Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Salutare! Am urmarit sfaturile din posturile anterioare cu atentie pentru ca o sa am un F10 si nu am avut BMW pana acum si practic toate informatiile sunt noi ... rugamintea mea este daca puteti sa aruncati o privire peste masina de aici http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-530d-xdrive-aut-komfortsitze-head-up-distronic-v%C3%B6hringen/206752453.html - mai mult ca sigur asta va fi. Fac un upgrade de la un A4 B7 2.0TFSI si am ales intre A6 si F10 ... nu sunt familiarizat cu nivelele de dotari de la BMW, am mers cu un prieten care are un F10 din 2013 si mi-am facut o idee de masina ca tinuta si cum se comporta dar destul de superficial, m-am plimbat 1 ora asa timp in care mi-a explicat el butoanele pe acolo, etc etc.

 

Din ce am citit pe aici legat de optiuni si din ce disting din poze se pare ca are aer conditionat baza, entry level. De asemenea vanzatorul spune ca are niste urme de grindina pe plafon si pe portbagaj, omu care s-a dus s-o ia a zis ca "nu se vad", Dumnezeu stie ce-o insemna "nu se vad" :)

 

Orice informatie relevanta sau daca observati ceva in neregula e apreciata, multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina Lucian. Dar pacat ca nu are macar ventilatie pe fata daca tot are scaune comfort. La banii astia cred ca gasesti si ceva mai bun in sensul asta.

 

Daca as lua acum un F10 cu scaune comfort clar as lua cu ventilatie. Altfel poti gasi ceva mai ieftin cu scaune sport sau standard. Parerea mea dar probabil tu nu prea te pricepi la bmw si la dotarile in cauza. E bine ca ai intrebat totusi.

Link to comment
Share on other sites

Ventilatia nu e foarte comuna la f10, stiu ca am cautat-o si eu foarte mult. Scaunele confort merita chiar daca nu sunt ventilate.

In legatura cu sistemul de climatizare depinde cat esti de sensibil la clima si daca circuli in general cu mai multe persoane in masina.

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am urmarit sfaturile din posturile anterioare cu atentie pentru ca o sa am un F10 si nu am avut BMW pana acum si practic toate informatiile sunt noi ... rugamintea mea este daca puteti sa aruncati o privire peste masina de aici http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-530d-xdrive-aut-komfortsitze-head-up-distronic-v%C3%B6hringen/206752453.html - mai mult ca sigur asta va fi. Fac un upgrade de la un A4 B7 2.0TFSI si am ales intre A6 si F10 ... nu sunt familiarizat cu nivelele de dotari de la BMW, am mers cu un prieten care are un F10 din 2013 si mi-am facut o idee de masina ca tinuta si cum se comporta dar destul de superficial, m-am plimbat 1 ora asa timp in care mi-a explicat el butoanele pe acolo, etc etc.

 

Din ce am citit pe aici legat de optiuni si din ce disting din poze se pare ca are aer conditionat baza, entry level. De asemenea vanzatorul spune ca are niste urme de grindina pe plafon si pe portbagaj, omu care s-a dus s-o ia a zis ca "nu se vad", Dumnezeu stie ce-o insemna "nu se vad" :)

 

Orice informatie relevanta sau daca observati ceva in neregula e apreciata, multumesc!

 

Salutare,

Masina e destul de bine dotata..Legat de ventilatie, eu nu simt lipsa la asa ceva,mai ales cand curat pielea, nefiind nevoit sa scot crema din gaurelele de ventilatie, dar na, chestie de gusturi..

Din cate vad din poze masina nu are controlul distributiei aerului.Nu as sti sa iti spun cat de mare e inconvenientul.

Pretul nu mi se pare exagerat.Evident ca e bine sa mai tragi de el inainte sa cumperi masina.

Una cu tractiune spate la acelasi nivel si eventual din 2010 e probabil mai ieftina, dar la noi xdrive nu strica deloc.

 

Scaune electrice, head-up display, cruise-control adaptiv, adaptive drive, sunt niste lucruri care o sa iti faca mai placuta experienta la volan.Acces comfort ar mai fi fost placut ca optiune din punctul meu de vedere..

Masina evident ca trebuie verificata la fata locului pentru diverse probleme care in poze nu au cum sa se vada..

 

Uite ceva mai ieftin, cu an mai mare, dotata tot pe acolo, ceva mai bine ca si clima, dar fara xdrive.

