Jump to content

F32 420 d


tutorial

Recommended Posts

Multi inainte ;)

 

Referitor la jante si eu as recomanda tot ceva din gama BMW. Au cateva modele foarte reusite. Dar asta doar daca tii mortis sa le schimbi...ca sincer mie imi plac foarte mult si astea actuale.

mersi!

nu ca as vrea sa le schimb, dar voi vrea altele la un moment dat; pe E90 am avut vreo 4 feluri de jante OEM; toate mi-au placut, doar ca ma gandeam sa mai schimb;

oricum cand iese din garantie ii voi face retrofit HK si altceva nu ma mai intereseaza....

Link to comment
Share on other sites

1393105421[/url]' post='2124323']

Da absolut

Ma gandesc serios la renunt la bmw din cauza lipsei locului pentru roata de rezerva

 

Merg mai atent sa nu rup masina ca stiu ca am runflat uri dar parca n am intotdeauna chef sa stau super atent la gropi

Cateodata ma si oboseste

 

Plus ca ma mai si oftic cand trec audi uri si merc uri pe langa mine fara sa cracneasca

 

Pai si ce faci daca ai pana? Intreb pt ca nici eu nu as mai vrea rft

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am ajuns si eu la 10000km!!!

ca si concluzii dupa acesti kilometrii...masina este extraordinara; nu mi-a facut nicio problema, dar nici una; totul a functionat perfect, nu se aude nimic in bord, speechless!

multi inainte , o masina ff frumoasa . :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salut, am deja 12500km si ma gandesc sa ii fac revizia (la 15000);

am acel BSI si evident ca Bavaria imi face revizia in momentul cand ma anunta computerul de bord, adica pe la 30000km;

acum am inteles ca nu mai exista carte service adica eu unul nu am, cica totul se trece direct in Bord computer!!!

acum cum m-am gandit este sa fac revizia la BMW dar sa nu reseteze computerul de bord cu intervalul de revizii ca macar urmatoarea sa imi fie gratuita;

Acum...ideea e daca sa o fac la reprezentanta sau nu; nu de bani e problema, doar ca am tot citit pe forum cum ca se mai "schimba piese" (ca sa fiu galant) si sincer nu prea am chef sa imi fie luat ceva de pe masina;

voi ce ma sfatuiti?

 

LE: ma gandesc si la un retrofit HK si la niste Vossen pe 19, cele gen Zp 6; sau mai bine imi tin banii si trec al Cayman peste vreo 2 ani?

Astept opinii, desi eu tind cam mult spre a doua varianta...

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

Ulei+filtre le schimbi oriunde, fara nici un fel de problema, nu are rost sa mergi la reprezentanta si sa platesti dublu. La cele gratuite, cauta sa te pui bine cu un consilier service sau ceva de pe acolo, din familie am ajuns la concluzia ca asta e singura solutie sa stai linistit legat de efectuarea pe bune a reviziei.

P.s. Cayman all the way :thumbsup: O fi fain Bmw-ul, dar Porsche e in alta liga.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu pierzi nici o garantie, nu se pune sigiliu peste filtre ca sa isi dea seama ca le-ai schimbat. Pentru mai multa siguranta poti schimba doar filtrele de ulei+aer.

pai ma gandeam sa schimb toate filtrele, oricum sa pun numai BMW OE, nu altceva;

am sa vad....eu totusi sunt din Piatra Neamt; ma duc la Brasov sau poate la Oradea cand plec din tara si zic aia.."pai pe moldoveanu' asta il ardem noi, nu-i bai"....

tre sa ma gandesc bine;

oricum am sa sun sa vad si eu cat e pentru un f32 o revizie, ca sa fac o comparatie cu E90;

Mersi de sfaturi!

