Jump to content

Ce spalatorii auto recomandati in Bucuresti?


D_A_N

Recommended Posts

In primul rand, nu stiu daca topicul va fi admis, imi cer scuze anticipat iar topicul se poate sterge daca adminii vor considera ca se deschide un topic plin de reclame.

 

Nu stiu cati dintre voi v-ati pus problema, dar in marea majoritate a spalatoriilor auto, "baietii in slapi" folosesc pentru prespalare lesie de soda caustica (reziduu de la fabricarea sapunului). Solutia este extrem de coroziva chiar si in concentratii mici (2-3%), asa ca nu va mirati ca tot ce este cromat ramane patat dupa spalare. Lesia ataca in timp si vopseaua, garniturile de etansare, cauciucurile, discurile si placute de franare ... cam tot ce este atins de lesie (contine soda caustica nereactionata) este corodat.

 

Si acum intrebarea: stiti spalatorii in Bucuresti care sigur nu folosesc astfel de solutii corozive? Banuiesc ca spalatoriile de la benzinariile firmelor mari (OMV, Petrom, Mol etc) nu folosesc lesie, dar nu as baga mana in foc.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu iti pot recomanda o spalatorie anume insa iti pot spune cum procedez eu si cativa amici, tinand cont ca am jantele polisate si ornamentele care original sunt din aluminiu cromat le am tot polisate.

 

In primul rand, spalarea se poate face la orice spalatorie ( self wash sau cu "baieti in slapi"), doar ca nu folosesc de la ei decat apa sub presiune.

 

Dai "un jet" foarte bine inainte ca sa dai jos tot nisipul/pamantul/praful etc de pe masina. Apoi cu un sampon auto cu PH neutru ( http://www.colindetailing.ro/sampon-auto-sonax-cu-ph-netru-aroma-red-summer-p-681.html ) pus intr-un vermorel ( http://www.ambient.ro/GasestilaAmbient/tabid/177/CategoryID/1/List/0/catpageindex/8/Level/1/ProductID/289/Default.aspx?SortField=ProductName%2CProductName )in proportie de 1/5 cu apa dai pe masina si o iei cu un burete sau manusa de microfibra la curatat. Cu un alt burete cureti jantele, acesta se murdareste mai tare si este bine sa nu fie acelasi cu cel de caroserie.

Apoi se clateste si se sterge cu prosop/prosoape de microfibra ( personal la stergere folosesc 2 mici ( gen 30x30 cm ) si unul mare ( 60x90 cm ).

 

Foarte importanta este si starea lacului, la mine intotdeauna are un strat de protectie ( sealant/ceara ) si am grija sa fie spalata corect de fiecare data; daca ajunge sa fie contaminat iti va fi greu sa o cureti asa cum trebuie la spalatorie, trebuie curatat bine lacul, eventual o polisare si apoi aplicata o protectie.

 

Aceasta este masina in cauza, este vopsita de 2 ani si s-a mentinut ca in prima zi ( sta in garaj doar de aproape un an, pana atunci s-a circulat zilnic cu ea, inclusiv iarna ).

 

post-50842-0-92507300-1405350962_thumb.jpg

 

post-50842-0-87853800-1405351120_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

........

 

post-50842-0-92507300-1405350962_thumb.jpg

 

post-50842-0-87853800-1405351120_thumb.jpg

 

Masina arata superb - felicitari si +1 de la mine! - solutia aplicata de tine este buna de luat in considerare, dar eu sunt mai comod din fire, nu prea-mi place sa umblu cu samponul si carpele dupa mine, as prefera sa platesc 50 ron pt o spalare dar sa fie corecta, cu detergenti de calitate. Problema e ca nu gasesc asa ceva in Bucuresti ...

Link to comment
Share on other sites

Masina arata superb - felicitari si +1 de la mine! - solutia aplicata de tine este buna de luat in considerare, dar eu sunt mai comod din fire, nu prea-mi place sa umblu cu samponul si carpele dupa mine, as prefera sa platesc 50 ron pt o spalare dar sa fie corecta, cu detergenti de calitate. Problema e ca nu gasesc asa ceva in Bucuresti ...

 

Poate la anul o sa fie! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

eu am incercat sa ofer in trecut abonamente de spalare lunara ( 4 spalari pe luna + 1 strat de ceara Collinite 476s ) - zero interes

 

eu asa imi spal masinile de 4 ani - http://www.bmwclub.ro/forums/topic/149974-530d-f07-gt/page__view__findpost__p__2163048

e un nr limitat de persoane care acorda genul asta de atentie masinii , plus ca e vb si de locatie daca e in zona rezidentiala bine daca nu , sa bati tot buc pt o spalare parca nu merita .

Eu de multe ori cer doar jet de apa si sters , renunt la spuma daca masina nu e murdara sau OMV unde oricum apa e calda . F bun Sonax quick detailer , aluneca mizeria imediat . Testat si Sonax brilliant shine , e bun dar e scump se consuma rapid , practic exista o solutie de la kimicar activa care face acelasi lucru 5 l la 60 ron . Chiar se poate dilua in raport 50/50

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost multumit de spalatoria asta, eram in trecere si mi i-a recomandat un prieten, cei drept nici nu sunt foarte pretentios.