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=206697378&sb=p&ambitCountry=DE&zipcode=&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&scopeId=C&adLimitation=&features=BLUETOOTH&features=ELECTRIC_WINDOWS&features=ELECTRIC_ADJUSTABLE_SEATS&features=HEAD_UP_DISPLAY&features=NAVIGATION_SYSTEM&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&categories=Limousine&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&climatisation=AUTOMATIC_CLIMATISATION&od=up&zipcodeRadius=&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=22&pageNumber=1#

Edited by christianm
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de info @Andrei_VUV, @bomb3009, @christianm!

 

Mergem 3 in masina in majoritatea timpului, sper sa fie ok ventilatia asta implicita. Am ramas legat de xdrive "pentru ca quattro" ... acum nu stiu daca tractiunea spate e ok iarna cu majoritatea drumurilor in oras (Bucuresti - autostrada - Pitesti), mi-au mai spus oameni ca "n-ai dom'le treaba cu spatele iarna daca ai cauciucuri ...". Nu stiu ce sa zic, nu am mers ...

 

Restul optiunilor nu stiu cum sa le apreciez pentru ca nu le-am avut, regret trapa pe care o aveam la masina curenta :( cele mai importante pentru mine erau culoarea, xdrive si xenon/led.

 

Un lucru cu care nu sunt impacat e clar e legat de kilometrii - 180k par cam multi dupa mine - actuala masina am luat-o la 47k acum ~5 ani si acum are 110 deci fac aproape 10k pe an. In contextul asta m-am gandit ca ar trebui sa pot merge 4-5 ani linistit cu asta, intrarile de pe carte si "pupa" cu ce spune la reprezentanta ... voua cum vi se pare?

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Eu am tractiune spate si sunt foarte multumit si fericit cu ea si de cum duce masina.

Ce-i drept, inca nu am testat un viscol romanesc.. :)

 

Anul asta in schimb a fost multa zapada cand am fost in Austria si am cautat sa merg cu ea cam in toate conditiile si cu exceptia catora tentative de a-i fugi spatele, corectate repede de sisteme, nu m-am impotmolit pe niecaieri.

Poti linistit sa iei si tractiune spate daca scutesti o cheltuiala si nu vrei sa urci muntii cu ea.Daca vrei sa urci muntii si ai bagaje, iar nu cred sa fie prea mare drama :)

 

Trapa e frumoasa si misto, dar se poate sta si fara zic, mai ales ca iarna eu unul o tin mai mult inchisa.

 

La 10k pe an, poti sta linisit.Masina duce.Acum, trebuie verificata inainte evident, sa nu aiba vreo buba.

Evident ca 180k nu la fel ca 80k dar masinile sunt construite sa tina :)

 

Mult succes

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi 10k pe an orienteaza-te catre un benzinar, nu are rost sa te complici cu eventuale probleme scumpe specifice unui diesel. Benzinarele sunt si mai ieftine, iar diferenta de consum e mica, 1-2l/100km la puteri similare. Stii ce inseamna un 2.0tfsi, gasesti ceva similar si la seria 5, mai exact un 528i pe care il poti lua si cu xdrive. Eu asta as lua, un 528i cu un rulaj cat mai mic si dotari decente.

http://www.bmw.de/de/topics/gebrauchtfahrzeuge/gebrauchtwagenboerse.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uite un 528i frumos si dotat la pret destul de ok

http://home.mobile.de/home/index.html?customerId=2051181#des_206484457

 

Sau cu xdrive...desi nu prea ma atrage interiorul negru http://home.mobile.de/home/index.html?customerId=466902#des_205147056

 

Sau cea mai ieftina ...e de cateva luni la vanzare http://home.mobile.de/home/index.html?customerId=466638#des_204554924

 

Eu inca oscilez intre 525d si 528i dar mi-e ca la benzinar pretul la revanzare in RO va fi derizoriu si nu prea se cauta. Desi mi-as dori benzinarul :(

Link to comment
Share on other sites

Uite un 528i frumos si dotat la pret destul de ok

http://home.mobile.d...1#des_206484457

 

Sau cu xdrive...desi nu prea ma atrage interiorul negru http://home.mobile.d...2#des_205147056

 

Sau cea mai ieftina ...e de cateva luni la vanzare http://home.mobile.d...8#des_204554924

 

Eu inca oscilez intre 525d si 528i dar mi-e ca la benzinar pretul la revanzare in RO va fi derizoriu si nu prea se cauta. Desi mi-as dori benzinarul :(

 

Salut de la departare. :p

Am vazut cele 3 masini - aia prima pe benzina, ii lipseste xenonul in primu rand. Motorul pe benzina oricum in Ro e ceva EXOTIC , la revanzare.

