Jump to content

Pocnet la franare


LEOZRX

Recommended Posts

mai am un 318i e46, si se aude acel poc la fiecare franare , la fel pe spate stanga, dar am joc mare in etrieru respectiv, pt ca zdrangane a naiba... nu m-am deranjat sa-l fac , masina aia nu prea circul cu ea.

 

la fel mi se aude si la 320d, DAR, doar cand merg cu spatele. insa la 320d nu se aude mereu, si se aude ceva mai incet.... cred ca pana la urma e problema comuna

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa verifici toti suportii evacuarii - in spcial suportii tobei finale- daca unul este rupt sau lipseste o piulita masina face zgomot la franari/treceri peste obstacole/drumuri denivelate.Jocul evacuarii cand se duc suportii este pe verticala nu pe orizontala. Edited by jollyxter
Link to comment
Share on other sites

Clipsurile placutei cu prindere in pistonas sa fie bine extinse, altfel placuta poate avea joc la franare sau la socuri (joaca in etrier).

 

Am iesit pe strada cu etrierul scos si tot face, deci nu-i de acolo. Placutele sunt OE si vin absolut perfect.

Link to comment
Share on other sites

Am verificat sabotii nu e de acolo (sunt inlocuiti atat ei cat si arculetele - ATE), jantele sunt pe 17`` originale BMW style 158 incaltate cu gume noi Hankook. Am o banuiala cum ca ar fi arcurile, dar ramane de vazut.

 

Nu sunt fisuri pe nicaieri, am verificat.

Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare pt tine, cand ai schimbat diferentialu

ai schimbat uleiul in acesta?

 

asi putea remedia acel buf la ridicarea piciorului de le ambreiaj daca schimb uleiul din diferential?

 

scuze ca sunt off topic, dar te intreb ca vad ca ai schimbat,diferentialu. si ai si un simt "ascutit" al micilor batai/sunete...😁

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare pt tine, cand ai schimbat diferentialu

ai schimbat uleiul in acesta?

 

asi putea remedia acel buf la ridicarea piciorului de le ambreiaj daca schimb uleiul din diferential?

 

scuze ca sunt off topic, dar te intreb ca vad ca ai schimbat,diferentialu. si ai si un simt "ascutit" al micilor batai/sunete...😁

 

Nu scapi de acel buf. Poate ai noroc sa fie din bucsa, dar de cele mai multe ori dferentialul are joc. Eu am pus diferential de 325 automat cu tot cu planetare de pe aceeasi motorizare si am scapat. Cutia automata protejeaza grupul/planetarele/cardanul ca nu ia socul ala masiv la schimbarile bruste de treapta in cazul cutiei manuale.

Link to comment
Share on other sites

Vei rade, dar stiu pe cineva cu un caz foarte asemanator: dupa o vizita la un atelier, a aparut acelasi zgomot enervant de care nu a mai scapat. Dupa foarte mult timp a descoperit sursa, de la un alt patit: probabil la misto, cineva i-a decupat foarte putin pragul, a bagat o bila de rulment dupa care a inchis inapoi. Chituit, slefuit, vopsit, absolut insesizabil....
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vei rade, dar stiu pe cineva cu un caz foarte asemanator: dupa o vizita la un atelier, a aparut acelasi zgomot enervant de care nu a mai scapat. Dupa foarte mult timp a descoperit sursa, de la un alt patit: probabil la misto, cineva i-a decupat foarte putin pragul, a bagat o bila de rulment dupa care a inchis inapoi. Chituit, slefuit, vopsit, absolut insesizabil....

 

Ma bagi la idei...

Link to comment
Share on other sites

asta isi facu cont acum ca sa faca misto de tine,sa te puna sa-ti gauresti masina :)) las-o asa, la cati bani ai investit poti sa mergi linistit cu ea. Daca e ceva serios pana la urma o sa se auda mai tare si o sa aflii de unde e.

 

Nu imi "facu cont" sa fac misto de nimeni, i-am explicat frumos omului o situatie intalnita.

Scrii doar sa fie scris, de parca eu i-am recomandat sa-si gaureasca masina iar tu sa nu o faca.

El decide ce si cum va face, eu sper sa "aflii" el problema.

Link to comment
Share on other sites

al naibi pocnet, ai facut masina noua din cauza lui

 

eu zic sa te bucuri de ea asa,

 

e benzina nu? eu am disel si de asta nu prea aud acel poc, dar il aud cand dau cu spatele....

 

in legatura cu acel buf, eu nu am flansa la diferential, era prima care o schimbam, flansa se afla la imbinare intre cutie si axul cardanic... toate bucsile de la diferential sunt ok, se simte un tacanit usor in diferential cand invart de roti, nu stiu daca e normal, dar m-am gandit ca poate n-am ulei suficient in dif...

 

bmw-uri,...

 

am uitat sa specific, la mine se aude acel poc cand dau cu spatele, numai cand ploua... suna ciudat, dar poate e o coincidenta, cand erau vremurile frumoase nu se auzea deloc 😳 poate te ajuta cu ceva informatia asta...

Link to comment
Share on other sites

E benzina in 6 clindri. La fel se auzea si la mine, motiv pentru care l-am inlocuit, fiind aproape sigur ca de acolo e, dar m-am inselat. Uleiul din grup se poate pierde doar pe la garnitura. Daca nu ai scurgeri externe, nu rezolvi nimic cu inlocuirea uleiului, dar nici rau nu-i faci. Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.