Jump to content

E36 - BZ 11 MNU


Manuel92

Recommended Posts

Salutare la toti pasionatii marcii BMW !! Sunt nou in aceasta "lume a BMW-ului" si abia asteptam sa fac pasul de la batrana Dacie, la marca BMW, deoarece mi se pusese pata rau de tot pe E36 si consider ca mi se potriveste ca o manusa http://forum.4tuning.ro/images/smilies/icon_biggrin.gif Este un 318i 115cp, M43 pe lant din 1993, deci o masina nu foarte puternica sau costisitoare la intretinere dar oricand poate sa surprinda.

 

Masina a venit cu urmatoarele dotari din fabrica si/sau de-a lungul timpului:

-Faruri Bosch cu lupe cu xenon

-Reglaj electric al farurilor

-Clima digitala pe 2 zone

-Trapa electrica bipozitionala

-Geamuri electrice fata/spate

-Oglinzi electrice

-1 airbag sofer

-Punte spate de 318is cu discuri

-Instalatie secventiala GPL Tomasetto toroidala 47L(montata noua, de aprox 2 saptamani de cand am masina)

 

Masina arata foarte bine pentru cei 22 de ani ai ei, a fost intretinuta corespunzator si as vrea ca pe parcurs sa se prezinte la fel din punctele astea de vedere dar sa o aduc la un nivel mai inalt din pct de vedere stilistic; alte jante, un kit M, o spuspensie reglabila, putin bibilita la interior la mici amanunte, un sistem decent pentru muzica etc..Masina va fi una de zi cu zi, deci toate aceste imbunatatiri trebuiesc gandite foarte bine.

 

Aici sunt cateva poze cu ea si dupa primul drum pe plaiurile noastre mioritice :D

post-71981-0-33620800-1442956739_thumb.jpgpost-71981-0-34588000-1442956655_thumb.jpgpost-71981-0-87071800-1442956654_thumb.jpgpost-71981-0-94161300-1442956653_thumb.jpgpost-71981-0-53725100-1442956653_thumb.jpgpost-71981-0-13457700-1442956653_thumb.jpgpost-71981-0-65549600-1442956652_thumb.jpgpost-71981-0-16950900-1442956916_thumb.jpg

Edited by Manuel92
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mersi mersi :) Stiu ca sunt niste masini care nici nu se compara cu masinile aparute acum, daca sunt intretinute corespunzator, si partea buna ca se si intretin ieftin si cum ziceai si tu, sunt destul de simple, dar in acelasi timp interesante :D

Imi place foarte mult senzatia care o ai cand o conduci, nu se compara cu alte masini...Am mai condus masini nemtesti, dar niciuna nu e ca asta din toate pct de vedere.E o placere sa o conduci, nu degeaba aveau cei de la BMW acel spot publicitar.

Deocamdata sunt la inceput si vreau sa o cunosc mai bine, iar in functie de timp si buzunar sa o fac sa arate pe placul meu :D

 

Mai pun cateva poze de mai demult, de pana sa fie inmatriculata pe numele meu:

post-71981-0-83501500-1443001399_thumb.jpgpost-71981-0-26880000-1443001400_thumb.jpgpost-71981-0-72975100-1443001400_thumb.jpgpost-71981-0-23488900-1443001401_thumb.jpgpost-71981-0-64385500-1443001401_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Arata bine, sa o stapanesti sanatos. Chiar are si ceva dotari. Ca sa o mai intineresti poti vopsi barile in culoarea caroseriei, si sa pui stopuri/semnale albe. Ii mai scade cativa ani :thumbsup:

 

Zice bine pimp, nu uita de cotiera! este cea mai buna investitie mai ales la drumuri lungi :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Arata bine, sa o stapanesti sanatos. Chiar are si ceva dotari. Ca sa o mai intineresti poti vopsi barile in culoarea caroseriei, si sa pui stopuri/semnale albe. Ii mai scade cativa ani :thumbsup:

 

Mersi frumos :) Da,are strictul necesar de dotari.Pe parcurs vreau sa mai apara, dar nu e prioritar acum.M-am gandit sa ii schimb semnalizarile cu unele albe, iar stopurile, culmea chiar daca nu da bine la pachet cu semnalizarile albe de pe fata, imi plac asa, deocamdata :)) .Neaparat vreau sa ii pun o cotiera, ca e chiar nasol fara.As sta pe loc deocamdata ca m-ar interesa un suport original de pahare..Stiu ca nu prea se gasesc sau sunt scumpe dar ar fi ideal sa ii pun.

Am mai vazut o posibilitate de cotiera universala cu suport pahar fata/spate, dar nu ma incanta ca stiu cat de slabe calitativ sunt, dar ramane de vazut.

Referitor la bara, as vrea ca dupa ce trece iarna sa ii iau un kit M, si acum ca tot vine iarna nu e tocmai potrivit.Totusi as vrea sa o vopsesc pe aceasta, dar in acelasi timp nu vreau sa bag bani intr-o bara stock, de aceea ma gandeam ca poate ies mai ieftin cu cateva spray-uri, decat cu pistolul ? Ce parere aveti?

