Jump to content

Trepidatii volan ciudate la frânare BMW e60


Recommended Posts

  • 1 month later...

Deci pana la urma ai rezolvat problema?Si daca da care a fost cauza?

Si eu am aceeasi problema ca si voi vibreaza volanul mai ales cand apas usor frana si la viteze mai mari.Am schimbat discuri si placute fata dar din pacate face la fel.Oricum o las asa nu mai arunc bani aiurea....Inca odata dezamagit tare de aceasta marca"premium".....

Link to comment
Share on other sites

Darriusm tu ai incercat mai multe combinatii si cea castigatoare a fost cea cu Zimmermann si ate?Eu am luat ate discuri si placute dar nimic face la fel.

 

Incearca sa verifici ce a spus Dragos_m_Mf15,

Intotdeauna cand se schimba discurile dupa montare -se verifica, se monteaza placutele de frana - se verifica, se mai verifica imediat cu pedala de frana foarte usor apasata daca butucul rotii( cel care intra in rulment ) e drept sau stramb, adica mai pe romaneste pe intelesul tuturor daca dai intr-o groapa in mod violent, butucul pe care se monteaza roata ,

cel care intra in rulment , e stramb ,poti sa schimbi la nesfarsit discuri, placute ,serviceuri si mecanici. Ai cerut vreodata asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

@horiaa pana una alta pune discuri pe fata originale si placute la fel, asa am patit si eu, am pus originale si nu am mai avut probleme, doar discuriile erau de proasta calitate masina nu avea nimic. Vezi sa ai si jantele drepte...
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Jantele erau strambe le-am indreptat.Am comandat bucse bara stabilizatoare,brate mari bileta anti ruliu,etc luni le schimb.

Am vb cu mecanicii daca tot asa face sa verifice flansa rulment si chiar rulmentul.

Vedem ce va fi...

Link to comment
Share on other sites

Nu va mai ĂŽncurcați cu discuri aftermarket,am pus OEM,merge perfect,nici urma de bĂŁtaie. Stiu ca pretul e putin piperat,dar merita fiecare bĂŁnuț faptul ca nu mai stai cu stres.

Inainte de a schimba discuri,verifica puntea fata(amortizoare,directie) dumnezeieste si de acolo pot apĂŁrea batai la franare,la fel jante/anvelope.

Apropo de rulmenti de la puntea fata, eu i-am schimbat degeaba,un rulment cu probleme face gĂŁlĂŁgie,daca nu face nu il schimba

Iar referitor la brate si bucsi pune ceva OEM,sau macar lamforder,daca nu,o sa ai probleme din nou destul de repede

Edited by Dragos_m_Mf15
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai ĂŽncurcați cu discuri aftermarket,am pus OEM,merge perfect,nici urma de bĂŁtaie. Stiu ca pretul e putin piperat,dar merita fiecare bĂŁnuț faptul ca nu mai stai cu stres.

Inainte de a schimba discuri,verifica puntea fata(amortizoare,directie) dumnezeieste si de acolo pot apĂŁrea batai la franare,la fel jante/anvelope.

Apropo de rulmenti de la puntea fata, eu i-am schimbat degeaba,un rulment cu probleme face gĂŁlĂŁgie,daca nu face nu il schimba

Iar referitor la brate si bucsi pune ceva OEM,sau macar lamforder,daca nu,o sa ai probleme din nou destul de repede

Ce inseamna OEM?

Link to comment
Share on other sites

Salutare.Azi am fost la service si am schimbat brate ,bieleta anti ruliu,bucse bara stabilizatoare,etc.Geometria facuta mi s a zis ca pe spate e ok in fata trage un pic dreapta dar ff putin.Am iesit in probe masina sta f bine se aseaza ok dar din pacate la franare tot mai vibreaza.Ramane sa verific flansa discuri si o sa schimb iar discurile si....cam atat.Nu prea mai am ce sa-i fac....

 

Nu mai vibreaza asa violent dar inca vibreaza...

 

Lemforder am pus toate piesele azi....

Link to comment
Share on other sites

Dragos multumesc mult ptr sfaturi.O sa pun discuri originale dar deocamdata nu mai fac nimic ca o sa fiu plecat din tara(fara masina).Sper ca nu e o problema daca merg cu ea asa(mai mult prin oras-sotia-).

ai idee cam cat ajung discurile originale?tre sa pun si placute originale?

