Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Salut! Am o ĂŽntrebare pentru posesorii de 3.0d 245ps dupĂŁ 2010,,, exista problema cu distribuție ca la modele de 2.0d sau cu motor n47? Si ce consum au ? (Pt. Ca eu ma gândesc sa achiziționez una de preferința xDrive xD) mulțam fain :)

E alt motor.

Link to comment
Share on other sites

sal, stie cineva daca se poate schimba limba la voice control la bmw f10, pt ca acum este germana si as vrea sa o trec pe engleza ? multam :)

 

Pai logic ar fi in momentul in care schimbi limba meniului in engleza, germana, franceza sau ce iti mai apare pe acolo sa se schimbe si limba in care dai comenzile vocale. Sa inteleg ca tu stai cu meniul in germana ? Doar optiunea asta o ai in iDrive ?

Link to comment
Share on other sites

Salutari! Recent am cumparat un F10 520d automat din germania, data fabricatiei fiind noiembrie 2011. Masina are cam 143.000 de km si merge foarte bine, singura problema fiind consumul exagerat. Pe autostrada in drum spre Romania am obtinut o medie de 7.4l si am presupus ca este cat de cat ok, insa in Bucuresti n-am reusit sa scad sub 12l iar in conditiile in care 12l/100km este mai mult decat dublu fata de consumul mentionat in datele tehnice (5.7-5.9) cred ca exista o problema mare. Vanzatorul mi-a spus la momentul cumpararii ca prin vara ar trebui sa inlocuiesc injectoarele. Credeti ca exista si alti factori implicati in cresterea asa de mare a consumului? <_<

I-as ruga pe colegii cu aceleasi motorizari sa-mi spuna si mie prin pm cam cat le consuma lor jucaria :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Pai nu e asa exagerat consumul raportat la viteza medie. Gandeste-te ca e ca si cum ai merge cu a 2-a tot timpul :) In conditiile in care probabil inca ai cauciucuri de iarna si daca faci drumuri scurte de max 5-6 km in care nu apuca motorul sa se incalzeasca cam asta ti-e consumul.
Link to comment
Share on other sites

Consumul este mare, eu obtin o medie sub 10% tot cu F10 520d (cutie automata 8 trepte), condus normal (adica nu prea-mi sta nimeni in fata la semafor :)). Verifica in primul rand presiunea pneurilor si apoi incearca acelasi traseu cu motorul cald si presiune corecta in pneuri. Pe de alta parte, s-a tot discutat pe aici subiectul, consumul pe care-l vezi pe BC nu este asa de corect. Este de fapt un consum calculat in ECU, nu masurat de vre-un senzor.

 

PS

Am uitat sa te intreb, nu cumva masina ta are incalzire suplimentara? Este fabricata pentru o tara cu climat rece?

Edited by D_A_N
Link to comment
Share on other sites

Pai nu e asa exagerat consumul raportat la viteza medie. Gandeste-te ca e ca si cum ai merge cu a 2-a tot timpul :) In conditiile in care probabil inca ai cauciucuri de iarna si daca faci drumuri scurte de max 5-6 km in care nu apuca motorul sa se incalzeasca cam asta ti-e consumul.

12-13% am la E60 LCI 535d, deci totusi, colegul a spus foarte clar sa verifice diverse, nu e un consum pentru 2.0d, nici macar cu E39 2.5d nu reuseam sa trec de 11% in Bucuresti.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

anrei@ tot 520 am si eu. 7.1 in oras (pitesti). acum eu va intreb altceva, jaluzelele alea de la radiator se deschid automat sau trebuie sa le deschid eu prin vreo setare sau altceva? am luat masina cam de o luna si de cand am luat.o stau numai inchise..ce.i drept am si un avantaj, motorul se incalzeste destul de repede pana la 100 grade.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai logic ar fi in momentul in care schimbi limba meniului in engleza, germana, franceza sau ce iti mai apare pe acolo sa se schimbe si limba in care dai comenzile vocale. Sa inteleg ca tu stai cu meniul in germana ? Doar optiunea asta o ai in iDrive ?

 

 

Meniul este in engleza ! :)

 

Consumul este mare, eu obtin o medie sub 10% tot cu F10 520d (cutie automata 8 trepte), condus normal (adica nu prea-mi sta nimeni in fata la semafor :)). Verifica in primul rand presiunea pneurilor si apoi incearca acelasi traseu cu motorul cald si presiune corecta in pneuri. Pe de alta parte, s-a tot discutat pe aici subiectul, consumul pe care-l vezi pe BC nu este asa de corect. Este de fapt un consum calculat in ECU, nu masurat de vre-un senzor.

 

PS

Am uitat sa te intreb, nu cumva masina ta are incalzire suplimentara? Este fabricata pentru o tara cu climat rece?

 

 

Cam ce presiune aveti in pneuri ? De exp eu am 245/45/18.

Link to comment
Share on other sites

Meniul este in engleza ! :)

 

 

 

 

Cam ce presiune aveti in pneuri ? De exp eu am 245/45/18.

 

Habar n-am! Dar le zic baietilor de la vulcanizare sa citeasca singuri pe eticheta presiunea recomandata. Nici mai mult, nici mai putin. Ma opresc la vulcanizare la 2500-3000 km parcursi.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns.Cele de pe masina vor fi pastrate pentru iarna in schimb aleg tot 17 datorita lucrurilor pe care le stim cu totii.

Mie imi place mai mult varianta 1 , plus ca masina va avea geamuri fumurii si grilele fata negre....

 

O sa arate foarte mici jantele, mai ales daca o sa iei negre, si pe 17" o sa arate si mai mici decat astea care le ai pe masina..

Pune linistit pe 18 pentru vara, oricum o sa ai talon mai mare, 245.45.18.. cu jantele pe 18 pe F10, o sa ai talon cum am eu pe 17" cu e60'ul..Poti pune linistit pe 18"..

O sa arate foarte mici daca le iei pe 17" + negre, si apoi o sa iti para rau.. Dar fiecare face cum vrea.. Bafta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.