Jump to content

Achzitie BMW


priest

Recommended Posts

Buna ziua si bine v-am gasit pe acest forum! Incep prin a va spune ca deocamdata nu detin un autoturism BMW si ca ma bate gandul sa achizitionez unul pentru deplasari in oras (80 %) si bineinteles extraurban (20%). Acum problema mea este ca nu stiu ce model sa aleg. Imi place foarte mult 520 d (2008) dar in acelasi timp as merge si pe varianta 320d (2010). Voi ce spuneti? Precizez ca am si o fetita de 2 ani pe care trebuie sa o plimb. Orice sfat este binevenit! Multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

Salut si bine ai venit printre noi :p Ai punctat foarte bine referitor la zonele unde conduci..pentru oras 80 % eu as merge pe benzina nu pe diesel. La consum sa nu te gandesti prea mult pt ca in regim de oras un benzinar nu sare foarte departe de diesel,poate aproape deloc. In plus un benzinar nu e asa pretentios la regim de turat/subturat ca un diesel iar intretinerea zic eu e mai usoara la un '' i '' decat la un '' d '' . Acuma depinde de bugetul pe care il dispui pt ca modele si motorizari ai de unde alege :) Toate cele bune !
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aceeasâ˘i pĂŁrere o am au eu referitor la motoarele pe benzina !

Cum mergi mult in oras poti merge mai subturat fara probleme , si nu cred ca un 320 i te duce mai mult de 10-11 in oras !

Motorul foarte silentios in comparatâşie cu dieselul , pentru mine face totâşi bani !

Edited by gabiSB
Link to comment
Share on other sites

Doar benzinar. Daca ar fi sa mai aleg inca o data, as merge pe benzina. Este parerea mea.

 

Consider ca BMW a facut un compromis dictat de cererea pietii pentru introducerea motorului diesel. Cand spui BMW spui sportivitate si rafinament.

 

BMW inseamna peste 4500 turatii. Restul e compromis.

Edited by nt98adu
  • Like 3
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

in cazul de fata e o dilema dureroasa. ambele motoare 520d si 320d sunt N47 ceea ce inseamna ca sunt sanse maricele ca la un moment dat sa schimbi distributia.motoarele pe benzina sunt destul de slabe si ele N42/43 nefiind un motor extraordinar.daca nu faci foarte multi km si nu te deranjeaza impozitul si asigurarea mai mari as recomanda un 325i N52B25 si ala ar trebui verificat cum trebuie
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru pareri. Fac in jur de 35.000 km pe an. Ideea este ca am masina pe benzina (cu motor mare, intr-adevar) si m-am saturat sa alimentez continuu (de cheltuieli, nu mai spun). Acum ma fatai prin oras cu un XC90 2.4 diesel si asta consuma undeva la 9% combinat. Treaba este ca vreau sa scad si mai mult consumul.

Edit: Sotia este din Mangalia si as vrea sa merg odata la 2 saptamani (in weekend) pe litoral.

Edited by priest
Link to comment
Share on other sites

la 35.000 km/an arunci bani pe combustibil cu orice bmw... consum mare.

 

poate parea ciudat pe un forum de bmw-isti dar asta este !!!

chiar daca o sa-mi sara lumea in cap (sunt FAN BMW) !!!

 

personal te-as sfatui sa-ti cumperi un ford focus facelift dupa 2008

(hatchback sau break) cu motor 1.6 TDCI, 109 cp, 6 trepte.

foarte fiabila, consum mic, motor rezistent, cuplu bun, caroserie usoara,

suspensie independenta spate, calitate germana.

o masina cinstita si care tine "cu casa".

 

hai cu bafta !

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

@petreop o sa cam sara... omul vrea BMW, de-aia a venit aici, ca daca voia ford focus mergea pe forum de ford.

ON Topic: Iti recomand un 520 sau 320d break, ca sa ai loc pentru bagaje si toate cele. Nu stiu cum se misca motorul de 2.0d pe 5-ar, dar pe un treiar sigur e ok! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum se descurca 320 respectiv 520 dpv al consumului, dar nici pe ford focus 1.6 nu as merge datorita motorului. Am avut o astfel de masina in familie si pot spune ca e ok, consuma putin, dar motorul are probleme de fiabilitate in timp. Momentan conduc un Peugeot 508 2.0 hdi 163 cp cu transmisie automata. Consumul mediu este de 8% mers normal in oras, iar in afara pe autostrada uneori depĂŁĂâ˘esc 180 km/h. Cost de ĂŽntreĂâşinere foarte ok, calitate ne aĂâ˘teptat de buna (inainte am avut seria 5). Este comparabila cu vechea masina din toate punctele de vedere: dotĂŁri, performante dinamice, stabilitate, rafinament, aspect, materiale folosite. Ce imi lipseste de la BMW este tractiunea spate, in rest masina este super ok si iti recomand sa faci un drive test, poate iti face cu ochiul.