Link to comment
Share on other sites

Preferabil da,daca poti pune si placute originale,daca pui aftermarket poti sa pui ate power pads sau textar.

Pentru puntea fata discuri si placute originale parca au fost la mine in jur de 2200 RON daca bine retin

Teoretic nu are nimic ca circuli o perioada asa cu ea daca mergi pe distante scurte,dar mie spre exemplu de la bãtaia din discuri mi-a stricat bratele,eu mergând de obicei destul de sportiv cu ea,jocul de la discuri s-a transmis in brate si in timp gata au fost

Link to comment
Share on other sites

Da asa o sa fac.O sa pun originale si placutele si discurile.Daca franez pana la 100km /h nu e nici o problema,peste 100 sunt probleme.Daca franez brusc iar nu mai vibreaza....cand merg nu vibreaza indiferent de viteza deci cum ai zis si tu daca circul doar in oras nu vor fi probleme-sper-.

Inca odata multumiri.....

 

Stii pe unde as putea gasi niste cataloage cu preturi ptr pise originale?

Link to comment
Share on other sites

De regula toate magazinele auto pot sa iti aducĂŁ piese de origine,dar va trebui sa dai avans,majoritatea cer avansul sustinand faptul ca piesele originale nu se pot returna. Iar daca ai nevoie de codurile pieselor,intri pe realoem si le iei de acolo dupa VIN

 

E de la cauciucuri+jante si tot ce implica astea si de la coloana volanului....care are joc....nu e nimic altceva

 

Eu aveam coloana volan ok,ambele seturi de jante originale si cauciucuri noi pe ambele,pana nu am schimbat discurile nu am scĂŁpat de vibratii.

Iar la Mercedes am patit sa imi vibreze volanul cu discuri noi originale si cauciucuri noi,problema fiind bucsile de la bratele inferioare

Link to comment
Share on other sites

Da Dragos stiu cum se procedeaza am comandat si eu piese originale dar vroiam sa imi fac o parere despre costul lor pana sa ajung sa le comand.

Am citit toate mesajele pe care le-ai scris in acest topic si de aceea te intreb pe tine ca si tu ai patimit foarte mult pana sa rezolvi problema.

Ti-am urmat sfatul am inceput cu cei mai simplu cauciucuri,jante,bucse,brate, discuri,placute,etc.Dupa cum am mai zis am ameliorat dar nu rezolvat total doar partial.In vara o sa vad ce fac.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic cand o sa ai posibilitatea sa schimbi discurile si placutele,verificati bine rulmentii pe fata sa nu fie cumva ovalizati inainte sa pui discurile(la e60 vine corpul cu totul pe fata,rulment +flansa pe care se prinde discul,implicit janta,nu se pot comanda separat)

In caz ca primesti vesnicul sfat "schimba caseta de directie",ca de acolo bate,eu zic sa il ignori,eu aveau joc in caseta originala,am pus noua tot originala si fĂŁcea la fel

Apropo,orice joc ai la brate amplifica bataia discurilor,din cauza asta cand pui brate noi ti se pare ca nu mai bate asa tare

Edited by Dragos_m_Mf15
Link to comment
Share on other sites

Darriusm tu ai incercat mai multe combinatii si cea castigatoare a fost cea cu Zimmermann si ate?Eu am luat ate discuri si placute dar nimic face la fel.

 

Exact. Pana acum nimic nu a fost de durata. Recent a inceput sa se simta trepidatia la franare usoara la viteze in jur de 100. E un prag acolo care face diferenta, pe care il simti. Daca apesi cu inca putin dispare trepidatia. Nu pot acum sa estimez dupa cati km, dar a trecut ceva timp de la ultimul schimb.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare,

Am fost sa comand discurile si placutele si sa le inlocuiesc la reprezentanta dar.....discurile mi s-a spus ca nu vin impreuna cu flansele pe care se prind discurile.

Nu mai inteleg nimic.Cred ca mai bine le comand in alta parte dar de unde stiu ca o sa vina si flansele?

Link to comment
Share on other sites

Eu ramân la ideea mea,pune discuri si placute originale,macar pe puntea fata,no o sa ma ai probleme

 

 

+1

 

Am scapat de vibratii dupa ce am pus discuri originale.

 

Un set de discuri ATE s-a ovalizat in 3000km. Acum am peste 60k cu discuri originale si 0 vibratii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.