Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

prima revizie la bmw este recomandata la 30 de mii km, daca olandezul a stiut ca o vinde, ce rost mai avea sa ii faca revizie? eu am luat masina la 20 de mii si avea decat intrare la un an de zile la 17 mii, nu s.a schimbat nimic la ea, decat s.a verificat ulei, placute, lumini etc.

 

iar masinile de olanda stim bine toti ca nu se ingrijesc. eu am doi prieteni ca re aduc diar din olanda. e jale cum le aduc de acolo...la una a gasit crengi, funze, pamant in portbagaj (passat din 2011)

Link to comment
Share on other sites

Care credeti ca ar putea fi explicatia pentru faptul ca o masina adusa din Olanda la 9 luni vechime si 42.000 km in bord nu are in baza de date Bmw nici o intrare in service ?

Asa sunt multe din belgia,olanda. Nu prea au acces in baza de date astia de aici de la bmw. Dar daca masina e buna ia-o,ce mai conteaza istoricul ca e sau nu e vizibil.

Link to comment
Share on other sites

ori nu e accesibila baza de date(am mai auzit cazuri cu belgia/olanda/chiar si franta), ori nu a intrat la bmw(am un prieten neamt,masini noi,nu da pe la bmw deloc,niciodata,pune piese OE, dar la privat, are carte service, dar nu la bmw)

 

Dar chiar se poate si daca e facuta in reprezentanta in Olanda revizia, sa nu poata fi accesata de catre cei din Romania baza lor de date? Mi se pare ciudata treaba ... In acest moment masina are pe bord 88.000 km. Pe tester erorile care au fost pe masina pana in acest moment, chiar daca au fost sterse, apare la ce numar de km erau?

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

A venit timpu sa.mi schimb si eu credinciosul e46 cu ceva mai nou si ma gandeam la un F10 525xdA (dupa 2012-2014) sau un F25 X3 2d (2011-2013).

 

Am gasit un X3 la 100.000km de incredere insa sunt foarte sceptic in privinta motorului de 184cp...nu e cam slab???

 

Legat de 5ar, cu dotarile pe care le caut, nu gasesc masini sub 160.000km.

 

Si oricum, 5arul e in jur de 30.000€ iar X3-ul undeva la 22-25.000

 

Imi place 5arul de mor si sunt genu care se bucura de placerea condusului insa toate sunt aduse de afara si cu km multi si care au km putini par dati inapoi...si tot asa...

 

Un sfat?:)

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

A venit timpu sa.mi schimb si eu credinciosul e46 cu ceva mai nou si ma gandeam la un F10 525xdA (dupa 2012-2014) sau un F25 X3 2d (2011-2013).

 

Am gasit un X3 la 100.000km de incredere insa sunt foarte sceptic in privinta motorului de 184cp...nu e cam slab???

 

Legat de 5ar, cu dotarile pe care le caut, nu gasesc masini sub 160.000km.

 

Si oricum, 5arul e in jur de 30.000€ iar X3-ul undeva la 22-25.000

 

Imi place 5arul de mor si sunt genu care se bucura de placerea condusului insa toate sunt aduse de afara si cu km multi si care au km putini par dati inapoi...si tot asa...

 

Un sfat?:)

mai strange niste bani atunci...

Link to comment
Share on other sites

Exista un serviciu oferit in Germania de care oricine poate beneficia. Eu l-am folosit cu succes si am fost multumit de raport.

Orice masina din Germania (si Austria parca) poate fi verificata de un profesionist, contra cost - cu sau fara drive test, costurile variaza (eu am dat 150 euro cu drive test) si se pot duce in orice locatie.

siteul este dieprufer.de , parca are si meniu in engleza. insa sigur cei de acolo vorbesc si in engleza.

 

La final am primit 3 rapoarte pdf, poze reale cu masina, o lista intreaga de verificari facute si unde a gasit stricaciuni , a estimat si costul reparatiilor.

De asemenea firma respectiva evalueaza si valoarea masinii.

 

Daca pot ajuta cu alte detalii, ask private.

 

Oricum 150 euro pentru o masina de 25-30keuro, e un cost care te poate salva de o teapa, mai ales daca esti necunoscator cum sunt eu.

Edited by CNT
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

 

Intrebasem acum ceva vreme de cauciucuri si pareri.

Pana la urma, am mers pe Continental RFT.

 

Supriza a venit cand am dat sa le montez, pentru ca am luat 245/40/18 si nu standard 245/45/18.

Nu va zic ca au refuzat astia de la service sa le puna, ca nu sunt ce da BMW ca dimensiuni la roti pentru masina? Si in caz de ceva le pot face probleme pentu ca au montat ce nu trebuia....Pe langa toate alea, mi-au atras si atentia ca nu trec TUV-ul cu ele ca nu e ce scrie la carte.

 

Asta e din ciclul omul cat traieste invata.

Link to comment
Share on other sites

Cauta si pe mobile. Sau din comoditate preferi autovitul?

 

Sa caut pe mobile si sa iau o masina inainte sa o vad, putin probabil. Sau sa ma duc acolo si sa nu imi placa, sau sa cheltuiesc o multime de bani pe servicii de verificare pana gasesc una... Prefer (din comoditate) sa ii las pe cei care se ocupa cu asa ceva sa isi asume riscul, sa castige si ei ceva, si cand o sa gasesc ce trebuie sau ce imi place, o sa iau. Nimeni nu cauta doar intr-o sursa, stai linistit, iar eu chiar nu am niciun fel de presiune. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.