Jump to content

problema punte spate


Sasha.G

Recommended Posts

Buna seara.

Am descoperit ca am o mare problema la puntea spate a masinii. Mi sa smuls din caroserie o parte cu tot cu suport. Am incercuit in poza atasata partea smulsa. Daca imi poate spune cineva cum as putea sa rezolv aceasta problema si daca se poate rezolva. Masina este bmw 320d din anul 1998.

Multumesc anticipat

post-60070-0-39793600-1401983004_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema a aparut si la mine. Nu am decat 2-3 cm crapatura, nu stiu cum va tine dupa sudura. Am vaxut pe net ca unii sudeaza si prin portbagaj, aici imi este mie destul de frica. In toamna o duc la un service, dar intai sa gasesc unul in zona. Chiar si in bucuresti, dar numai sa fie ok!

 

Trimis de pe al meu Ascend G510 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema a aparut si la mine. Nu am decat 2-3 cm crapatura, nu stiu cum va tine dupa sudura. Am vaxut pe net ca unii sudeaza si prin portbagaj, aici imi este mie destul de frica. In toamna o duc la un service, dar intai sa gasesc unul in zona. Chiar si in bucuresti, dar numai sa fie ok!

 

Trimis de pe al meu Ascend G510 folosind Tapatalk

problema apare la orice tip de motorizare sau la diesel in mai mult amasura?

Link to comment
Share on other sites

Salut colegi, se manifesta masina cumva sau se aud zgomote la problema asta. intreb deoarece mie cand virez stanga si accelerez se aude un zgomot ciudat si nu cred ca ii planetara, sunetul apare doar la accelerare (si cateodata la accelerare pe linie dreapta daca am greutate pe spate) daca nu accelerez in curba nu se aude nimic. Poate sa fie si la mine rupt ceva peacolo? Unde sa ma uit mai exact sa vad? Mersi!
Link to comment
Share on other sites

Daca e lucrat bine nu se va mai rupe.

 

Salut .. depinde de la caz la caz .. daca e o portiune mica , tine , daca daca e ditamai "cancerul" ce face ? .. corecteaza-ma daca gresesc .. ar trebui sa se uite bine , sa cureze zona cum trebuie si dupa sa se apuce de sudat .. de izolat , apoi kit-ul de intarire ..

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut problema asta la doua masini, un 323 si un 330, la ambele am remediat-o urmand instructiunile din pdf-ul atasat, kit-ul de reparatie nu l-am cumparat de la tms si l-am "fabricat".

La 323 in trei ani nu a recidivat, iar la 330 inca nu am probleme desi au trecut 2 ani de la reparatie.

Problema a aparut in urma abuzurilor la care am suspus masinile :)

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut si eu la un 320d din 99,la mine mai fusese sudata de fostul proprietar dar probabil facuta pentru a scapa de masina.de intamplat nu se poate intampla nimic,puntea nu o sa o pierzi pe strada in schimb o sa ai mari probleme cu stabilitatea masinii mai ales pe curbe si cand ploua.am circulat asa peste un an folosind masina doar pentru a merge la servici ,in italia mi-au cerut 1000 reparatia,in romania 100 euro.iti recomand sa o repari cat mai curand.

la modelul facelift nu am intalnit problema asta....cel putin pana acum .

este considerat defect de fabrica si din ce am citit daca masina are sub 10 ani se repara gratuit la orice reprezentanta bmw.

Edited by auro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.