Jump to content

BMW e36 323i coupe


Dan_316i

Recommended Posts

Spune-mi si mie ce stil de condus ai ..de a consumat numai 15l in 214 km?De invidiat consumul .

 

Pentru mine media la drum lung este de minim 9% chiar si 10% .Prin 2010 dupa un drum de grecia cu ceva bagaje si mers enervant de incet (aproape legal)la totalul calculat a iesit un consum de 7,5-8%,in rest cum am scris mai sus.

 

Urmeaza sa o pun pe tester ..are aproape 3 ani de cand nu a mai vazut un tester.

 

Ce ulei ai bagat in motor?

 

P.S.Super culoare ,super interior ...iar de motor nu mai vorbesc :)

Consumul e ok. Cu acest motor (2.5 M52), daca vrei, scoti si 6.5-7% in afara localitatii, intre 70 si 90 la ora.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

fetele de usi am in plan sa le schimb cu cele de piele numai sa gasesc ceva in stare buna.

 

 

Parerea mea este ca mai bine le cureti putin si le lasi asa cum sunt. Nu mi se par urate. Cele din piele nu o sa se nimeara in culoarea interiorului ( in cazul in care vrei OEM ) si nu o sa arate prea bine.

Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Pana una alta le las asa cum sunt, pe modelul de interior cum am eu a existat si varianta cu fete de piele. Vezi la colegul Sir_10 in topicul cu masina, plus ca pe mobile am mai vazut cateva si sunt chiar ok dpdv al aspectului.
Link to comment
Share on other sites

Pai Dan a zis ca a mers cam in limitele legale, de acolo consumul de 7.5%. Cred ca a avut media pe la 70-80.

 

Scot eu la e39 pe autostrada 7,1% .E36 fiind mai usor cred ca mai scoate un litru minus.

 

Cred ca e prea putin 6.1, chiar si pentru e36 323i.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pana una alta le las asa cum sunt, pe modelul de interior cum am eu a existat si varianta cu fete de piele. Vezi la colegul Sir_10 in topicul cu masina, plus ca pe mobile am mai vazut cateva si sunt chiar ok dpdv al aspectului.

Acum am vazut, chiar nu stiam. In cazul asta, e un retrofit bun.

Link to comment
Share on other sites

6.1% e foarte putin, mai ales pentru un motor de 2.5

 

Dupa parerea mea clar pe DN scoti consum mai mic ca si pe autostrada, exemplu clar fiind drumul de Germania-Romania 7.7 si Sibiu-Valcea 6.9

 

Azi am intregit setul de anvelope pentru jantele de aliaj, am luat 2 Conti Sport Contract 5 dot2011 cu 7mm si 2 Dunlop Sport Maxx RT dot2013 cu 7mm.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Faine ne faine cu astea defilam, am cautat noi pe original si nu se mai produc. L-am contact pe cel la care am vandut fostul e36 sa imi dea codul exact de pe ele, insa tot nimic.

 

Taxa a fost 5103 ron, initial cand am calculat-o in februarie era 5201.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari, frumoasa masina, sa te bucuri de ea! :)

 

Am vazut ca te uitai de ceva solutie de curatat interiorul. Si eu si varumio am curatat cu success cu K2 Perfect Tapis http://www.access-auto.fr/101-large_default/-nettoyant-tous-textiles-tapis-k2-perfect.jpg, luat de aici https://www.google.com/maps/place/Strada+%C8%98trandului+3/@45.79116,24.135887,19z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x474c678ca65302df:0x60492b44a05870e4

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am pus si nu am umblat la debitmetru si am filtrul de aer stock si traseul original

 

Cu soft ajungi la 185 de cai si nu simti mare lucru. Cu soft+ admisie ajungi la 211 cai si simti si tu ca lumea diferenta, ca-s 40 de cai totusi

ai vazut vreun M52 care sa scoata caii aia din soft?adica cu admisie de 2,5 ajunge la 192 cai .de la 192 la 211 e o diferenta destul de mare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.