Jump to content

Automobile Bavaria


compactu

Recommended Posts

Am dus masina la reparat, au luat o fara sa se uite la ea, le-am lasat cheile si atat, nu s au uitat sa vada daca mai are alte defecte, daca este in stare buna, daca are covorase, cati km are, nimic! adevarat ca am fost la ei cu o saptamana inainte, atunci au bagat o in atelier si s au uitat sa vada exact ce piese au nevoie.

 

Ma intreb daca atunci cand am sa ridic masina daca sunt si alte defecte decat cele datorate accidentului ce se intampa ? sau daca nu mai am covorase, sau etc.etc.etc

 

Din cate stiu eu, la alte centre service, renault spre exemplu, se face un proces verbal de receptie inainte de a lua masina, la AB nimic.

 

Pe langa toate astea au trimis o la Brasov :)

 

Stiti ceva, lamuriti ma si pe mine va rog :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am dus masina la reparat, au luat o fara sa se uite la ea, le-am lasat cheile si atat, nu s au uitat sa vada daca mai are alte defecte, daca este in stare buna, daca are covorase, cati km are, nimic! adevarat ca am fost la ei cu o saptamana inainte, atunci au bagat o in atelier si s au uitat sa vada exact ce piese au nevoie.

 

Ma intreb daca atunci cand am sa ridic masina daca sunt si alte defecte decat cele datorate accidentului ce se intampa ? sau daca nu mai am covorase, sau etc.etc.etc

 

Din cate stiu eu, la alte centre service, renault spre exemplu, se face un proces verbal de receptie inainte de a lua masina, la AB nimic.

 

Pe langa toate astea au trimis o la Brasov  :)

 

Stiti ceva, lamuriti ma si pe mine va rog  :blink:

234182[/snapback]

trebuia sa te duci la filaret

Link to comment
Share on other sites

pai asa ma asteptam si eu, ce sa zic, am zis sa nu fac pe prostu............. ca poate asa se face, asta este, adevarat ca am golit o, nu am luat presuri si roata de rezerva dar in rest este goala, eu i am facut poze inainte, si jur ca l am intrebat pe ala daca nu vrea sa se uite la masina sa vada daca este ok, si a zis ca nu este nevoie .......................... :)

 

poate asa imi repar toate zgarieturile de pe masina si toate defectele ..............

 

:blink:

 

maine sun la ei ......................... :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost in situatia asta la Kamsas, cand am dus Sparkul...nu mi s-a facut nici o receptie...decat la sfarsit...cand eu am facut receptia lucrarii de la ei (inlocuirea parbrizului :blink:) dar a fost totul ok...exceptand faptul ca a trebuit sa demontez capacul boxelor de pe fata sa scot frimituri de pe acolo din urma inlocuirii...ca zdranganeau :)
Link to comment
Share on other sites

exceptand faptul ca a trebuit sa demontez capacul boxelor de pe fata sa scot frimituri de pe acolo din urma inlocuirii...ca zdranganeau :blink:

234392[/snapback]

Mai ramanea sa alerge unu dupa tine "domnu' domnu', mi-am uitat sandwichu' in torpedou".

Link to comment
Share on other sites

Prevazator, am golit eu torpedoul si mp3-playerul si portbagajul...nu de alta...dar paza buna trece primejdia rea..sau..Ai incredere in Dumnezeu...dar incuie-ti masina :blink:

Si nu ...nu erau frimituri de paine..ci ciobulete/frimituri de la masticul ala rezultate in urma demontarii/montarii parbrizului si la putinul bas pe care-l executa boxutele alea..se auzeau prea dezacordant pe cartonul conului boxelor...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

la peugeot identic, lai masina si nu primesti nimic .................

 

sa i ia naiba, daca are ceva ce nu mi convine o sa i dau la presa de scandal  :blink:

235167[/snapback]

 

Eu am ramas fara debitmetru si un senzor ABS, tot la Bv :) Poate tu o sa ai mai mult noroc. Orice s-ar intampla vor tine sus si tare ca asa a fost.

Link to comment
Share on other sites

stai linistit man sunt oameni seriosi la AB .nu-si permite nimeni sa umble in lucrurile omului.orcum ei fac constatare si proces de primire ,poate doar in cazuri exceptionale nu fac. :blink: de multe ori se constata si defecte de care clientul poate nici nu a bagat de seama.
Link to comment
Share on other sites

stai linistit man sunt oameni seriosi la AB .nu-si permite nimeni sa umble in lucrurile omului.orcum ei fac constatare si proces de primire ,poate doar in cazuri exceptionale nu fac. :blink: de multe ori se constata si defecte de care clientul poate nici nu a bagat de seama.

236010[/snapback]

 

 

Vorbesti despre AB din Romania? :)

Link to comment
Share on other sites

masina mea a ajuns la brasov, oamnii de la brasov jos palaria, am fost contactat de seful service la tinichigerie, m a incurajat, ca o sa iasa bine, sa nu mi fac griji etc.