Care ai bani multi si vrei putere maxima, desi n-ai ce face cu ea cumpara 535d.

Daca nu 525d dupa 2011, sau ultimul trimestru din 2011. Cel mai bun compromis ptr BMW intre putere - taxe .

Pretul mentenantei e cam acelas intre 2998cmc sau 1998 cmc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salutare la toti, revin cu cateva probleme lamasina mea.pt ca nu am prezentat.o, am sa o fac acum cat de scurt pot si apoi astept sfaturile voastre, deci: bmw 520d fabricatie an 2013 luna 8 an, facelift, pachet m soft clise navi mare, jante 19, fara accidente, 20 000 km, primul proprietar si unicul bmw stuttgart, pret destul de piperat.masina a venit pe platforma. ieri am facut primul drum mai "lung" bucuresti-pitesti, lucruri constate: trepidatie in volan intre 125-140 km/h, nu exagerata, de ajuns cat sa deranjeze pt o astfel de masina, trepidatie la franare mai brutala la viteze mari(peste 130km/h) si trage si putin stanga... SPECIFIC CA ROTILE FATA AU FOST ECHILIBRATE PE APARAT SI AU DAT 0 CU 0.

CE SFATURI VREAU:

1. CE MA SFATUITI SA FAC?

2. CE SERVICE BMW BUUUN IMI RECOMANDATI IN BUCURESTI

3.CE TESTE SA FAC LA SERVICE?

MASINA MAI ARE GARANTIE PANA IN AUGUST ANUL ACESTA.

MULTUMESC.

Link to comment
Share on other sites

A mea la fel facea trepidatii in volan intre 110 - 130 si la franare putin sesizabil,deoarece nu pun frane bruste pentru a proteja discurile. Problema a fost rotile prost echilibrate la schimbarea celor de iarna cu cele de vara noi.La fel erau pe 0 eram si eu acolo, problema rezolvata dupa echilibrarea in alta parte unde clar am vazut ca dadea diferenta si pe toate rotile. Concluzia nu te lua ca iti arata cei de la vulcanizare ca e totul pe 0 , degeaba daca nu este bine reglat aparatul de echilibrat. Nu cred sa ai o problema la o asa masina noua si cu atatia kilometri,in cel mai rau caz poate fi o janta sa un cauciuc fiind pe 19 poate ai luat vreo groapa.
Link to comment
Share on other sites

Mai verifica o data rotile si in alta parte, eventual si geometria. Poate fi si de la un cauciuc cu defect. Bucsi si brate nu cred ca se pune problema la km pe care ii are. Oricum daca rotile sunt ok, eu zic sa mergi pe garantie pentru ca o ai cea de fabrica si nu ar trebui sa comenteze nimic. Eu la 60k km se pare ca deja am probleme cu discuri ovalizate, masina trepideaza in frânare.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am un f10 2011 automat. Am schimbat placutele fata-spate anul trecut, dupa 15k km se pare ca cele pe spate s-au dus. Incredibil de putin! Data trecuta am pus ATE. Intrebarea mea este daca exista vreo diferenta intre cele originale si cele after-market, ca si perioada de viata, luand in considerare un stil de condus identic. Intreb pentru ca service-ul la care am facut recent o lucrare mi-a propus in deviz placute originale, si as vrea sa stiu daca se merita diferenta de bani. Pretul este usor peste 500RON, iar pe cele ATE tin minte sa fi dat ~ 340 RON.

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Bogd - mult superioara nu se prea poate.

 

Dan Tudose - atata timp cat cele ATE sunt intr-adevar ATE nu ar trebui sa fie vreo problema. Le-ai inspectat vizual pe cele de pe spate? Poate ti s-a aprins doar martorul iar placutele sunt inca ok, cele de pe spate ar trebui sa tina cel putin 2 schimburi pe fata, distributia fortei de franare predomina pe partea fata, asa ca ori cei de la service sunt neseriosi ori placutele puse sunt fake.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.