Nu sunt tipul care prefera sa isi spele masina singur, sa fie cu ceara de protectie sau alte nebuneli, mi se pare o pierdere de timp atunci cand trebuie sa ma duc cu masina la spalat, ma duc ca trebuie nu ca vreau sa straluceasca.

 

Daca vrei ceva mai complex, au relatat baietii pe forum cum poti sa iti speli singur acasa masina, si sunt destui pe forum care sunt foarte atenti cu masinile, daca iti permiti te duci la Mister Cap, pentru mine simpla spalatorie de cartier e de ajuns.

Link to comment
Share on other sites

Poate la anul o sa fie! :thumbsup:

 

 

eu am incercat sa ofer in trecut abonamente de spalare lunara ( 4 spalari pe luna + 1 strat de ceara Collinite 476s ) - zero interes eu asa imi spal masinile de 4 ani - http://www.bmwclub.ro/forums/topic/149974-530d-f07-gt/page__view__findpost__p__2163048

 

Daca aveti vreun gand, eu prefer zona de nord/Baneasa sau Unirii, intre astea pendulez zi de zi. :D

Edited by D_A_N
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Pentru mine, obișnuit fiind sĂŁ evit spĂŁlĂŁtoriile de cartier de când aveam jante modulare cu buza polish, cea mai rapidĂŁ și convenabilĂŁ soluție e spĂŁlĂŁtoria self-service de la OMV (ĂŽn București am fost la 3: cea de lângĂŁ City Mall, cea de pe Vasile Milea și cea de pe Bd. Timișoara).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Desi dupa prima experienta la PitStop nu am fost multumit, am detaliat experienta in alt post, am zis totusi sa mai incerc o data.

 

Azi am fost inca o data, am sunat, am facut programare telefonica, am ajuns, nu am stat la coada, de data asta nu mai avea angajati asa ca mi-a spalat el masina, am o singura parere, UAAAAAAU, nici nu ma mai gandesc sa ma duc la o spalatorie de cartier, merita toti banii in plus, sper sa o tina tot asa. Nu stiu daca masina mea a fost mai curata ca acum vreodata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ai gasit ceva ? :rolleyes:

 

iti recomand spalatoriile de la Agip si Mol, depinde cat de "in centru" vrei sa ajungi.

 

sau pe astia

 

Momentan nu, am spalat-o o data la Petrom-ul de pe Mihai Bravu, incerc si la Agip-ul de la Timpuri Noi, daca or avea spalatorie.

Pe aia de la Muncii/Basarabia ii stiu de cand stateam in zona, nu pareau cine stie ce...

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Doresc ca anul viitor sa reusesc sa deschid un mic atelier de detailing si cu o rampa pt. spalat asa cum trebuie, mai exact sampon cu PH neutru, burete, uscare cu jet de aer si stergere cu microfibre; stiu ca este o nisa si probabil sunt destul de putini doritori care sa astepte 30-40 de minute pt. un exterior facut asa cum trebuie si sa plateasca 40-50 de lei.

Insa nu vreau sa fie o spalatorie, vreau sa ofer servicii complete ( polish, curatire interioara cu injectie-extractie, detailing interior, tratamente piele/vopsea etc. ).

Ca si locatie caut un spatiu pt 2-3 masini in sectoarele 1-2-3; Userii care ma cunosc stiu ca m-am ocupat cu servicii de detailing si anul acesta insa ca o activitate extra pe langa servici dar am luat hotararea "sa ma privatizez"; bineinteles ca voi oferi bon fiscal/factura pt. ca sunt destule cazuri in care se doreste decontarea unor astfel de servicii.

Sper sa ma pot bucura si de sprijinul colegilor de aici de pe forum, cu siguranta nu sunt singurul "nebun" care isi spala singur masina si evita spalatoriile cu "dorei".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ai putea folosi si o boxa pentu self wash, tu doar sa aduci echipamentu si materialele si clientu sa isi faca ce vrea el.

Spre exemplu cateodata nu e necesara prespalarea cu spuma activa ci doar folosirea unui sampon, si astfel mentii si protectia mai mult timp pe masina.

Si cum speli tu masina, nu o so faca nici un dorel pe care l-ai angaja.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt pe ideea self-wash, desi in bucuresti sector 3 nu prea (spre deloc) gasesc ceva de genul asta. Prefer sa dau 30 de lei si sa am eu acces la apa si sapun si aspirator, sa-i fac eu toate astea cu mana mea. De ce ? Pentru ca imi si place, deci ma voi relaxa, e treaba facuta de mana mea, nu va mai trebui sa stau cu emotii ba acolo spala acolo nu spala, plus alte mici avantaje,

mie unu mi-e oarecum jena cand ma duc la spalatorie sa stau numai langa el sa ii zic unde sa spele ce sa faca, ce nu a facut...dai banii si ai incredere ca stie ce sa faca doar ca de multe ori nu prea e asa.

Asa ca DYC88, daca o sa ai optiunea self-wash, ma alatur.

Edited by CatalinCristian
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

parerea mea e sa ai un dorel sa se ocupe de exterior, vara mai e cum mai e, dar cand se raceste si stai in umezeala aia, picaturile de apa din atmosfera sunt foarte nocive pentru sanatate, si mai ales dupa 2-3 spalari deastea no sa faci detailing de calitate pentru ca o sa fii foaarte inghetat.

oricum, bafta dicule , sa ti gasesti loc, lucrurile de detaliu vin dupa de la sine !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.