Jump to content

Totul despre RCA 2014


cristimm

  

225 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Faza cea mai urata e ca societatile de asigurare care se misca bine si nu iti pun probleme la despagubire sunt si cele mai scumpe. De preferat ar fi ca cel care te loveste sa aiba asigurare la allianz, groupama, generali. Pana acum nu am avut nevoie de asigurare(nu am lovit pe nimeni, nu m-a lovit nimeni). Majoritatea oamenilor cauta cele mai ieftine asigurari, fara sa ii intereseze de cei pe care ii asigura(rca ul fiind o asigurare pentru terti), mai mult de atat o mare parte a politelor rca sunt gresite. Asistentii gresesc elemente importante din polita afectand valabilitatea acesteia. E o problema cu mai multe substraturi. De preferat cele mentionate mai sus, dar cine e dispus sa dea 1700 lei pe un rca la tiriac pe 6 luni? sa fim seriosi, e bataie de joc.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

mai mult de atat o mare parte a politelor rca sunt gresite. Asistentii gresesc elemente importante din polita afectand valabilitatea acesteia. E o problema cu mai multe substraturi.

 

Asta e prima oara cand o aud. Mi se pare foarte tare. Mai da-ne te rog detalii !

Link to comment
Share on other sites

Faza cea mai urata e ca societatile de asigurare care se misca bine si nu iti pun probleme la despagubire sunt si cele mai scumpe. De preferat ar fi ca cel care te loveste sa aiba asigurare la allianz, groupama, generali. Pana acum nu am avut nevoie de asigurare(nu am lovit pe nimeni, nu m-a lovit nimeni). Majoritatea oamenilor cauta cele mai ieftine asigurari, fara sa ii intereseze de cei pe care ii asigura(rca ul fiind o asigurare pentru terti), mai mult de atat o mare parte a politelor rca sunt gresite. Asistentii gresesc elemente importante din polita afectand valabilitatea acesteia. E o problema cu mai multe substraturi. De preferat cele mentionate mai sus, dar cine e dispus sa dea 1700 lei pe un rca la tiriac pe 6 luni? sa fim seriosi, e bataie de joc.

 

Eu am 14 mil CEA MAI IEFTINA la CARPATICA.Ce sa fac?dau 25 mil la Alianz sau o fac pe cea mai ieftina?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este alta. De ce Carpatica mai activeaza in domeniu?

Nu asta e intrebarea,intrebarea e ce fac eu ca student cu un venit mediu, care-mi permite sa supravietuiesc decent?Sa ma doara de restu sau de mine?

Asta e bataie de joc nu ce zicea colegu mai sus.Am zis sincer pe topicul celalalt,este un pret incredibil de mare pentru o simpla asigurarea la cea mai de c***t firma din tara asta,dar o sa fiu nevoit sa apelez la ea.Nu am inteles si nu stiu nici pana in ziua de azi de ce nu s-a adoptat legea aia sa iti repari masina pe asigurarea ta.Atunci era cel mai bine si nu cred ca preturile la RCA-uri escaladau in halul asta.Traim in Romania si trebuie sa ne asteptam la orice, eu unul m-am lamurit suntem un popor care tace,inghite,se supune si da din gura...nimic mai mult.

Daca maine o sa introduca astia o taxa pe respirat,poimaine o sa fie coada la ghisee pentru platit taxa.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu asta e intrebarea,intrebarea e ce fac eu ca student cu un venit mediu, care-mi permite sa supravietuiesc decent?Sa ma doara de restu sau de mine?

Asta e bataie de joc nu ce zicea colegu mai sus.Am zis sincer pe topicul celalalt,este un pret incredibil de mare pentru o simpla asigurarea la cea mai de c***t firma din tara asta,dar o sa fiu nevoit sa apelez la ea.Nu am inteles si nu stiu nici pana in ziua de azi de ce nu s-a adoptat legea aia sa iti repari masina pe asigurarea ta.Atunci era cel mai bine si nu cred ca preturile la RCA-uri escaladau in halul asta.Traim in Romania si trebuie sa ne asteptam la orice, eu unul m-am lamurit suntem un popor care tace,inghite,se supune si da din gura...nimic mai mult.

