Jump to content

F10 525d


bomb3009

Recommended Posts

Vlad In Cluj am facut tratamentul. Stie cineva daca in pachetul de lumini interioare intra si logo-ul BMW luminat de la pragurile din fata? La mine nu se aprinde si am gasit ceva de genu pe net: http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Genuine-Illuminated-Door-Sill-Strip-Rear-Right-F10-F11-5-Series-51477203610-/181043585796 Nu stiu daca e doar retrofit sau le am si eu si s-au ars.
Link to comment
Share on other sites

Vlad In Cluj am facut tratamentul. Stie cineva daca in pachetul de lumini interioare intra si logo-ul BMW luminat de la pragurile din fata? La mine nu se aprinde si am gasit ceva de genu pe net: http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Genuine-Illuminated-Door-Sill-Strip-Rear-Right-F10-F11-5-Series-51477203610-/181043585796 Nu stiu daca e doar retrofit sau le am si eu si s-au ars.

cred ca e optiune separata asta ,altfel tipau samsarii pe autovit la ambilight Praguri iluminate :)))

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1409333097[/url]' post='2182521']

cred ca e optiune separata asta ,altfel tipau samsarii pe autovit la ambilight Praguri iluminate :)))

 

Nu am mai avut rĂŁbdare si am dat jos un prag:)) nu are bec si nici sursa pentru el, probabil ca era opțiune extra. Din câte am vĂŁzut pe configuratorul actual de pe site pachetul lumini include si pragurile asa ca s-ar putea sa se fi schimbat pe LCI.

Link to comment
Share on other sites

1409928619[/url]' post='2184111']

Frumusica foc! Sa te bucuri de ea multi km.

Eu stau in dubii intre motorizarea asta si cea de 3.0 245cp....deja tre sa iau o hotarare repede ca raman fara masina in curand.

 

Mersi! Sa știi ca initial si eu aveam aceeași dilemĂŁ. Am ales 525 pentru ca la preț similar venea cu dotĂŁri mai bune, km mai putini si cu un an mai nou plus diferența la impozit si asigurare. Imi place ca motorul este liniar, trage pe o plaja mare de turatii si il ajuta si cutia. Pentru drumurile noastre are rezervere de putere cam in orice situatie. Ca si consum extraurban ia in jur de 6-6.5 chiar daca tragi pe ea si urban pe distante mici undeva la 10-11 si dupa 10-20 de km scade undeva la 8-9. ( conditiile de trafic din Cluj )

Link to comment
Share on other sites

Mersi! Sa știi ca initial si eu aveam aceeași dilemĂŁ. Am ales 525 pentru ca la preț similar venea cu dotĂŁri mai bune, km mai putini si cu un an mai nou plus diferența la impozit si asigurare. Imi place ca motorul este liniar, trage pe o plaja mare de turatii si il ajuta si cutia. Pentru drumurile noastre are rezervere de putere cam in orice situatie. Ca si consum extraurban ia in jur de 6-6.5 chiar daca tragi pe ea si urban pe distante mici undeva la 10-11 si dupa 10-20 de km scade undeva la 8-9. ( conditiile de trafic din Cluj )

 

 

ce diferente sunt la impozit si asigurare?In acte nu e aceeasi cilindree ca si la 3.0?Stiu ca la 525 e doar diferenta de putere.

 

In rest e super, masina, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ce diferente sunt la impozit si asigurare?In acte nu e aceeasi cilindree ca si la 3.0?Stiu ca la 525 e doar diferenta de putere.

 

In rest e super, masina, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!

 

A lui e 525d cu motor de 2000cmc, nu de 3000..deci sunt diferente chiar foarte mari la impozit..Nu mai este 525d cu motor de 3000cmc..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Tocmai ce am fost cu ea la geometrie roti, doar o mica corecției la rotile fata si la una dintre rotile spate. In plus ieri am avut si eu mai mult timp liber si am profitat pentru a ma ocupa de cromul de la geamuri si de tipsurile de la toba, stralucesc maxim acum dupa ce le-am dat cu autosol. Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

1410966878[/url]' post='2186786']

Cutia de viteze o tii in Drive permanent sau o treci si pe N din cand in cand? Autohold il folosesti? :)

 

Cutia o tin in D in general, doar daca e un semafor foarte lung mai bag in N pentru ca opresc start-stopul de obicei. Autoholdul l-am folosit foarte rar pentru ca funcția se dezactiveaza de câte ori opresti mașina si uit sa il mai activez, de cate ori l-am folosit era activ si start-stopul si oprea si mașina.

