Jump to content

Totul despre RCA 2014


cristimm

  

225 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Am mai vazut o chestie in ultima vreme: tot felul de reduceri, fac o polita pe un an si am de plata 500 lei, cand vine polita acasa aceasta costa de fapt 600 (inclusiv chitanta pe 600) dar eu platesc tot 500 cat era initial.

Contabil nu mi se pare foerte corect.

Link to comment
Share on other sites

Am mai vazut o chestie in ultima vreme: tot felul de reduceri, fac o polita pe un an si am de plata 500 lei, cand vine polita acasa aceasta costa de fapt 600 (inclusiv chitanta pe 600) dar eu platesc tot 500 cat era initial.

Contabil nu mi se pare foerte corect.

 

Pai ti-au facut reducere din comisionul lor :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Din pacate pt. cei sub 30 de ani dar mai ales sub 25 de ani RCA-ul e cu 200% respectiv 300% mai scump. Daca mai ai si "bolid" aka BMW poti sa zici ca te-ai "scos". Trebuie sa faci rate pt. RCA. Mai activez si ca broker de asigurare pe langa altele si va pot spune ca sunt foarte putini cei care isi fac asigurarea la o firma serioasa. Majoritatea merg pe principiul "oricum nu e pt. mine asigurarea" :( Si culmea e ca cele mai mari comisioane le dau firmele rau platnice astfel incat brokerul sa fie tentat sa le recomande clientilor fara sa se mai gandeasca la consecinte. Foarte bine ar fi fost sa se modifice legea astfel incat in cazul unui incident tu sa-ti faci masina pe asigurarea ta RCA urmand ca firma sa-si recupereze banii de la cealalta firma. Astfel am circula mai atent si nu ne-am mai face RCA la firme fantoma. Drumuri fara incidente va doresc.

sa vedeti, m-am dus sa imi fac si eu RCA pe F32-ul meu care are doar 2 litrii;

pana acum am avut la Allianz; dupa o umilinta(parerea mea) cu referire la o dauna minora pe casco, m-am decis sa plec de la ei si mi-am facut asigurare RCA anul trecut la Groupama; aveam 29 ani atunci si E90 320d; platesc la ei aproximativ 700 lei pe 1 an; recunosc ca eu nu am avut vreodata incidente din cauza mea;

acum am vrut sa imi fac tot la ei, am 30 ani impliniti si mi-au cerut pe 6 luni 890 lei!!!!!

mi se pare strigator la cer, dar sa vedeti cica de ce: pentru ca fiind prima asigurare RCA a masinii (astazi am inmatriculat-o) este mult mai scumpa!!! intreb si eu ca omu': dar de ce? ei: nu stim dar asa este!!!!

Perfect, si mi-am facut la Allianz cu 950 lei pe an

Link to comment
Share on other sites

Reducere de bonus malus b6 ( vreo 25-30%), 318ci , permis de 6 ani si tot am platit pe 30 decembrie 750 lei pe 6 luni ( in conditiile in care era 860, dar a platit brokerul restul de bani ) hotie pe fata :).

Din primavara zboara de pe numele meu :)

Frumoase vremuri cand plateam 200 lei fara nici o reducere..:)

Link to comment
Share on other sites

[...]aveam 29 ani atunci si E90 320d; platesc la ei aproximativ 700 lei pe 1 an; recunosc ca eu nu am avut vreodata incidente din cauza mea;

acum am vrut sa imi fac tot la ei, am 30 ani impliniti si mi-au cerut pe 6 luni 890 lei!!!!!

mi se pare strigator la cer, dar sa vedeti cica de ce: pentru ca fiind prima asigurare RCA a masinii (astazi am inmatriculat-o) este mult mai scumpa!!! intreb si eu ca omu': dar de ce? ei: nu stim dar asa este!!!!

Perfect, si mi-am facut la Allianz cu 950 lei pe an

 

Motivul pretului nu e prima asigurare a masinii, n-are treaba cu inmatriculatul, are treaba cu proprietarul.

Treaba sta in felul urmator, asigurarea la masini e independenta. Ce inseamna asta ? In momentul cand achizitionezi un autovehicul asigurarea incepe de la B0, chiar daca tu ai avut inainte alta masina fara incidente 20 de ani.

Bonusul nu se pastreaza si nu e comun !

 

Asta are si parti bune. De ce ? Pentru ca daca ai doua sau mai multe masini si suferi un incident bonusul scade doar la masina in cauza la celelalte pastrandu-se.

 

Tarifele anul asta s-au marit iar, de aia unii dintre noi, desi le-au crescut clasa de bonus asigurarea e mai mare comparativ cu anul trecut.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Asta are si parti bune. De ce ? Pentru ca daca ai doua sau mai multe masini si suferi un incident bonusul scade doar la masina in cauza la celelalte pastrandu-se.

 

 

 

parti bune , aberatii , fac schema asta ca sa reseteze tot istoricul , pai cine tine o masina 5-7 ani cat sa acumuleze un scor f bun probabil 10 % din utilizatori . Daca ar mentine istoricul cum ar fi corect fctie de utilizator ar fi mai avantajos pt soferi .Dar probabil ar gasi alta schema prin care sa ne taxeze pt ca doar despre asta e vb . Tarifele astea trebuie reglementate prin lege ,deja e haos .Pt unii nici nu merita sa-si cumpere masina pe numele lor .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Myx,

e foarte corect si punctul tau de vedere insa eu zic ca-i mai buna schema asa, in caz de accident pierzi bonusul pe toate masinile care s-ar multiplica, 20% de pe una, 30% de pe alta si tot asa in final platind mult mai mult.