Prioritar acum este schimbarea parbrizului care vad ca a avut o fisura de vreo 10 cm, si nerealizand ca la soarele asta arzator se poate intinde, acum a trecut de jumatatea parbrizului.Ma gandesc sa iau unul SH si sa il montez la cineva priceput, dar m-am gandit si la varianta de parbriz nou aftermarket montat in service specializat, dar aici ramane cu semnul intrebarii calitatea si cat de bine este realizat acel parbriz aftermarket. Cu ocazia asta chiar va rog, daca cunoasteti prin bucuresti baieti care monteaza, eventual niste informatii, pret, calitate ..:D Nu de alta, dar nu as vrea sa am probleme cu chederele sau cu intratul apei in masina, etc.. :)

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina! Destul de dotata pentru un 318i din '93, tinand cont ca majoritatea pe vremea aia aveau geamuri si trapa manuale. Clima automata din cate stiam a fost introdusa dupa '94 -'95. Sa o stapanesti sanatos!

 

Multumesc !! Masina nu a avut clima din fabrica, ci montata de unul dintre cei 3 proprietari care au avut masina inaintea mea(precedentul sigur nu, ca imi e prieten).

Si aici e o dilema deoarece clima are recirculare automata, si din ce am mai vazut pe net, doar modelele anilor 1997-1999 au avut, sper sa nu gresesc.

 

Optiunile ei din fabrica precum spune VIN-ul sunt:

-Steering wheel airbag

-Lift-up-and-slide-back sunroof, electric

-Warning triangle and first aid kit

-Headlight aim control

-National Version Germany

Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate Mihai Vigariu..Cred ca o sa o vopsesc bara cu pistolul in curand si iarna o sa o las pe cea stock pentru ca se stie cum sunt iernile cu zãpadã si sare pe asfalt si nu as vrea sa o fãrâm pe cea M(pe care o voi cumpãra in primãvara).Pana la urma conteazã si aspectul iarna, dar si componentele masinii când ti cu adevãrat la masinã:)

 

Trimis de pe al meu VF-895N folosind Tapatalk

Edited by Manuel92
Link to comment
Share on other sites

Bun venit! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

Se pare ca usor asa se mai strang si buzoieni. Poate ne hotaram pana la urma de o intalnire, ceva!

 

Multumesc :) Sper sa am parte numai de bucurii, fara incidente, dar nu poti sti cu "maimutele" din jungla asta :)))

 

Da, mai sunt cativa buzoieni, dar e greu ca multi isi bat joc de modelul asta..Oricum ar fi dragut si in bz sa facem niste intalniri, si cu toate ca ajung mai rar in bz la o saptamana, doua, dar as face tot posibilul sa ajung la ele :D

Link to comment
Share on other sites

post-71981-14430349670272_thumb.jpg

 

Ce se intampla când un dobitoc ĂŽĂâ˘i pune cui de remorca pe post de senzori de parcare si nu Ăâ˘tie sa parcheze cum trebuie. Abia daca se uscase vopseaua de o sĂŁptĂŁmânĂŁ.De vreo 2-3 zile il tot caut pe fĂŁptaĂâ˘ul cu, cui de remorca dar nu corespunde niciunul cu distanta dintre asfalt si lovitura :(

 

Trimis de pe al meu VF-895N folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aia e nimic, eu pana sa o vopsesc am gasit-o cu numarul infundat bine si cu bara fata miscata din suporti,adica "baiatul" a dat cu simt de raspundere cum numai la Buzau se poate :) . O sa trebuiasca sa-i schimb numarul, momentan l-am mutat pe spate,poate reusesc sa ma "invart" de unul d'ala patrat.
Link to comment
Share on other sites

Mda, tot felul de retardati..Ieri de exemplu am parcat masina si dupa m-am intors ca uitasem ceva in ea, iar intre timp a parcat un domn in fata mea.Vad ca intre masina mea si a lui era distanta de vreo 10cm, dar e mult, si observ ca nu avea senzori de parcare si mai vad ca era si un Golf4 Break..Ma uit atent, domnul acela era ĂŽn masina si il ĂŽntreb cum a parcat fara sa o atinga pe a mea (mi se parea imposibil, doar sa ai noroc) si face "am atins-o un pic, dar asa o idee ca sa ĂŽmi dau seama unde e". Am ramas socat, i-am zis ca sper doar sa nu fi avut cui..Si dansul a parcat asa in conditiile in care in fata lui nu era nicio masina, doar o intrare de garaj.Deci mai nou asa se parcheaza in Bucuresti...trist dar adevĂŁrat!!

 

Trimis de pe al meu VF-895N folosind Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, inainte sa te apuci de briz-briz-uri, chituri em si semnale albe, sa bagi banii in mecanica. 22 de ani isi pot pune amprenta pe o masina. Ia trenul de rulare la mana, schimba lichide, curele, etc. Anvelopele ce dot au? Sigur ai si scurgeri de ulei, si alte vicii ascunse. Nu ti-o zic in nume de rau, dar stereotipul pisicii de buzau e fix asta, un cotet de masina, dar cu spoilere si jante.

