Jump to content

Bataie la viraj stanga


bmwk

Recommended Posts

Detin un 320d din 2009 si ieri la un viraj mai brusc spre stanga am auzit ceva batai sub masina, gen cum face o planetara cand iei viraj maxim si pleci de pe loc, dar la mine nu se aude de la roti, ci parca din centrul masinii de undeva... si acum face tot timpul cand iau viraj brusc spre stanga, a mai patit cineva ? va multumesc pt orice informatie Edited by bmwk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, si eu am acele batai foarte urate la viraj spre stanga....am schimbat bielete antiruliu, brate(aveam joc in pivotii mari) flanse (aveau joc), bieletele de directie, bucse, draci beti cam tot, am verificat arcurile, amortizoarele...nu mai am jocuri, nu am absolut niciun joc pe fata, si totusi la viraj stanga, viraj mai pronuntat ma refer, se aud batai si scranceturi uraate rau de tot, parca s-ar rupe ceva... Eu chiar nu stiu la ce sa ma mai uit, ce sa ii fac. Poate cineva a mai patit la fel si a gasit rezolvarea, am fi recunoscatori pe viata!

L.E 318i e-46, iar bataile parca is tot asa, din centrul masinii de undeva.

Edited by GIM
Link to comment
Share on other sites

Ati verificat evacuarea, posibil sa fie rupta ceva bucse si sa se sprijine pe sasiu, sau suporti motor, cutie, grup....

 

Bataile is in partea din fata...suportii motor si cutie is ok, evacuarea e ok, prinsa, la locul ei, nu zdrangane nimic in mers drept pe orice drum si la viraj dreapta nu se aude absolut nimic. DOAR la viraje pronuntate spre STANGA. Ceva e ca nu se aude din cer, dar am dus-o si la mecanici si ne-am holbat la infinit pe sub ea...n-am gasit nimic.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu fie problema care a fost la mine la E46, cam seamana. La viraje stranse la stanga + accelerare se auzea un zgomot (ca si cum ar numara o planetara, dar mai accentuat).

Problema subframe crack, vestita fisura in sasiu la suportul de la grup. Aparea doar cand viram stanga si acceleram, pe linie dreapta sau cand viram dreapta nu se auzea nimic.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu fie problema care a fost la mine la E46

Problema subframe crack, vestita fisura in sasiu la suportul de la grup. Aparea doar cand viram stanga si acceleram, pe linie dreapta sau cand viram dreapta nu se auzea nimic.

:offtopic:

Cum ai rezolvat problema?

Multumesc.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Dar de roata ati tras?

Poate trebuie inlocuit rulmentul....

Rulmentul(ii) huruie, nu bat... Iara roata, daca ar fi rulmentul ar avea "joc" atata de slab .. ca nici nu-l auzi ci (poate) il simti... daca tragi EXACT de unde trebuie! :sorcerer:

Batai pot fi de la: bieleta antiruliu, bieleta directie, amortizori, bucse uzate.. Adica componente ce tin de stabilitatea si controlul masinii. Chiar si subframe-ul mentionat mai sus... Poate sa bata cand se rup suduri.. sau alte alea. :pirate:

 

..Bataia descrisa, mi-o imaginez, e aleatorie, clara, zgomotoasa.. (se repeta des?) si numai cand virezi la stanga..

Daca se mai intampla, poti sa zici si cam la ce viteza?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

La mine se aude in viraj stanga la viteza mica.

Doar in viraj mai larg (ex. un sens giratoriu mai mare) si doar untr un anumit punct al volanului.(se aude in partea dreapta dar aproape de centrul masinii nu la roata)

Link to comment
Share on other sites

Rulmentul(ii) huruie, nu bat...

 

..Bataia descrisa, mi-o imaginez, e aleatorie, clara, zgomotoasa.. (se repeta des?) si numai cand virezi la stanga..

Daca se mai intampla, poti sa zici si cam la ce viteza?

 

Era vb de o masura de precautie in primul rand!

"Bate roata" o duci la service o salti pe elevator si mecanicul verifica componentele de directie/transmisie, asa se descopera defectul, nu pe forum pe ghicite.... pentru ca in timp ce tu testezi si te joci de-a mecanicul poate sa-ti zboare roata :pardon:

 

Imagineaza-ti asta...ca tot ai exces de imaginatie si ai jucat prea mult Nfs banuiesc

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am citit toate parerile postate. Revin si spun : articulatii roti OK, FARA JOC. Rulmenti roti OK, nu bat, nu uruie, e o liniste mormantala in masina. Flanse amortizoare schimbate, arcurile is OK. Evacuarea e ok, la locul ei. Toate suporturile, motor, cutie, grup, OK. Bataia e IN FATA, nu in spate la grup. M-am uitat si acolo intre timp si nu am nicio fisura, ruptura. Face la fel cu roti de vara, cu roti de iarna, cu orice fel de roti. Si totusi, la viraj mai strans sau strans de tot spre stanga, bate de zici ca se rupe masina...uneori. Uneori zgomotul e mai mic, alteori nu face deloc (foarte rar se intampla asta). Asadar.... ????
Link to comment
Share on other sites

La caseta te-ai uitat ?

 

Da, are putin joc dar il are asa de cand am luat masina, cred ca rar masina sa nu aiba putin joc in caseta de directie. Toti mecanicii mi-au spus ca nu are cum sa iasa un asa sunet din caseta, ar trebui sa fie varza, sa curga... dar tot mecanicii aia au spus ca...nu stiu. :getlost: Sa schimb masina sau...mecanicii?

Link to comment
Share on other sites

Era vb de o masura de precautie in primul rand!

"Bate roata" o duci la service o salti pe elevator si mecanicul verifica componentele de directie/transmisie, asa se descopera defectul, nu pe forum pe ghicite.... pentru ca in timp ce tu testezi si te joci de-a mecanicul poate sa-ti zboare roata :pardon:

Vorbesti serios? Nu iti vine sa crezi ca RULMENTII HURUIE si nu bat? Atunci de ce toti mai mecanicii ZIC ca huruie??

Dar, sa nu ne cramponam in termeni ..pe forum ci in idei utile.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut

 

Voiam sa va zic ca am rezolvat problema.

Schimbasem degeaba planetara dreapta, Reductorul (cutie transfer).200 mil :(

De fapt era planetara stanga......bine mecanicul zicea ca era si de la piesela care eu cred ca le am schimbat degeaba.

Asta la Bavaria Otopeni, este doar parerea mea, mechanic nu sunt poate au avut dreptate.

Ciudat este totusi ca se auzea si se simtea cand luam viraj stanga pe partea dreapta si problema a fost planetara de pe stanga.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.