folosit traseul recomandat in instructiunile kitului de retrofit Alpine. Ar trebui sa mentionez ca difuzoarele erau deja montate, probabil mai consumam jumatate de ora pentru instalarea acestora.

 

Diferenta de la standard la HiFi e imensa. Pe hartie trecerea e de la 60W (4 x 15W) la 180W (4 x 25W + 2 x 40W). Pe langa diferenta evidenta de putere, acum se simt si frecventele joase si cele inalte. Masina inca nu a fost codata HiFi si din cate am inteles acest lucru va aduce o imbunatatire. Sper sa reusesc sa imi gasesc timp cat mai curand pentru asta.

Momentat "mi-a trecut" de Logic7, sunt mai mult decat multumit de imbunatatirea adusa de configuratia actuala.

 

Sunt curios sa aud un sistem HiFi OEM intr-un E90, pentru comparatie.

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

 

Din ce m-am documentat, eliminarea clapetelor aduce anumite dezavantaje:

1. Se pierde din cuplu in ture joase

2. Frana de motor se simte mai putin

3. Creste consumul

Nu e chiar asa. Toate acestea le simti daca mergi subturat, pana in ~2100rpm si nici acolo foarte tare. Peste 2100rpm oricum clapetele stau pe deschis. Eu le-am anulat si nu e sesizabila diferenta decat daca esti foarte atent.

 

Eu sunt mai linistit cu ele anulate.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau sa fac modificari la sistemul audio...as vrea sa schimb toate difuzoarele din masina cu altele mai tari , sa ii pun twetere si 2 din difuzoarele actuale vreau sa le montez in usile din spate + tub de bass in portbagaj. In acest fel voi avea 6 difuzoare + 4 twetere + 2 sub-uri sub scaune + tub de bass in portbagaj.

Despre ce codari vorbesti acolo? Ce trebuie codat si cum? Daca imi leg cele 2 difuzoare pe usile din spate cum recomanzi sa le leg, din cate stiu am doar 4 iesiri pentru mid-uri de la casetofon?

Link to comment
Share on other sites

@ken, nu cred ca e cazul sa le anuleze la E90, pentru ca nue problema ca la E46.

 

@andrei, daca vrei sa imbunatatesti sistemul audio, nu face improvizatii...o sa fie mai rau decat acum.singurul lucru in plus ar fi subwofferul din portbagaj care te face sa crezi ca e totul bine.

sfatul meu este sa treci la HI-FI, L7 sau individual

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa. Toate acestea le simti daca mergi subturat, pana in ~2100rpm si nici acolo foarte tare. Peste 2100rpm oricum clapetele stau pe deschis. Eu le-am anulat si nu e sesizabila diferenta decat daca esti foarte atent.

 

Eu sunt mai linistit cu ele anulate.

 

 

la e90 s-a remediat problema clapetelor!!

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca la e90 nu e aceeasi problema ca si la e46 cu claptele, au axul mai gros dar el singur a spus ca o clapeta are joc. In cazul acesta, eu as prefera anularea lor + remapare pt a substitui lipsa lor. :rolleyes:

 

E doar parerea mea, daca se hotaraste sa puna galerie noua atunci e si mai bine :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eh... este pe vine si prezentarea mea. Am tot amanat momentul, dar daca tot ma provoci... :)... Astept sa vina caldura ca sa o incalt de vara.

Astept cu drag frantics.gif

 

Si eu vreau sa fac modificari la sistemul audio...as vrea sa schimb toate difuzoarele din masina cu altele mai tari , sa ii pun twetere si 2 din difuzoarele actuale vreau sa le montez in usile din spate + tub de bass in portbagaj. In acest fel voi avea 6 difuzoare + 4 twetere + 2 sub-uri sub scaune + tub de bass in portbagaj.

Despre ce codari vorbesti acolo? Ce trebuie codat si cum? Daca imi leg cele 2 difuzoare pe usile din spate cum recomanzi sa le leg, din cate stiu am doar 4 iesiri pentru mid-uri de la casetofon?

Iesirile din unitatea standard a masinii sunt praf si nu rezolvi nimic fara amplificator. Masina trebuie codata cu optiunea Hi-Fi, care modifica semnalele de iesire din unitate. Pot sa revin maine cu mai multe informatii, am cateva pagini salvate pe laptopul de la munca.

 

@andrei, daca vrei sa imbunatatesti sistemul audio, nu face improvizatii...o sa fie mai rau decat acum.singurul lucru in plus ar fi subwofferul din portbagaj care te face sa crezi ca e totul bine.

sfatul meu este sa treci la HI-FI, L7 sau individual

Am avut eu subwoofer instalat in portbagaj. Vibra tot spatele masinii si facea o galagie infernala afara, insa inauntru nu era nimic deosebit. Am renuntat foarte repede la el. Ce-i drept, l-am avut legat pe canalele spate.

Eu recomand HiFi, sau un sistem L7 bun si nu foarte vechi. Desi tind sa cred ca de banii cu care instalezi L7 se poate realiza o solutie aftermarket mai buna.

 

la e90 s-a remediat problema clapetelor!!

Probabil ca sunt mai ok decat cele de pe E46, insa BMW recomanda schimbarea galeriei la 100k km.

 

Stiu ca la e90 nu e aceeasi problema ca si la e46 cu claptele, au axul mai gros dar el singur a spus ca o clapeta are joc. In cazul acesta, eu as prefera anularea lor + remapare pt a substitui lipsa lor. :rolleyes:

E doar parerea mea, daca se hotaraste sa puna galerie noua atunci e si mai bine :thumbsup:

Una din clapete are joc, deci clar ceva nu e in regula. Am comandat galeria in aceeasi zi si deja mi-a ajuns acasa. Maine sper sa o schimb.

 

 

 

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Da, tot BMW recomanda revizie la 30k km si ulei cutie lifetime :))

Evident sunt niste calcule care indica o probabilitate de defectare care creste exponential dupa o anumita valoare. In cazul de fata, pentru galeria de admisie, valoarea este de 100k km (spun dansii).

Asta nu inseamna ca nu se poate defecta cu mult inainte, sau ca nu poate functiona sute de mii fara probleme. Probabilitati, matematica, fizica, mecanica, etc.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Despre ce codari vorbesti acolo? Ce trebuie codat si cum?

 

Cum ziceam, masina trebuie codata HiFi. Si pentru ca o poza face cat o mie de cuvinte, iata o comparatie intre iesirile HU cu acelasi sistem audio, prima poza fiind cu masina codata stereo, iar a doua cu masina codata HiFi

 

post-60251-0-06281100-1422945430_thumb.png

 

 

post-60251-0-23689500-1422945431_thumb.png

 

 

for the Stereo to HiFi coding to work then the outputs will change from high level to low level, and from the rear signal from high passed to full range.

You must notice the difference as it will be very obvious, especially the volume level of the front speakers/woofers being in parallel and with a low level signal driving them.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat aseara admisia si au curatat baietii si EGR-ul, care avea ceva depuneri adunate. Probabil e un efect placebo, dar simt masina putin mai sprintena (desi e posibil totusi sa fie efectul curatarii EGR).

Una peste alta, sunt multumit ca am rezolvat problema.

 

Si o poza proaspata:

post-60251-0-48064300-1423063861_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.