Jump to content

Sfat amortizoare


wizzardx

Recommended Posts

Salut baieti. Ajutati-ma cu un sfat va rog :)

Am gasit pe cineva sa-mi rectifice amortizoarele fata. Mi-a spus ca am de ales: ori mi le rectifica in fata mea pe ale mele, ori are 2 amortizoare deja facute la acelasi pret. Mi-a dat codu de pe ele, dar nu stiu unde sa intru sa le verific daca sunt originale si daca se potrivesc perfect (poate sunt pt non fl). A mai spus ca sunt Sachs si ar scrie pe ele 4z sport sau cv de genu. Originalele din fabrica vin pe Sachs??

Prima intrebare ar fi daca se potrivesc amortizoarele de pe seria 3 indiferent de an (e46) sau sunt diferite in functie de an si fl sau nfl?? (in caz ca ce are el nu sunt pt fl 2001)

A doua intrebare ar fi daca se le rectific in modul confort sau sport (avand in vedere ca masina e grea pe fata). Mi-a spus ca le face cum vreau eu.

Si a treia intrebare: Sa le rectific pe ale mele proprii sau sa le iau deja facute? (ar fi cam tot aia)

De profesionalism nu se pune problema cu omul, doar nu stiu ce varianta sa aleg.

 

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca de el e vorba.... Nea' Codescu :rolleyes:

 

 

Mesterul e un om mai in varsta din Chiajna.

 

Pt 200-300 lei un amortizor nou nu cred ca se merita sa iti pui viata in joc.

 

Pai asta e ca unul nou e 600-700/buc, deci ar veni 1400 lei fara manopera si + flanse si garnitura de protectie, in functie de ce gasesc akolo cand desfac.

Pe cand rectificarea e 100 lei/buc. E o diferenta semnificativa!

un prieten si-a rectificat amortizoarele la e39 tot la omul asta acum 1 an si jumatate si nu are nici cea mai mica problema.

 

Daca amortizoarele sunt pentru Dacia e46,atunci sunt bune telescoape rectificate.Daca masina este bmw e46,recomand amortizoare noi.Ce garantie ai la cele rectificate?!?!

 

 

1 an

 

Va multumesc pentru raspunsuri. Mai asteptam si alte pareri :)

Edited by wizzardx
Link to comment
Share on other sites

Salut, nu te incurca cu reconditionarea amortizoarelor ( stiu eu ce zic si de ce zic... :) ) . Pe fata 2 amortizore noi Kayaba te duc aprox. 600 ron ( ambele ) si nu exista termen de comparatie intre alea reconditionate si astea....

 

Bafta !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De mesterul respectiv stiu ca activeaza de ceva timp, inclusiv in aria motorsport. Nu e chiar gigi de la coltul blocului. Eu as lua noi doar daca sunt made in germany (ceea ce bilsteinurile b4 vandute la noi nu prea sunt). Sachs sunt prima echipare pt o groaza de masini si din cate stiu, n-au fabrici prin tari gen romania. Edited by lowlife
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multi vorbesc, ma rog scriu, putini cunosc.

 

Sachs face la greu in Turcia si sunt mega varza, Bilstein produce in Romania la Sibiu B4/ B4 M-tech care sunt verificate temeinic, B6 si B8 sunt facute in Germania.

 

Kayaba(KYB) sunt o varianta foarte OK.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Multi vorbesc, ma rog scriu, putini cunosc.

 

Sachs face la greu in Turcia si sunt mega varza, Bilstein produce in Romania la Sibiu B4/ B4 M-tech care sunt verificate temeinic, B6 si B8 sunt facute in Germania.

 

Kayaba(KYB) sunt o varianta foarte OK.

 

Bilstein produce la Sibiu acum amortizoare de prim montaj pt seria X3 si A klasse.

Link to comment
Share on other sites

Ai idee de cand produce Sachs in Turcia? pt ca mie omul imi da Sachs originale (reconditionate ce-i drept) fabricate odata cu masina: 2001, 02, 03.

Inca de atunci se fabrica akolo sau ulterior anilor astora? pt ca daca at le faceau in Germania este altceva..

 

Sent from my Iphone using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.