Jump to content

BMW e36 323i coupe


Dan_316i

Recommended Posts

super faina. desi sunt proprietar de A6, vreau sa dau o tura cu noua achizitie. sa o stapanesti sanatos si fara evenimente. pe cand o cafea????????

Pfuai sa imi fie rusine, am tot zis ca vin la meeting cu polomicul si nu am ajuns. Grupul VAG-Audi se mai intalneste duminica ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Citind topicul imi amintesc perioada cand am fost dupa a mea .Maine as incepe iar cautarile dupa un e36 in Germania :rolleyes:

 

Foarte frumoasa masina .

De motor nu mai vorbesc 2,5l :blush: .....motorul M52 daca primeste intretinere corecta (ulei bun) nu are moarte.Apropo ce ulei te-ai gandit sa folosesti in continuare?

 

Sa te poarte sanatos si fara incidente :)

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Citind topicul imi amintesc perioada cand am fost dupa a mea .Maine as incepe iar cautarile dupa un e36 in Germania :rolleyes:

 

Foarte frumoasa masina .

De motor nu mai vorbesc 2,5l :blush: .....motorul M52 daca primeste intretinere corecta (ulei bun) nu are moarte.Apropo ce ulei te-ai gandit sa folosesti in continuare?

 

Sa te poarte sanatos si fara incidente :)

 

daa, si eu stiam de motoru' asta ca e bulletprof.....

Link to comment
Share on other sites

300+ de cai frumosi back to back :thumbsup: si mai este loc si de Polo-uri pe langa, pentru inca aproape 150 de cai

Puteai sa mi-o speli putin, ai facut-o de ras. Sa inteleg ca Polo tau are doar 65cp ?

Ar fi interesanta o poza de grup, e un must ;)

 

Apropo ce ulei te-ai gandit sa folosesti in continuare? Sa te poarte sanatos si fara incidente :)

Cu uleiul sunt in dilema, majoritatea colegilor de club zic sa bag 5w40, insa masina a mers cu 0w30 si 5w30(acum). Are in jur de 4000km de la schimb, uleiul este lacrima si nu a scazut in nivel. Tu ce bagi ?

Ms, de a ta nu ai mai zis nimic.

 

daa, si eu stiam de motoru' asta ca e bulletprof.....

Nici chiar asa, insa pot sa afirm ca masina per total e senzatie.

Link to comment
Share on other sites

Puteai sa mi-o speli putin, ai facut-o de ras. Sa inteleg ca Polo tau are doar 65cp ?

Ar fi interesanta o poza de grup, e un must ;)

 

 

Cu uleiul sunt in dilema, majoritatea colegilor de club zic sa bag 5w40, insa masina a mers cu 0w30 si 5w30(acum). Are in jur de 4000km de la schimb, uleiul este lacrima si nu a scazut in nivel. Tu ce bagi ?

Ms, de a ta nu ai mai zis nimic.

 

 

Nici chiar asa, insa pot sa afirm ca masina per total e senzatie.

 

am intalnit motor de 2.5 la un e46 coupe, a unui verisor, in 3 ani de zile nu a schimbat decat un debitmetru ....si desigur, uleiul , si doar 1 data bujiile....motorul functioneaza impecabil si acuma...si baiatul nu prea le are cu masinile,

nu prea o ingrijeste.....+ ca, completeaza cateodata cu alt ulei, ( ce are la indemana):))....pe bune... a completat o data cu, castrol 5w30, el fiind avut mobil 10w40

nasol, dar motorul rezista , rezista

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu este sa mergi pe 5w30 original BMW.

Eu cand am adus masina din DE primul schimb in 2008 (130k km)l-am facut cu 10w40 mobil 1(la sfatul mecanicului) si dupa 7k l-am dat jos pt ca nu mi-a placut sunetul motorului,dupa acea parca am bagat castrol dar nu mai tin minte ce model.Al 3-lea schimb am bagat 5w30 BMW si cu el am ramas.In momentul de fata am in jur de 225 k km si motorul merge ca uns .

 

P.S.Bujiile daca nu sunt schimbate sa le schimbi neaparat ,in trecut am citit pe un site ca motorul M52 (nikasil) nu se impaca deloc cu rateurile cauzate de bujii obosite.

 

Cat priveste masina mea sunt inca foarte multumit de ea.Intr-un timp eram hotarat sa o vand... din fericire a trecut acea perioada si a ramas la mine ...si asa va ramane in continuare :)

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu este sa mergi pe 5w30 original BMW.

Azi m-am cam decis in proportie de 90% pe castrol edge fst 0w40 LL01

Eu cand am adus masina din DE primul schimb in 2008 (130k km)l-am facut cu 10w40 mobil 1(la sfatul mecanicului) si dupa 7k l-am dat jos.

Ai patit exact ca mine sau am patit exact ca tine, cam neinspirat mecanicul, in vremea respectiva erau la inceput :))

P.S.Bujiile daca nu sunt schimbate sa le schimbi neaparat ,in trecut am citit pe un site ca motorul M52 (nikasil) nu se impaca deloc cu rateurile cauzate de bujii obosite.

Am inteles, ms de sfat. O sa le inlocuiesc pentru ca nu au fost schimbate.

Cat priveste masina mea sunt inca foarte multumit de ea.Intr-un timp eram hotarat sa o vand... din fericire a trecut acea perioada si a ramas la mine ...si asa va ramane in continuare :)

Mai baga si tu un update pe topic ;)

Link to comment
Share on other sites

Am discutat azi cu cineva care comercializeaza LM la sibiu si mi-a zis ca pe bidon scrie LL04, acum zmeul ii mai stie si pe astia.

Cred ca o sa merg pe Castrol EDGE FST 0w40 A3/B3 LL01, mai exista si C2/C3 doar ca e LL04

Image.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Orice ulei ar fi nu vreau sa pun mai mult decat norma LL98 sau LL01. Cred ca ai gresit, exista castrol edge 10w40 ?

 

LL98 sau LL01

Intradevar era Magnatec nu Edge...Oricum il halea Ford-ul ca pe apa ..vedem cu L M cum o fi...(din ce am citit nu marca ar fi de vina pentru consumul de ulei ci vascozitatea nepotrivita tipului de motor).

 

Important este sa pui in motor ce ulei crezi ca iti ofera incredere .Daca tu ai avut experiente placute cu alta marca de ulei pot sa-ti povestesc eu de N si N tipuri de ulei.

 

P.S.Totusi ambele marci de ulei sunt in top si nu cred ca ar face rau nici unul din ele.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

frumoasa masina !

 

mie doar pleoapele mi se par in plus :)

 

Intradevar era Magnatec nu Edge..

 

magnatecul este destul de slabut ca ulei ,printre altele are 15-20% ulei reciclat in compozitie :)

 

de la castrol doar gama edge merita cumparata.

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Pleoapele nu mai sunt, le-am dat jos ;)

 

Azi am vizitat-o la locul de hibernare, a luat-o din prima cheie, iar acul turometrul a stat fix la locul lui fara nici cea mai mica deviatie.

 

Astept sa vad cum iti iasa tie jantele ca sa trimit si BBSurile mele la facut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.