 

Si mersi pentru Porsche, ma gandesc serios pe viitor la asa ceva; adica diferenta de bani nu e colosala; nu am habar cat costa intretinerea ei, nu ma refer la impozit ca aia...mare chestie 500Eur in plus pe an, cand un set de cauciucuri este 1200-1500;

Link to comment
Share on other sites

Probabil vine cu pachete cu service inclus, daca nu..mai mult de dublu fata de Bmw sigur nu e :frantics:

daca voi cumpara nu voi lua unul nou; voi lua unul de 1 an si 10-15000km;

oricum am sa vin in bucuresti in prima jumatate a lui iunie ca sa fac un test drive; am vorbit azi la Porsche si au pt test drive un Boxter 2,7 cu PDK; sa vad si eu cum se comporta masina asta; sa vad daca merita moftul;

Link to comment
Share on other sites

Este intr-adevar in alta liga porsche, insa ca si confort nu il poti compara cu bmw; este foarte fun la condus,precis, rapid, insa simti orice denivelare, e genul de masina care simti si pietricica de pe drum; cayman nu am condus, insa am avut ocazia de cateva ori sa conduc un 911 turbo.....e bestie, dar repet, iti rupe spinarea;nu cred ca e o masina daily use, ci a doua masina pentru duminica sau distractie; bmw reuseste sa le combine pe toate parca.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si sistemul de sunet este din alta liga, fa-i upgrade si la porsche si la sunet :)))

 

http://www.cnet.com/pictures/porsche-panameras-3000-burmester-audio-system-so-good-youll-forget-to-steer/

WOW!!!! da, asta e altceva!

si referitor la spatiu, am masina asta de aproape 6 luni si o singura data am dus pe cineva in spate; asta in 12500km; realmente nu am nevoie de bancheta din spate;

iar in viitor cand ma voi insura....ce? nevasta-mea nu poate sa aiba si ea o masina cu 4 portiere; aia va fi de familie si cea in 2 locuri va fi pentru my daily use

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-am interesat in Brasov...curios ca mi se pare ca ies chiar mai ieftin cu revizia la asta ca la E90...

ce m-a intristat este ca la prima revizie..."cea de 30000km" ei considera suficient schimbarea uleiului, filtrului de polen si filtrului de ulei; Filtrul de aer cica nu e obligatoriu...Iar daca vreau sa fac la 15000km pe banii mei, ei ma sfatuiesc sa schib uleiul si filtrul de ulei si atat....mi se pare cam ciudat/putin;

Eu am sa schimb toate filtrele (mai putin cel de motorina) si uleiul;

Ma gandeam sa ii pun si grile performance....oare ar arata bine pe gri mineral?

Voi ce ziceti?

 

Imi place cum gandesti . Daca-ti permiti de ce nu. Cayman sa fie :))))

yap!!! sa vedem....vreau sa il conduc si sa vad exact cat m-ar costa unul asa cum vreau eu; masina asta a mea nici 6 luni nu are....parca nu as schimba-o chiar acum (imi este fooooarte draga!!!);

dar sper ca peste 1-2 ani sa fiu intr-un "2 seater"!

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

Schimba obligatoriu si filtru de aer,nu costa cine stie ce iar in RO chiar e necesar la cat praf si mizerie este :thumbsup: Grilele Performance arata bine pe orice culoare,asa ca nu mai sta pe ganduri

Ok, mersi, am sa le comand;

referitor la filtru de aer, nu are legatura cu costul, si eu ma gandeam sa il schimb, dar am ramas surprins cand cei de la BMW au zis ca nu e obligatoriu!!!

cred ca pe sfarsitul lui Iunie ma duc la revizie si imi pun si grilele...apoi pun poze!!!

Link to comment
Share on other sites

WOW!!!! da, asta e altceva!

si referitor la spatiu, am masina asta de aproape 6 luni si o singura data am dus pe cineva in spate; asta in 12500km; realmente nu am nevoie de bancheta din spate;

iar in viitor cand ma voi insura....ce? nevasta-mea nu poate sa aiba si ea o masina cu 4 portiere; aia va fi de familie si cea in 2 locuri va fi pentru my daily use

Aha, pana cand va trebui sa duci un copil (copil<14 ani) la gradinita, scoala etc, si viitoarea doamna va avea altceva de facut. Dar poate te muti in California pana atunci, ca aici locul pasagerului din dreapta are aceleasi cerinte ca si cele din randul doi.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.