Ar putea face o schema separata pentru utilizatorii cu o singura masina dar sa fim sinceri, asta nu se va intampla pentru ca n-au interes, interesul e sa castige cat mai mult.

 

p.s: a nu se intelege ca fac parte din company&shits, sunt tot de partea baricadei sub 30 de ani (23 mai exact) si asigurare de peste 1000+ pe 6 luni.

Link to comment
Share on other sites

Motivul pretului nu e prima asigurare a masinii, n-are treaba cu inmatriculatul, are treaba cu proprietarul.

Treaba sta in felul urmator, asigurarea la masini e independenta. Ce inseamna asta ? In momentul cand achizitionezi un autovehicul asigurarea incepe de la B0, chiar daca tu ai avut inainte alta masina fara incidente 20 de ani.

Bonusul nu se pastreaza si nu e comun !

 

Asta are si parti bune. De ce ? Pentru ca daca ai doua sau mai multe masini si suferi un incident bonusul scade doar la masina in cauza la celelalte pastrandu-se.

 

Tarifele anul asta s-au marit iar, de aia unii dintre noi, desi le-au crescut clasa de bonus asigurarea e mai mare comparativ cu anul trecut.

E absurd, pai problema e soferul, nu masina; adica daca eu am o masina cu care am 10 evenimente, nu e vina masinii, e vina mea, asa ca indiferent ce alta masina imi voi cumpara tot la fel voi conduce si tot aceleasi decizii mai putin inspirate probabil ca le-as lua;

Anul trecut aveam cel mai mic nivel (B nu stiu cat) pentru ca nu am avut vreodata incidente;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea ii ca poti fi cat de tinar vrei, daca ai sub 30 de ani, ai toate sansele sa dai mult si bine pe asigurare.

 

Eu cat am avut masina pe mine,plateam cea mai ieftina pe care am gasito 7-800lei pe 6luni.Asa trecuta pe tata, 500lei pe an, deci sunt in castig cu 1000lei pe an...

 

De recomandat nu pot recomanda pe nimeni momentan ca nu am avut de aface cu nimeni, norocul meu.Insa cei de la tiriac par ok.Ma sunau sa ma instiinteze cu o luna inainte de expirare, ma intrebau daca vreau sa raman la ei si imi faceau oferte.Pana aici pot spune de ei.De la carpatica/city insurence n-am primit asa servicii.

Link to comment
Share on other sites

E absurd, pai problema e soferul, nu masina; adica daca eu am o masina cu care am 10 evenimente, nu e vina masinii, e vina mea, asa ca indiferent ce alta masina imi voi cumpara tot la fel voi conduce si tot aceleasi decizii mai putin inspirate probabil ca le-as lua;

Anul trecut aveam cel mai mic nivel (B nu stiu cat) pentru ca nu am avut vreodata incidente;

 

Nu sunt de aceeasi parere. Daca detii in proprietate doua masini, una o conduci tu si cealalta sotia sau copilul si nu din vina ta, ci din vina sotiei sau a copilului se produce un accident dauna ar creste pe amandoua.

In plus, gandeste-te ca ar putea un aerian de-asta de pieton sa-ti sara in fata masinii si tu, ca sa-i salvezi pielea executi diferite manevre si intri in altcineva.

 

Cum spuneam mai sus, ar putea reglementa legea asigurarilor in cazul unei singure masini. Si mai bine de atat si mai corect in acelasi timp ar fi ca ASIGURATORUL TAU SA TE DESPAGUBEASCA. Similar asigurarii la casa. Tu iti faci asigurare sa te despagubeasca pe tine nu sa-l despagubeasca pe vecin in caz de-ti bubuie tie butelia in casa.

Link to comment
Share on other sites

dimieneata am sunat acasa sa imi fac asigurarea mi_au cerut 1250ron tinand cont ca anul trecut am platit 731 mi se pare enorm

dar suma mai sus precizata este din cauza unei daune (asa zic ei) ca eu nu am dat asigurarea la nimeni si in plus de asta sunt in franta

mi se pare absurd sa zica ca ai dauna si tu nu ai facut nici un accident

Link to comment
Share on other sites

Similar asigurarii la casa. Tu iti faci asigurare sa te despagubeasca pe tine nu sa-l despagubeasca pe vecin in caz de-ti bubuie tie butelia in casa.

Sunt asigurari pentru case care acopera si raspunderea fata de terti. Si daca ai de reparat 2 apartamente dupa o inundatie, sa te bucuri daca asigurarea le acopera.

 

ON : Lipsa criteriului vechimii permisului in calculul RCA e marea problema. La mine doar creste in ultimii ani desi nu am avut nici un incident in 7 ani de cand am permisul si conduc zilnic.

 

Aici il sustin pe tutorial , problema e soferul in corelatie cu masina. Boul tot bou ramane asa cum talpagiu in Logan 1.2 e talpagiu si in BMW 3.0. Ca sare calul cu BMW-ul, il tranteste si apoi intra in statistica, crescand astfel procentajul accidentelor in care au fost implicate BMW-uri e altceva. La baza, tot soferul ia decizia de a abuza de limitele masinii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.