1410969598[/url]' post='2186793']

Unde ai facut geometria in cluj? trebuie sa merg si eu cu a mea cat de curand.

Mersi

 

Am fost la sigemo, la polus. Aparatura noua, pret ok si par ca se pricep. Am fost mulțumit.

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Mersi, ma bucur de ea din ce in ce mai mult. In legatura cu padelele, sincer nu le folosesc foarte des. La un drum de 200 de km poate merg 10-20 de km cu padelele. Le utilizez in principiu cand nu schimb modul pe sport si vreau sa fac o depĂŁsire mai agresiva si retrogradez 1-2 trepte.
Link to comment
Share on other sites

Si zici ca nu se simte deloc submotorizata? Eu am momentan un E61 525dA cu motorul de 3.0L si ma gandesc sa trec la F11 525dA motorul de 2.0L.

Merg deseori cu masina incarcata si mi-e frica sa nu se simta grea. As vrea motor mai mare insa e scump impozitul.

Link to comment
Share on other sites

Si zici ca nu se simte deloc submotorizata? Eu am momentan un E61 525dA cu motorul de 3.0L si ma gandesc sa trec la F11 525dA motorul de 2.0L.

Merg deseori cu masina incarcata si mi-e frica sa nu se simta grea. As vrea motor mai mare insa e scump impozitul.

 

Nu mi se pare submotorizata. Motorul trage bine si liniar, are cuplu 450 nm si nu am simtit sa se chinuie in nicio situatie pana acum. Diferenta mare cand e incarcata nu prezinta, chiar nu am de ce sa ma plang. Intr-adevar un motor 6 cilindri e mai placut la condus, mai ales la viteze mari, dar in cazul de fata eu sincer nu cred ca merita diferenta.

 

PS.: Am fost saptamana aceasta la un drive test cu X4 30d. Ramas profund impresionat de cum sta masina pe drum si cum trage pentru un mini SUV.

La padele la tine sare in manual daca tragi de ambele spre tine in acelasi timp ? Sau e nevoie sa o pui in sport intai .

 

Nu cred ca sare in manual, parca asa e la mercedes. Daca folosesc padelele fara ca schimbatorul sa fie in sport la un moment dat trece inapoi pe automat, iar daca schimbatorul e in sport ramane pe manual pana il muti tu la loc. Oricum incerc faza cu trasul simultan azi cand plec la drum. Revin cu update mai spre seara.pardon.gif

Link to comment
Share on other sites

1413109874[/url]' post='2193242']

Ar trebui sa mearga tragi simultan la tine si ca sa obtreci in automat impingi de ele scurt

 

Cand tragi simultan de ele se Întâmpla acelasi lucru ca si atunci cand tragi doar de una, trece in manual dar dupa un timp revine in automat. Nu se pot Împinge. Ca sa o tii in manual trebuie sa multi schimbatorul in s si atunci ramane pana multi Înapoi in d.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mersi extasy!SĂŁptĂŁmana aceasta am resetat adaptarile cutiei de viteze, pentru ca nu imi plĂŁcea cum se misca in oras. Dupa aproximativ 200 de km mi se pare ca reactioneaza mai bine, schimba mai lin si se hotaraste mai rapid. De asemenea am scĂŁpat de un sunet care apĂŁrea cand viram stânga, probabil ceva mizerie pe la brate, pentru ca dupa ce au fost verificat pe elevator nu se mai aude nimic. Am facut si un update la hĂŁrți 2014 si astept vremea rea sa pot schimba si rotile. grin.png
Link to comment
Share on other sites

In cluj am facut update pt 100€, stiu ca se poate si mai ieftin dar am preferat sa il faca cineva personal si nu sa descarc eu hartile. Daca vrei mai multe detalii da un pm. Nu am heads up display, dar limitele ar trebui sa le afiseze in bord. Insa deocamdata imi afiseaza no speed limits available in this country, chiar si dupa ce am facut update la harti. Stie cineva care ar fi rezolvarea?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.