Jump to content

MARKETING SAU NESERIOZITATE - ULEI pt. E46


lorance

Recommended Posts

SALUTARE!

 

Am 320D 2002 E46 160 000 km. Am intrebat la Augsburg Militari ce tip de ulei este recomandat de producĂŁtor pentru motorul meu Âşi au spus cĂŁ este: CASTROL FORMULA RS 10w60. Chiar mi-au zis ,,nu ai vĂŁzut cĂŁ Âşi pe capacul de la ulei scrie Castrol ?!".

DupĂŁ ce am cumpĂŁrat uleiul am mers la SERVICE TRANSPORT AUTO FILARET S.A. din str. SpĂŁtarul Preda, sector 5, unde Âşi asistentul de la service Âşi mecanicul mi-au spus cĂŁ uleiul CASTROL FORMULA RS 10W 60 nu este recomandat pentru motorul meu, ci pentru supersport (clasa M) Âşi cĂŁ o sĂŁ-mi stric maÂşina cu aÂşa ceva. CicĂŁ ar trebiu sĂŁ pun un ulei 5W 40 pe care ĂŽl pun ei ĂŽn toate cazurile pentru 320D E46 (nu mai reĂžin marca), dar care costa cam la fel de scump. Mi-au mai zis cĂŁ ar trebui sĂŁ nu merg mai mult de 3-5 000 km cu ĂŁsta Âşi sĂŁ vin la schimb.

 

RUGĂMITE: (fac apel la cunoscĂŁtori):

1. AM FOST FRAIERIT DE AUGSBURG SAU DE FILARET?

2. ESTE NASOL ULEIUL PUS DE MINE Âşi chiar trebuie sĂŁ ĂŽl schimb urgent?

 

o chestie fainã totuºi: la Filaret te invitã sã asiºti la toate operaÞiunile pe care le face mecanicul, de sus sau chiar de lângã el.

 

CU MULĂUMIRI

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
hmmm... e romania,si calitatea service-urilor e de notorietate.Data viitoare te interesezi pe forum,te documentezi ce tip de ulei,ce si cat,te duci frumos cumperi exact ceea ce trebuie si nu te mai lasi pe mana lor.te mai implici si tu...iti dai interesul.
Link to comment
Share on other sites

5w40 BMW de la AB e cel mai bun si ieftin.

215952[/snapback]

 

 

si eu am primit abureli de la Augsburg ....cu cataloage in fatza si bla bla ..Eu cred ca cineva o sa-i bata intr-o zi !.. :blink:

Ca sfat ...pe viitor ...Use Filaret ..pt sfaturi macar si date tehnice ..

Link to comment
Share on other sites

SALUTARE!

 

Am 320D 2002 E46 160 000 km. Am intrebat la Augsburg Militari ce tip de ulei este recomandat de producĂŁtor pentru motorul meu Âşi au spus cĂŁ este: CASTROL FORMULA RS 10w60. Chiar mi-au zis ,,nu ai vĂŁzut cĂŁ Âşi pe capacul de la ulei scrie Castrol ?!".

215935[/snapback]

 

Da,asta are logica ,10w60 este singurul tip de ulei produs de Castrol :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu ai fost fraierit nici de unii nici de altii parerea mea.. daca te uiti pe cutie castrol RS are specificatii si pt motorul tau.. dar este cam vascos si se pune in general la motoare care ating turatii mai mari sau la motoare care sunt exploatate in majoritatea timpului in turatii mari.. dar atat timp cat are si specificatiile pt motorul tau nu cred ca iti cade motorul daca l-ai pus..
Link to comment
Share on other sites

MERSI MULT !!! :blink:

 

In orice caz, referitor la preturi, am observat ca si comerciantii si service-urile RO au adaos cam maricel la piese.

 

- acu 3 luni mi-am luat din Germania discuri de frana: 60 E set pt. spate.

- ca sa le schimb si pe cele din fata mi-am luat de la Augsburg: cca. 100 E set.

 

... cred ca o sa renunt la astia.

Link to comment
Share on other sites

MERSI MULT !!! :blink:

 

In orice caz, referitor la preturi, am observat ca si comerciantii si service-urile RO au adaos cam maricel la piese.

 

- acu 3 luni mi-am luat din Germania discuri de frana: 60 E set pt. spate.

- ca sa le schimb si pe cele din fata mi-am luat de la Augsburg: cca. 100 E set.

 

... cred ca o sa renunt la astia.

