Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

[1]Imi poate spune si mie cineva care are fi diferenta intre cele 2 modele de schimbatoare la BMW F10

 

Am inteles ca ambele sunt in 8 trepte

La varianta din dreapta masina vine si cu volan cu padele de fabrica.NU

In afara de design ar fi altceva in plus ? Da, primul model, cel din poza in care este un x, este varianta sport

sunt marci/modele diferite cutiile, daca da ar fi vreuna dintre ele mai problematica ? Nu sunt diferite cutiile.

.

 

 

[2] Cum verifici daca masina are suspensie EDC ? Am vazut scris la unui optiunea de Confort+ si la altii Sport + , ca optiune dupa VIN ar cea cu EDC are avea cod diferit ?

 

[3] Exista interior confort de Seria 7 , fara incalzire, sau posibil sa fie schimbat interior si sa nu fi schimbat panoul de clima. Daca da mi se pare penibil, o consider o optiune de baza la acel model de scaune.

 

[4] Motoarele 530 535 cu sau fara xdrive , mai ai problema de distributie ca pe X5 X6 ? Sunt probleme pe toate motoarele N57.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

In afara de design ar fi altceva in plus ? Da, primul model, cel din poza in care este un x, este varianta sport

sunt marci/modele diferite cutiile, daca da ar fi vreuna dintre ele mai problematica ? Nu sunt diferite cutiile.

 

Stiu ca e varianta sport , dar cu ce difera in afara de design , avand acelasi numar de rapoarte.

 

Marca cutiei este tot ZF , modelul este acelasi si difera doar design ul ? fiind "sport" e setata diferit ? schimba diferit ?... la asta ma refeream...

Link to comment
Share on other sites

jurid la 525d dar sa iei pe original, altele nu se potrivesc, difera dimensiunile

 

Sa inteleg ca jurid le produce pe OE, dar ce vand ei separat sub forma de produs OEM, nu se potriveste? Am inteles eu bine? Cam ciudat as zice. Si nici ATE nu se potrivesc? In cazul asta de ce le mai vand?

Link to comment
Share on other sites

Probabil difera daca nu sti ce sa cumperi si le iei dupa modelul masini, nu dupa codul placutelor luat de pe realoem.com :thumbsup:

Daca caut dupa modelul masini spre ex imi da 3 tipuri de Ate, 2 trw .... dar daca caut dupa cod doar un tip

 

Pai daca cauti dupa codul OE de pe realoem, evident ca un singur tip vei gasi. adica cele originale. Celelalte, OEM si aftermarket nu vor mai avea acelasi cod ca si cele OE, ci niste coduri proprii ale producatorilor. Eu pe E90 am pus doar placute ATE si discuri la fel schimbate o singura data in cinci ani si n-am avut nici o problema cu ele. Neavand alte tipuri montate, evident ca nici n-am avut cum sa le compar cu altele, dar asa cum spuneam, n-am avut nici un stres cu ele ori sa scartaie. La E90 stiu ca ATE era producatorul pentru OE, deci erau producator OEM. Totusi mi-e greu sa cred ca cineva, adica Jurid, producator OEM vinde ceva pentru un anumit model de masina, ca la final dupa ce le cumperi sa constati ca nu se potrivesc. Eu inclin sa cred ca poate cine ti-a comandat, chiar nu ti-a adus ce trebuia. O sa-mi incerc norocul totusi cu Jurid. Daca pana la urma se advereste ca nu se pupa, le dau inapoi si o sa iau OE.

Link to comment
Share on other sites

Va salut cu respect.

Am testat-condus putin aceasta masina:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-ID7GjcnD.html

 

Propr spune ca accepta test reprezentanta, chiar a zis ca il achita el. Kilometrii a spus ca pot fi verificati si in cutie. Doar acolo ar fi cei orig8nali. Eu vin de pe alte marci si nu ma pricep la bmw atat de mult. Problema majora la prima vedere este ca masina era mizerabila in interior. Doi: masina are deja 2 propr in ro, sosita aici la 160 si ceva de mii km. Restul kilometrilor pana la 212 mii sunt rulati in ro. Distributia a fost schimbata la 205 mii km si este in garantie, pentru ca s a rupt cica.

Ce parere aveti? Tehnic omul e calm ca masina e stas. Eu am mers cu ea si pot spune ca schimba lin si frumos. Interiorul este foarte confortabil. Puterea este pe placul meu. Consum redus etc.

Va.multumesc.

 

PS daca am postat gresit sa imi spuneti. Imi cer scuze anticipat.

Edited by DecaDurabolin
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua.

Doresc sa achizitionez un F10 minim 2014,520xd sau 525xd.

As m-ai dori ceva opinii si pareri.

Va multumesc.

 

Urmareste topicurile userilor de pe sectiunea cu Masina mea, precum si cele de pe aceasta sectiune aferente acestui model. Google de asemenea, forumuri din afara gen f10post. Daca ai intrebari specifice, le poti adresa si aici.

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Lene va mai este sa citiți. Mura ĂŽn gura daca se poate.

 

S-a discutat de placute mai sus. Daca ai citi si tu mai mult pe topic probabil ca ai observa ca am ajutat si pe altii cu informatii. Problema cu ovalizarea tine mai mult de discuri asa ca daca ai o sugestie te ascult cu interes sau pe oricine altcineva care a avut experiente ok cu discuri oem.

 

Chiar nu fortez masina, evit sa le incing cand e apa pe sosea si nu duc niciodata masina la spalat dupa o utilizare indelungata.

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

parerea mea pentru performante bune si buget ok - discuri OE + placute ATE pe fata si discuri + placute ATE pe spate

 

Pe E90 in cinci ani de zile am schimbat la inceput discurile atat pe fata cat si pe spate cu discuri ATE si de doua ori placutele, tot ATE. Cel putin la preLCI, ATE a fost producatorul OE. Acum la 525d am ales Jurid pe aceeasi logica ca si la E90. Am ales placute OEM, Jurid fiind producatorul OE. O sa vad cum se comporta in timp si daca nu-s multumit de ele, data viitoare o sa iau pe OE.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.