 

mi a mai revenit moralul, sper acum ca asigurarea sa plateasca repede, aaaaaaaaa, usa, aripa, macara, prag pastic,vopsit 110 mil :blink:

 

fratilor faceti casco !

Link to comment
Share on other sites

pai da, si ei au trimis o la brasov, cica daca asteptam sa o fac aici dura 1 luna cel putin sa intre in service, plus reparatie o saptamana doua ............

 

asa la brasov sapt viitoare este gata masina, sper sa plateasca aia de la asigure repede

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
masina mea a ajuns la brasov, oamnii de la brasov jos palaria, am fost contactat de seful service la tinichigerie, m a incurajat, ca o sa iasa bine, sa nu mi fac griji etc.

 

mi a mai revenit moralul, sper acum ca asigurarea sa plateasca repede, aaaaaaaaa, usa, aripa, macara, prag pastic,vopsit 110 mil :)

 

fratilor faceti casco !

236352[/snapback]

pai zice-ai numai de bine despre domnii... :blink:

mai ales despre casco... :)

Link to comment
Share on other sites

masina saptamana asta este gata, astept acum sa plateasca asigurarea, cica 20 zile  :blink:

243789[/snapback]

 

 

mai bine faci o interventie la asigurare .......

cand am avut Renault( ce fel suna ...lol )....am sunat la asigurare ..(au dat termen 7 zile initial ) ..si am vb cu un inspector ...civilizat i-am explicat omului o situatie reala in care trebuia sa plec din tara ...eu fiind in vizita doar atunci ...si aveam biletul de intoarcere in 2 zile ..... In 3 ore m-au sunat de la service si m-au invitat sa iau masina pt ca asigurarea a trimis fax dupa ordinul de plata !.. ..Poate ai si tu noroc !

era la BCR asig lui ala ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Se presupune ca cine isi achizitioneaza un BMW nou sau second hand,are ceva idee despre masini ,si cand spun asta nu ma refer doar la nuante de vopsea si puterea scrisa in talon ,asta macar teoretic.

Nu iteleg de ce la AB esti tratat ca un imbecil,care nu sti numic ,nu despre BMW in particular dar nici despre viata in general.Te fac sa crezi ca ai luat cea mai mare teapa ca ai optat pt.ei.

Au ajuns niste baieti .....nici nu stiu cum sa-i numesc, sa-si bata joc de un brand de 100 de ani .

Eu nu cred ca mai marii de la BMW au cunostinta de toate astea?!?!?

 

Alta faza tare e ,ca in nici un service de prin Germania nu te trimit in sala de asteptare ,ca la nasteri,daca tu insisti sa ramai linga masina. Iti spun politicos ca ei nu raspund daca ai vre-un accident,eventual te pun sa semnezi ca ai fost instiintat cu privire la asta si e ok. Ba mai mult,mecanicii care lucreaza incep si-ti povestesc despre defectul pt.care te-ai dus de zici ca esti la o lectie combinata de mecanica cu istoria BMW.Sant oameni care chiar iubesc BMW-ul.

 

De ce spuneam de sala de asteptare,e normal ,daca ei te trateaza asa ,sa nu poti avea incredere ca uleiul e schimbat pe bune si tot nu numai jumate,ca filtrele de pe la cutie ,epurator ,astea mai ascunse sant schimbate,ca defectul x e remediat etc.

Link to comment
Share on other sites

Toate lumea are experinete pe la service-uri, unele placute , altele , uneori, mai putin placute poate, insa atat a ridica in slavi, cat si a improsca cu noroi usor.

 

Eu cred ca o discutie amiabila cu cei de la service-uri, prin care sa spui clar si concis punctul tau de vedere cu privire la prestatia oferita , nu poate sa nu duca la un rezultat.

 

Chestia ca nu esti lasat sa stai langa masina in timp ce lucreaza la ea priveste si tu un pic reversul medaliei: In Germania te lasa , cu declaratia care ai spus-o tu, insa la noi, aici crezi ca oamenii au aceesi factura la nemtii? Crezi ca AB, cu unii dintre cei care cer acest lucru ( bineinteles ca persoanele de fata sunt excluse iar ceea ce urmeaza este un exemplu general), mai trebuie sa platesca un om sau mai multi in plus care supravegheze pe toti care cer sa intre in service ( si supravegherea nu se refera doar la riscul unui accident ci si la fatul ca , de ce sa nu recunoastem, traim in Romania, si unii intra acolo poate cu gandul de a sterpeli ceva)?

 

 

Tu zici ca nu ai incredere in ei, ca nu iti schimba uleiul etc, pai atunci cum sa aiba ei in tine?

 

Incearca ceea ce se cheama "mutual respect" si rezultatele se vor vedea!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.