216128[/snapback]

 

eu am luat de la augsburg set discuri fata cu 2,1 milioane. In general eu am fost multumit si de preturile lor si de ce mi-au dat, nu mi-au incurcat niciodata piesele sau comanda...chiar ma mir de ce ti s-a intamplat tie.

daca pui mana pe o carte tehnica, vei vedea ca pt motoru tau este recomandat 5w40 de la castrol. Acum, daca pui sau nu de la castrol e treaba ta, insa pune neaparat 5w40, oricare ar fi producatorul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
si eu cand am luat masina .. ca tot omu care tine la lucru lui am luat ce era mai bun.. adica RS Sport 10W60 (sau 15W nu mai tin minte). M-am dus la Filaret si mi s-a spus ca nu trebuia sa iau d-asta. In final m-am interesat si l-am schimbat dupa 5000km cu TXT 5w40.
Link to comment
Share on other sites

si mie mi-au recomandat la augsburg tot CASTROL FORMULA RS 10w60 pt. un 330d din 2002. eu am pus in a mea Castrol Formula SLX 0W-30 long life bla bla bla.. o fi bun? :blink:

229631[/snapback]

 

0-w40 mi-au pus mie astea de la filaret in benzinar

si 0-w30 ai pus tu in motorina??? nu e cam nepotrivit?? eu asa cred

Link to comment
Share on other sites

SALUTARE!

 

Am 320D 2002 E46 160 000 km. Am intrebat la Augsburg Militari ce tip de ulei este recomandat de producĂŁtor pentru motorul meu Âşi au spus cĂŁ este: CASTROL FORMULA RS 10w60. Chiar mi-au zis ,,nu ai vĂŁzut cĂŁ Âşi pe capacul de la ulei scrie Castrol ?!".

DupĂŁ ce am cumpĂŁrat uleiul am mers la SERVICE TRANSPORT AUTO FILARET S.A. din str. SpĂŁtarul Preda, sector 5, unde Âşi asistentul de la service Âşi mecanicul mi-au spus cĂŁ uleiul CASTROL FORMULA RS 10W 60 nu este recomandat pentru motorul meu, ci pentru supersport (clasa M) Âşi cĂŁ o sĂŁ-mi stric maÂşina cu aÂşa ceva. CicĂŁ ar trebiu sĂŁ pun un ulei 5W 40 pe care ĂŽl pun ei ĂŽn toate cazurile pentru 320D E46 (nu mai reĂžin marca), dar care costa cam la fel de scump. Mi-au mai zis cĂŁ ar trebui sĂŁ nu merg mai mult de 3-5 000 km cu ĂŁsta Âşi sĂŁ vin la schimb.

 

RUGĂMITE: (fac apel la cunoscĂŁtori):

1. AM FOST FRAIERIT DE AUGSBURG SAU DE FILARET?

2. ESTE NASOL ULEIUL PUS DE MINE Âşi chiar trebuie sĂŁ ĂŽl schimb urgent?

 

o chestie fainã totuºi: la Filaret te invitã sã asiºti la toate operaÞiunile pe care le face mecanicul, de sus sau chiar de lângã el.

 

CU MULĂUMIRI

215935[/snapback]

 

 

curiozitatea mes catre tine este alta de care m-am lovit eu in relatia cu filaret:

poti sa te duci cu piesele tale la ei ???

pe mine m-au refuzat si din cauza asta sunt decis sa nu mai calc pe la ei pt ca au niste preturi de ma doare capu

 

referitor la dilema ta foloseste ulei BMW LL04 5w-30 sau 0w-30 sau 5w-40. daca vrei iti aduce 3expert de pe forum din germania eu am luat de la el cu 40 ron / L

Link to comment
Share on other sites

referitor la dilema ta foloseste ulei BMW LL04 5w-30 sau 0w-30 sau 5w-40. daca vrei iti aduce 3expert de pe forum din germania eu am luat de la el cu 40 ron / L

la ulei, preturile sunt bune la filaret: 5W40-33ron/litru. il iei si-l schimbi la orice service.

Link to comment
Share on other sites

curiozitatea mes catre tine este alta de care m-am lovit eu in relatia cu filaret:

poti sa te duci cu piesele tale la ei ???

pe mine m-au refuzat si din cauza asta sunt decis sa nu mai calc pe la ei pt ca au niste preturi de ma doare capu

 

la filaret te poti duce cu piesele tale fara nici o problema

P.S. am fost eu azi cu bucse bascule fatza si 2 amortizoare spate

Link to comment
Share on other sites

curiozitatea mes catre tine este alta de care m-am lovit eu in relatia cu filaret:

poti sa te duci cu piesele tale la ei ???

pe mine m-au refuzat si din cauza asta sunt decis sa nu mai calc pe la ei pt ca au niste preturi de ma doare capu

 

la filaret te poti duce cu piesele tale fara nici o problema

P.S. am fost eu azi cu bucse bascule fatza si 2 amortizoare spate

235097[/snapback]

 

 

deci pe mine m-au refuzat (ma rog individul inginer care trebuia sa imi faca programarea) motivand ca s-a luat decizia asta

ei bine dupa ce imi spui tu ca fara probleme au lucrat cu piesele tale mi se pare de (cenzurat) din partea lor

ai vorbit cu cineva anume sau cum ?? deci sincer chiar m-a deranjat situatia asta unu sa fie refuzat si dupa aia sa auda ca fara probleme altu a venit cu piesele lui

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.