Jump to content

ajutor...nu se nai deschide maisina!


Mihai Alexandru

Recommended Posts

Salutare dragi prieteni. Azi a sunat alarma pana cand am ramas fara baterie la un e46 318i cu baterie in compartimentul motor. Nu pot deschide usa cu cheia deoarece butucul a foat schimbat si nu se potriveste. Singurul lucru pe care.l pot face,este sa daschid portbagajul. Am incercat sa dau curent de la alta masina pe firele de la lampa din portbagaj si semnal,dar nu s.a putut deschide din alarma,iar aceasta din urma "tipa" ca nebuna...ba chiar am incercat sa alimentez firele card intra in portbagaj la deschidere. Va rog,fara metode "sparge geamul". Edited by Mihai Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Masina se poate deschide usor pe langa geam cu o placbanda subtire decupata la un capat ca un fel de "carlig", dar eu te sfatuiesc sa chemi pe cineva care se pricepe ca tu risti sa strici ornamentul de la geam sau chiar sa spargi geamul... Edited by John92
Link to comment
Share on other sites

O alta varianta ar fi sa deschizi capota fortat (cu dauna aferenta) si sa alimentezi masina direct de la plusul de la motor.

 

Imi amintesc ca am deschis mai demult un E46 care era in aceeasi situatie. I-am dat curent pe la mufa care intra in stopul din dreapta.

 

Maro e masa, deci pui minusul de la o baterie, iar plusul il gasesti prin mai multe incercari. In cel mai rau caz, vei strica un pic mufa, insa se poate schimba.

 

Sa-i dai curent pe la firele de la lampa din portbagaj sau semnal nu cred ca e o idee buna.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

mai poti sa incerci sa dai curent si pe la electromotor pe firul plus de la el si masa.

nu pot sa ma abtin sa nu zic totusi, chiar daca e posibil sa imi zici si mie de masele, 300 de lei pentru unul sa faca treaba fara sa strice ceva ce deja este stricat ( butucul ) nu cred ca e mare lucru. vei sta in continuare cu acel butuc?

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca nu se poate departa usor fortat "rama" geamului/usii din fata/spate mai ales daca ai macara pe manivela.. o sarma indoita carlig sa tragi in sus sa se lase geamul putin cate putin .. e relativ usor.

Cu degetele si cu pana de lemn subtire dar tare la varf, incepi sa desprinzi chederul de caroserie; o intepenesti (departat) tot cu o bucata de lemn, atat cat iti trebuie (spatiul) pentru sarma sa o bagi in habitaclu. Cu, ceva straduinta poti sa poti continua sa invarti manivela fie pe deschizatura geamului daca a coborat sa poti "opera" pe acolo.. fie prin deschizatura creata..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

E foarte simplu am reusit si eu procedeul. Se da bandoul/chederul sau cum se cheama dintre usa si geam jos. Te uiti cu lanterna la butuc, bagi cheia invarti si vezi cam ce si cum ar trebui sa se miste. Apoi actionezi acel mecanism cu un liniar de exemplu. Preferabil de aluminiu. Nu se activeaza alarma nu nimic.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.