 

Nu se compara din punct de vedete al tracĂâşiunii cu BMW-ul, imi lipseste mult propulsia.

Inca un plus fata de BMW ar fi consumabilele mai ieftine

Alt plus ar fi portbagajul mai mare, eu am un copil de doi ani si imi ĂŽncape absolut totul in portbagaj, nu simt nevoia de un plus de spatiu.

Minusuri nu pot gĂŁsi in afara de lipsa tracĂâşiunii spate. L.E. Am avut 525d cu transmisie automata si foarte multe dotĂŁri. Includ ca referinĂâşa.

Edited by mada_linn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

la 35.000 km/an arunci bani pe combustibil cu orice bmw... consum mare.

 

poate parea ciudat pe un forum de bmw-isti dar asta este !!!

chiar daca o sa-mi sara lumea in cap (sunt FAN BMW) !!!

 

personal te-as sfatui sa-ti cumperi un ford focus facelift dupa 2008

(hatchback sau break) cu motor 1.6 TDCI, 109 cp, 6 trepte.

foarte fiabila, consum mic, motor rezistent, cuplu bun, caroserie usoara,

suspensie independenta spate, calitate germana.

o masina cinstita si care tine "cu casa".

 

hai cu bafta !

 

Ford Focus? De ce nu Logan? Hai sa fim seriosi ...

 

Si acum, ontopic.

Eu ti-as recomanda Seria 5, dar depinde si de bugetul pe care-l pui la bataie.

Edited by D_A_N
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, un 320d berlina sau break te-ar face fericit.Eu am un 320d berlina si sunt foarte multumit si de spatiu, consum, confort, consumabile cu toate ca este un model mai vechi, daca ar fi sa mai cumpar o masina tot BMW 320d as lua poate model mai nou si tot berlina (precizez ca si eu am un copil de 2 ani si am loc destul)
Link to comment
Share on other sites

Si eu am tot un copil iar cand plec la drum lung, prin Europa, pentru 12-14 zile e cam complicat cu bagajele. Vorbesc de 520d ...

Evident, totul tine si de cat de convingator esti in fata nevestei ca s-o limitezi la max o valiza de dimensiuni medii. Asta e partea cea mai complicata :)

Nu-mi place sa tin bagaje in masina, incerc sa le inghesui pe toate in portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

320d este o masina ok, dar la 11.000 nu cred ca ai sa gasesti o masina in regula cu km relativ putini. Eu unul nu as mai cumpara o masina cu peste 80.000 km, din dorinĂâşa de a nu merge prin service cu nici o problema in afara de reviziile regulate. Eu de asta am vândut BMW, ajunsese la 270.000 km si in fiecare saptamana primeam erori in bord de la diversi senzori si devine destul de stresant, mi s-a pĂŁrut ca acordam masinii mai mult timp decat era cazul.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua si bine v-am gasit pe acest forum! Incep prin a va spune ca deocamdata nu detin un autoturism BMW si ca ma bate gandul sa achizitionez unul pentru deplasari in oras (80 %) si bineinteles extraurban (20%).

........

Multumesc pentru pareri. Fac in jur de 35.000 km pe an.

 

Deci faci 28000 km urban/ an? F mult, nici nu stii ce sa iei in cazul asta.

 

De ce nu iei o masina de oras, cu motor (mai) mic? Cum ti-a recomandat Dan_316i mai sus. Sau oricum, ceva cu care sa te invarti intre gradinita si servici, iar pentru exterior inteleg ca ai deja masini cu motor mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Bugetul este de 11.000 Euro. Cel mai mult imi place 520d facelift insa ma gandesc ca 320d consuma mai putin.

 

Diferenta de consum intre 320 si 520 este nesemnificativa, dar 11.000 eur nu stiu daca ajung pentru un 520 bun. Arunca-ti un ochi pe mobile.de si pune acolo filtrele pe care le vrei (model, buget max, un singur proprietar, "full service history" etc). Vezi daca gasesti ceva interesant. In plus, uita-te sa fie "accident free". Nu uita ca motoarele diesel de pe 320 si 520 au probleme cu distributia, ia si asta in calcul. Eventual spune-ne pe ce ti-a picat ochii si o sa ne dam si noi cu parerea.

Edited by D_A_N
Link to comment
Share on other sites

Da. Si laso-n colo de benzinara ca o sa te saturi de bagat bani in benzina, au si ele problemele lor iar un benzinar aspirat sta foarte rau la cuplu fatza de un diesel caruia daca ii mai si dai o resoftare, s-a zis cu benzinarul. Cauta motorul de 163 cp, se misca de minune, probleme grave nu is, stiu cativa prieteni cu ele resoftate in 200 cp, trag pe ele de mii de km, zero probleme, consum mai mult decat decent.

Dieselul nu a fost un compromis pentru bmw si nici o acomodare pentru piatza, bmw a facut motoare CR dinainte sa stie VW cu ce se mananca un CR.

Edited by JuiCe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.