Daca maine o sa introduca astia o taxa pe respirat,poimaine o sa fie coada la ghisee pentru platit taxa.

 

Era retorica intrebarea mea...

In afara de Carpatica si Astra daca nu ma insel, toate firmele de asigurari sunt straine, ele practica ce tarife vor ele. De ce sunt straine? Ne intoarcem la Adam si Eva. In urmatorii ani, tarifele vor creste. Asa cum au crescut de cand firmele de asigurari similar bancilor producatorilor si distribuitorilor de produse petroliere bla bla Romaniei per total "au fost privatizate".

Vezi pe cineva in strada? Nu, aici unde sunt eu e liniste, deci concluzia e simpla: totul e ok!

 

Mai glumim si noi un pic :)

Edited by Dan Dan
Link to comment
Share on other sites

Din pacate unii sunt efectiv fortati sa faca la cea mai ieftina firma de asigurari.

 

Cat despre valabilitatea politelor rca atata timp cat seria de sasiu, nr inmatriculare si proprietarul este cel corect acea polita este valabila. ba chiar din cate stiu cei de la csa in cazuri in care politele sunt intocmite gresit (sa zicem alt cnp decat cel real) ei tot obliga societatea sa despagubeasca urmand sa recupereze diferenta de bani de la angajatul care a facut greseala(sa zicem ca iti baga un cnp in asa fel incat sa reiasa ca ai 40 de ani si tu ai 20 de ani).

 

daca stau si ma gandesc bine cred ca se pot face manevre sa iti comanzi un rca pe net pe numele tau dar sa bagi cnp de 40 de ani. din cate stiu societatea de asigurari va trebui sa despagubeasca in caz ca lovesti pe cineva :))

Link to comment
Share on other sites

din pacate firmele mari incurajeaza tarifele exagerate . Iar astia praf se bucura de afluxul de clienti ca pana la urma e o asigurare de risc . La fel de bine poti scapa fara evenimente . Tarifele astea ar trebui reglate prin lege , deja e haos . Limita maxima probabil nu a fost atinsa si poate vom vedea rca de 6000 ron in cativa ani si 1500 cel mai ieftin . Bani pt ce ? Ca sa dai spaga in stanga si in dreapta cand ai un incident , deja incepe sa semene cu asigurarile de sanatate ale CSA . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

salut ! am 22 ani si am un 316i din 96" cea mai mica asigurare pe 6 luni este 1050 lei...ce as putea sa fac ? m-am gandit la varianta cu unul din parinti care fiind mai in varsta automat scade undeva la 160-300 6-12 luni ! dar pt asta tre sa ma duc iar la anaf la rar la politie etc ! Stie cineva daca il trec pe tata in talon ca utilizator...asigurarea se calculeaza dupa CNP ul lui sau al meu ? si daca trecerea asta in talon necesita iar vizita pe la rar si pe la alte institutii de genu ! Multumesc !
Link to comment
Share on other sites

nu se poate trece in talon decat in cazul firmelor de leasing. mergi si fa trecerea pe numele tatalui tau (intereseaza-te ca am imprsia ca nu trebuie facuta autentificarea in cazul in care trece in familie masina, nu sunt f sigur).

Iti scoti banii de transcriere inca de la prima asigurare.

chiar si carpatica/euroins e 10 mil pe 6 luni? sau vb pe 1 an? ai lovit pe altcineva sau cum de este atat d mare?

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Se poate trece in talon...atunci cand se doresc 2 proprietari in carte (ex. sot/sotie , etc) in talon nu se trec 2 proprietari, in acest caz cel de-al 2-lea proprietar va fi inscris ca utilizator insa, la momentul inmatricularii trebuiesc 2 fise de inmatriculare (cate una pentru fiecare proprietar in parte), pentru o masina deja inmatriculata pe un singur proprietar trebuie sa se reia toata procedura.

