Jump to content

BMW 320dA E90 - JOY


chitsro

Recommended Posts

Salut! Am vazut ca ai schimbat cele 2 termostate... acum la cate grade iti sta apa? Acum 2 zile am schimbat si eu termostatul principal tot cu unul Gates si am facut niste teste: in oras dupa 20-25 de minute apa se duce la 90 de grade (cred ca urca cam greu avand in vedere ca temperatura exterioara este de ~11 grade), iar in afara orasului am facut un drum de 100 km si apa se ducea in 88-89 de grade dar cand o lasam mai usor 50-60km/h apa se ducea la 80 de grade. Oare sa schimb si termostatul de la egr sau nu indica prea bine senzorul de temperatura al lichidului de racire?
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am vazut ca ai schimbat cele 2 termostate... acum la cate grade iti sta apa? Acum 2 zile am schimbat si eu termostatul principal tot cu unul Gates si am facut niste teste: in oras dupa 20-25 de minute apa se duce la 90 de grade (cred ca urca cam greu avand in vedere ca temperatura exterioara este de ~11 grade), iar in afara orasului am facut un drum de 100 km si apa se ducea in 88-89 de grade dar cand o lasam mai usor 50-60km/h apa se ducea la 80 de grade. Oare sa schimb si termostatul de la egr sau nu indica prea bine senzorul de temperatura al lichidului de racire?

E obosit si cel de la egr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

In 10 minute maxim ajunge la 88 de grade. Schimba-l si pe cel de la EGR.

 

In alta ordine de idei, saptamana aceasta am folosit masina exclusiv pentru mers la munca, ~ 20 de km pe zi la orele de varf si am resetat si consumul. Nu stiu cat de relevant este ca am facut doar 80 de km.. motorina folosita este Rompetrol max motion.

 

Este normal consumul? stiu ca m47 este mai gurmand.. mai ales in combinatie cu cutie automata .

 

http://s9.postimg.org/o740rwftn/WP_20141114_08_29_09_Pro.jpg

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Totus eu cred ca posesorii de bmw nu prea spun adevarul cand vorbesc de consum :)

Sincer, eu am avut un consum de 11.7% acum 2 ierni, afisat pe bord. De atunci nu am mai vazut consum cu 3 cifre. Tot motor M47, 1995cmc, tot cutie automata. Dupa 13km parcursi, ca melcul, stat in trafic mult (pentru Cluj-Napoca).

 

Media ta de viteza e mica, nu m-as speria in locul tau de consumul afisat. Mai circula si in weekend si vezi cum e consumul.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Mda.. un pic cam mare consumul,de obicei nu prea ma uit la el,bag cand scade sub un sfert de rezervor. In ultima perioada a fost foarte aglomerat si eram curios cat de mare este... S-au dus vremurile in care aveam consum maxim 7in oras, poate doar la capitolul acesta regret Meganu'

 

Legat de ce se discuta mai sus, nu cred ca e o regula ca cine are bmw are si bani sa arunce cu ei..depinde cum sunt facuti...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.