Jump to content

MGS 320d E90


mgs

Recommended Posts

noaptea arata bine dar ziua cand e soare puternic cam lasa de dorit (nu cred ca o sa gasim becuri sa imitam seria f)

In bataia directa a soarelui sunt aproape ca si inexistente. Nu am bagat de seama niciodata cum se vedeau cele oem pe soare puternic.

In rest, se vad ok:

post-60251-0-26031700-1396209485_thumb.jpg

Probabil ca cele de la LUX se apropie de ceea ce se regaseste pe F-uri, dar si 250$ pentru 2 becuri mi se pare exagerat.

 

Singura solutie sunt AE ccfl cu neon, chiar merita

Nu as desface farul pentru asta. Eu sunt multumit de ce am acum pe masina.

 

 

Apropo, ieri i-am facut de-badge:

post-60251-0-95841200-1396209489_thumb.jpg

 

si i-am pus lumini LED si pe spate. Lampile au fost cumparate de la colegul dxr

post-60251-0-72204000-1396209491_thumb.jpg

Nu dau eroare si lumineaza foarte puternic. Poza e totusi putin exagerata, deoarece nu am facut focus cum trebuie...nu sunt atat de deranjante precum par.

 

 

Si o poza de cuplu :) , tot de ieri. Am profitat de ziua frumoasa si am iesit la plimbare. A durat ceva sa iau decizia care ramane in garaj.

post-60251-0-19550200-1396209488_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ieri a fost o zi frumoasa...pentru masina :)

 

 

Am montat boxele de L7 de la Marius. Se poate observa si diferenta intre sub standard si sub de L7. Iar greutatea cred ca e tripla :)

post-60251-0-31566200-1396849487_thumb.jpg

 

Trebuie sa mai cumpar o pereche de mid si o pereche de tweet pentru fata. Si grilele pentru tweet.

Sunetul se schimba foarte mult. Basul este mai profund, iar boxele de L7 nu "gajaie" la volum maxim. Per total este un upgrade bun, dar investitia nu merita daca pe viitor nu se adauga si amplificatorul.

 

Apoi am polisat farurile si semnalele de pe aripi. Adaug cate 2 poze, before and after :)

 

post-60251-0-24252400-1396849488_thumb.jpg ==>> post-60251-0-06565000-1396849489_thumb.jpg

 

 

post-60251-0-23402000-1396849490_thumb.jpg ==>> post-60251-0-45080500-1396849491_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bravo :goodjob:

Acum iti vine sa asculti muzica cand te urci in ea :p

Ai pus mid-urile si tweeterele la luneta?

Vezi ca mai are si C_o_s_m_i_n de vanzare, da-i un pm.

Ma repet, foarte frumoasa culoarea, pacat ca nu am vazut-o pe zi.

Farurile le-ai facut tu singur? Poate trec si eu pe la tine :p

Link to comment
Share on other sites

Da,le-am pus la luneta din 2 motive:

1.pentru usa fata nu am momentan loc pentru tweetere, trebuie sa schimb grilele.

2.nu am avut torx 20 sa desfac suruburile de la usa, macar pentru test :))

 

Polish-ul a fost facut de un prieten, cu scula profi si materiale 3M. Daca te intereseaza, va pun in contact si cred ca o sa va intelegeti, sa fiti multumiti amandoi. Si o sa vezi si masina pe zi :)

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa schimb si becurile de xenon. Sunt totusi cele originale si au peste 7 ani. Cu siguranta produc mai putina lumina decat atunci cand au fost aprinse pentru prima oara.

Eram convins sa cumpar OSRAM Night Breaker Unlimited ("XENARC NIGHT BREAKER UNLIMITED is the new highlight on the xenon market.[...] And that certainly pays: With up to 70 % more light than standard xenon lamps, the new OSRAM lamp is already the most powerful xenon automotive light in the world, and even more powerful than the XENARC SILVERSTAR predecessor model.").

Am gasit, insa, pe site-ul lor, datasheet-urile pentru fiecare tip de bec:

Din cate se poate observa, toate au acelasi flux luminos, insa NBU costa ~350RON, iar pe cel normal am oportunitatea sa il cumpar cu 150RON. Se pricepe cineva sa imi spuna daca exista o diferenta sesizabila intre cele doua ? (Cool Blue nu ma intereseaza, am atasat poza doar informativ). Multumiri anticipate :)

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa schimb si becurile de xenon. Sunt totusi cele originale si au peste 7 ani. Cu siguranta produc mai putina lumina decat atunci cand au fost aprinse pentru prima oara.

Eram convins sa cumpar OSRAM Night Breaker Unlimited ("XENARC NIGHT BREAKER UNLIMITED is the new highlight on the xenon market.[...] And that certainly pays: With up to 70 % more light than standard xenon lamps, the new OSRAM lamp is already the most powerful xenon automotive light in the world, and even more powerful than the XENARC SILVERSTAR predecessor model.").

 

Am gasit, insa, pe site-ul lor, datasheet-urile pentru fiecare tip de bec:

 

Din cate se poate observa, toate au acelasi flux luminos, insa NBU costa ~350RON, iar pe cel normal am oportunitatea sa il cumpar cu 150RON. Se pricepe cineva sa imi spuna daca exista o diferenta sesizabila intre cele doua ? (Cool Blue nu ma intereseaza, am atasat poza doar informativ). Multumiri anticipate :)

 

 

Pai daca fluxul luminos este la fel, atunci unde-i diferenta? Asta-i caracterisitca principala a surselor de lumina!

Link to comment
Share on other sites

Masinuta a primit sambata un detailing interior, pentru reimprospatare :) Din pacate, am terminat treaba tarziu si nu am avut cum sa fac poze.

Plafonul nu am vrut sa il fac, am inteles ca exista riscul sa se desprinda. Aveti vreo recomandare? sorcerer.png

Link to comment
Share on other sites

Masinuta a primit sambata un detailing interior, pentru reimprospatare :) Din pacate, am terminat treaba tarziu si nu am avut cum sa fac poze.

Plafonul nu am vrut sa il fac, am inteles ca exista riscul sa se desprinda. Aveti vreo recomandare? sorcerer.png

 

Daca il faci la cineva care stie ce face, sansele ca plafonul sa pateasca ceva sunt minuscule. Eu am facut operatiunea asta la 5 masini, in 2 locuri diferite, nici o problema pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.