Tu stai inauntru, mai putin conteaza jantele. In 22 de ani fii sigur ca au fost date suficiente basini in masina aia, cat pentru 3 hepatite, deci un detailing ar trebui sa fie primul pe lista.

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ămi pare rau sa te dezamagesc, dar masinuta asta este una dintre putinele din oras de la mine care a fost intretinuta corespunzator..Hai sa iti zic cate ceva: vopseaua e originala, are un punct de rugina pe prag de la o piatra aruncata de un copil, are toata bucsaraia schimbata, distributie schimbata, filtre(Mann)+ulei(Castrol 10w40) adus din afara, nu turcisme, nu papa ulei deloc, nu pierde etc, chiulasa este schimbata cu una de pe un E46(acelasi motor), pe langĂŁ ulei, s-a mai pus si un aditiv, numit metabond pentru o lubrifiere mai buna, antigelul(Hepu, nu dintr-ala la 10 lei)e schimbat si verificat de mine, plĂŁcute fata-spate schimbate recent.Mentionez ca masina nu a rulat mai mult de 6000-7000 km de când s-au schimbat aceste consumabile(exceptie are uleiul care are 2000km de la schimb) Masina o stiu de 5 ani de cand a avut-o vechiul proprietar + ca il cunosc si pe cel de dinaintea lui.

Parerea mea decat sa comentati rautacios la o masina, si sa faceti misto(chit em, etc) mai bine va vedeti de "cotetele" voastre.

Daca tu cumva ai nimerit o masina proasta de la bz, asta nu inseamna ca toate sunt la fel.

Si ca o referire la spoiler, jante si cotet de masina, eu vad ca a mea nu indeplineste niciunul dintre aceste caracteristici;)

 

Trimis de pe al meu VF-895N folosind Tapatalk

Edited by Manuel92
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos !!!! drumuri fara incidente... s-au dus vremurile cand se cauta e36 doar de afirmare....Acum majoritatea, cum esti si tu, cumpara o astfel de masina pentru ca este ieftina,frumoasa si usor de intretinut. Asta pe langa tinuta de drum decenta...Sa ai parte de ea!!!
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos !!!! drumuri fara incidente... s-au dus vremurile cand se cauta e36 doar de afirmare....Acum majoritatea, cum esti si tu, cumpara o astfel de masina pentru ca este ieftina,frumoasa si usor de intretinut. Asta pe langa tinuta de drum decenta...Sa ai parte de ea!!!

Multumesc mult, apreciez ca mai sunt oameni care gandesc radical si care apreciaza o masina :)

Tot mai traim in vremurile in care oamenii cumpara un BMW doar ptr emblema, nu ptr placerea care ti-o creeaza aceasta masina:d Edit:Ca sa mai fac o completare rĂŁspunsului ptr domnul rĂŁutĂŁcios, masina are trusa de la portbagaj aproape completa (originala) si presurile sunt de la picioare sunt originale.

 

Trimis de pe al meu VF-895N folosind Tapatalk

Edited by Manuel92
Link to comment
Share on other sites

Nu-i cazul sa iei foc Manuel,las-o mai usor ca-ti creste tensiunea si nu-i bine. Daca ai dat "o raita" asa prin masinile colegilor de forum ti-ai da seama ca aici nu e 4tuning, mai toata lumea are masini ingrijite indiferent de model sau anul de fabricatie, unii dintre ei pompand constant sume considerabile in ele la toate capitolele si aici nu ma refer la o placuta,un filtru de frana si un antigel...astea-s consumabile pe care daca nici pe astea nu le schimbi la timp dupa parerea mea nu merita sa ai vreo masina "in custodie".

Fara suparare dar colegul MuciX are perfecta dreptate cu stereotipul "pisicii de buzau" si nu numai pisici, 80% din bmwurile mai vechi de 10 ani ori sunt pe mana la gospodari, ori la colorati care numesc o masina "tzipla" doar pt faptul ca invarte roata de una singura netractata si care repara totul pe principiul "tot ce-i provizoriu ramane definitiv", sarma de covrigi de Buzau fiind cel mai des intalnit reper in angrenare a doua sau mai multe componente.

Cat despre "soferii de drick" nu stiu ce sa-ti spun :laugh: ... unii se mai descurca si cu volanul :thumbsup: ... asa-i @MuciX? :)))

Edited by hashu
Link to comment
Share on other sites

Nu iau foc ptr asa ceva, dar nu Îmi place când vorbesc unii in necunostinta de cauza, si mai sus nu am generalizat la chestia cu "cotet" si "dric".. Cine se simte cu musca pe caciula cu chestiile astea, se ataca cum am fãcut eu de altfel, iar daca domnu de mai sus tinea mortis sa se afirme cu treaba cu masinile de bz, o putea face pe alt topic unde poate se vb despre asa ceva, nu in topic la mn, despre masina mea.

Treaba cu schimbatul consumabilelor nu o consider ca a fi o ĂŽmbunatatire la masina, ci un necesar.Eu doar i-am arĂŁtat prin vorbe ca masina nu este cum si-o imagineazĂŁ el;)

 

Trimis de pe al meu VF-895N folosind Tapatalk

Edited by Manuel92
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.