Jump to content

Schimb ulei cutia de viteze automata f10


TĂŁnasĂŁ23

Recommended Posts

Salutari ,tot caut si nu gasesc informatia.

Unde se poate face in Timisoara un schimb de ulei la cutia automata la un F11 ?

Stiti un service care are aparat de scos ulei si introdus cel nou daca pot sa spun asa ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

 

Salut, e un service pe linia lui 4 intre Gh.Lazar si Torontal parca, e un arab dar are preturi cam astronomice din ce se plange lumea, poti sa te programezi in schimb la Arad la Ubydeal, fac in mare parte doar BMW si au pompa flush.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut, e un service pe linia lui 4 intre Gh.Lazar si Torontal parca, e un arab dar are preturi cam astronomice din ce se plange lumea, poti sa te programezi in schimb la Arad la Ubydeal, fac in mare parte doar BMW si au pompa flush.

 

Bafta.

 

Ala de pe Cetatii il stiu,o sa vb la arad .

multumesc de ajutor

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ceva noutĂŁți cu zona Timișoara pentru schimb ulei la o cutie ZF ?

Mașina in cauza este un g30 540i

As avea mare nevoie de un rĂŁspuns de la cei care au schimbat uleiul in zona Timișoara

 

Csaba&Robi in Covaci.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
15 minutes ago, Galagie said:

Eu am schimbat uleiul la un F11 cu  ZF8 in Jimbolia la R2MAX.

Baietii  mi s-au parut ok, au  aparat de flush.

Ca si pret, daca retin minte bine, am platit undeva la 2200 ron, dar asta era prin octombrie 2020.

 

Mersi, pe langa uleiul la cutie la un F30 mai am de schimbat si o planetara si un rulment.

Din ce am citit pe forum Csaba e bun, trebuie nustiu ce cheie si eram curios daca poate sa o schimbe.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Mai oameni buni...  haideti sa fim logici...  e o cutie de viteze ... nu un OZN...  

Metoda scurgerii gravitationale e simpla si corecta... depunerile sunt in filtru... are magneti....  restul e ulei....  ulei de cutie....  in circulatie...  se schimba filtru si in mers se reface ciclul... daca mai e ceva pilitura mecanica fina ajung in noul filtru cu magneti...

Nu mai schimbati apoi la 8k ci la 6 sau 7k si gata....  niociodata nu va mai fi nimic ca nou...  dar nici sa faceti o tragedie din asta nu vad...

Uzura va fi uzura ...   si km voi i-ati facut...   cum a-ti exploatat masina... cutia ....  etc...   asa o aveti....

Scimbrea uleiurilor si a filtrelor e menentanta...   nu face nimic ca nou...   punct.  

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Buna ziua,
Pana la urma chiar si pe acest thread parerile sunt impartite. Care este metoda optima pentru o masina cu 200k km?
Eu am achizitionat piesele pentru acest schimb 12l +baie dar nu sunt sigur pe ce metoda sa merg.
Dupa ce am navigat 1 saptamana pe net metoda gravitationala pare varianta castigatoare.

O zi frumoasa!

Link to comment
Share on other sites

Salut, sustin metoda gravitationala! Sa urmezi procedura de schimb adica sa puna uleiul nou cand temperatura in cutie este de maxim 44 de grade si dupa ce baga 8-9L in ea, sa o treaca de cateva ori prin toate vitezele. Sa resetezi adaptarile cutiei dupa care sa o "reinveti" sa schimbe. Unde schimbi uleiul in CV si cat te costa?

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.