Aviz amatorilor cu varsta pana in 30 de ani!

Link to comment
Share on other sites

Sa ii f*t cu RCAurile lor, anul trecut am avut o dauna din cauza unui idiot care a iesit dintr-o curte fara nici cel mai mic bun simt de a se asigura ca are cale libera. Ala nu a avut nimic doar eu si inca unul. Am fost la asigurator si am declarat evenimentul, iar cel de acolo ne-a declarat ca cel care a iesit din curte e vinovat si dauna se va pune in carca lui. Acum cand sa imi fac RCAul surpriza de la b7 la b3. De maine EUROINS scrie la mine pe RCA, 400lei pe 12 luni, anul trecut 355lei pe 12 luni la Uniqa.
Link to comment
Share on other sites

Sa ii f*t cu RCAurile lor, anul trecut am avut o dauna din cauza unui idiot care a iesit dintr-o curte fara nici cel mai mic bun simt de a se asigura ca are cale libera. Ala nu a avut nimic doar eu si inca unul. Am fost la asigurator si am declarat evenimentul, iar cel de acolo ne-a declarat ca cel care a iesit din curte e vinovat si dauna se va pune in carca lui. Acum cand sa imi fac RCAul surpriza de la b7 la b3. De maine EUROINS scrie la mine pe RCA, 400lei pe 12 luni, anul trecut 355lei pe 12 luni la Uniqa.

prezinti risc , lovesti oamenii cand ies din curte fara sa se asigure :))))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate pt. cei sub 30 de ani dar mai ales sub 25 de ani RCA-ul e cu 200% respectiv 300% mai scump. Daca mai ai si "bolid" aka BMW poti sa zici ca te-ai "scos". Trebuie sa faci rate pt. RCA. Mai activez si ca broker de asigurare pe langa altele si va pot spune ca sunt foarte putini cei care isi fac asigurarea la o firma serioasa. Majoritatea merg pe principiul "oricum nu e pt. mine asigurarea" :( Si culmea e ca cele mai mari comisioane le dau firmele rau platnice astfel incat brokerul sa fie tentat sa le recomande clientilor fara sa se mai gandeasca la consecinte. Foarte bine ar fi fost sa se modifice legea astfel incat in cazul unui incident tu sa-ti faci masina pe asigurarea ta RCA urmand ca firma sa-si recupereze banii de la cealalta firma. Astfel am circula mai atent si nu ne-am mai face RCA la firme fantoma. Drumuri fara incidente va doresc. Edited by costinlogin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

va pot spune ca sunt foarte putini cei care isi fac asigurarea la o firma serioasa

 

Asta din cauza tarifelor uriase practicate de firmele serioase, care inainte de "bonux"-malus aveau tarifele la fel de normale ca si cei considerati asiguratori fantoma. Eu in primii ani de bmw am avut asigurarea la allianz si groupama(fost BT Asigurari), iar ulterior Uniqa pentru ca la cei seriosi nu conta ca eu am istoric curat. Acum euroins pentru ca uniqa m-a futat(alta poveste cu RCA uniqa de bulgaria), deh niste marlani si astia.

 

oare merita sa mai fiu tanar?

 

DA

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma costa asigurarea pe an la 2.0 benzina

 

ASTRA 3300

Carpatica 1850 Ron

City Insurance 2500,

Asirom 4000,

Groupama 2350

 

Nu am nici un incident, dar am 25 de ani, la preturile astea efectiv te forteaza sa alegi ceva mai ieftin.

Momentan am la City Insurance, nu stiu cum se comporta la daune, sper sa nici nu aflu.

 

Nu vreau sa se considere reclama, dar tocmai am vazut ca cel mai bun pret la RCA online il au cei de la rcalatineacasa.ro (Daca se considera reclama va rog sa stergeti)

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.