Jump to content

x5 2008, lant distributie rupt


Recommended Posts

Cand ai 70 k de dat pe o masina, inseamna ca ai creier sa faci alti 80k sa iei alta noua peste trei ani,nu sa plangi pe un forum de unde iei alt motor...

 

Cam asa vad eu..

 

Dar, sa vii si sa spui ca dupa 8 ani,dai bmw in judecata ca face masini de cacat,..imi pare rau, da e de porc..

Edited by sbircris
  • Downvote 27
Link to comment
Share on other sites

legat de ulei avem asa

 

There's been a lot of discussion in the past about how often we should change our oil. We've also talked about how BMW has an official 15,000 mile interval, or one year, whichever comes first policy.

 

I stumbled on this BMW document today which sheds some interesting light on the subject. Note a couple things. First is how they say they have recommended an annual interval "in the USA". Hmmm, what is it elsewhere?

 

More interesting though is how the ECU calculates recommended oil change intervals. It isn't done based on time. It isn't done based on mileage! It's done based on your MPG which is an indicator of how hard you push your car. The easier on your car you are the greater your MPG, the harder you push it the lower your MPG.

 

The most interesting thing of all is that BMW therefore, by virtue of your MPG, can determine how you drive your car. This data must be stored in the ECU memory somewhere.

 

Below is quoted a BMW technical service bulletin. Bold print was added by me for emphasis.

 

 

 

July 2008

Technical Service

 

This Service Information bulletin supersedes SI B12 25 05 dated December 2005.

 

[New] designates changes to this revision

 

SUBJECT

Engine Oil Service with CBS4

 

MODEL

[NEW]

 

E70, E71, E82, E88, E90, E91, E92, and E93 with the N51, N52, N52K, N54, N62TU, and N63 engines

 

[NEW] INFORMATION

With the introduction of the E90 also came the next generation of Condition Based Service CBS4.

 

The primary change from previous CBS strategies is that the oil service forecast distance remaining is calculated and displayed separately from the time-based or absolute service-due date.

The mileage interval forecast calculation by the DME is primarily based upon an actual fuel consumption variable, which reflects the current driving profile.

 

It is the total fuel consumption, and not the accumulated mileage, which influences when the next oil service will be forecast as due.

 

The displayed mileage until due is only a forecast, and begins to decrease at a quicker rate once the remaining percentage drops below 50%.

 

If the actual fuel consumption profile increases or decreases from baseline averages, the mileage interval forecast will effectively increase or decrease as well.

 

The learned driver profile (average fuel consumption) is also used to calculate the next forecast mileage after a CBS reset. For this reason, a starting point of up to 30,000 km (19,000 miles) may be expected for a vehicle achieving lower than average fuel consumption.

 

The oil service will also be forecast as due 24 months after the last CBS reset, and will prompt for the service if the forecast based upon fuel consumption has not been reached.

 

However, it is recommended in the US market to change the engine oil at least once a year. More details concerning the low mileage annual oil service may be found in SI B00 04 01.

 

The CBS intervals for other maintenance parts, such as the microfilter and spark plugs, are now linked directly to a multiple of the oil service. For this reason, it is important that the oil service counter be set to indicate the correct service currently being forecast.

 

The SBT 000104070 (Condition Based Service), SBT 000406148 (Modifications to Condition Based Service, and SBT 000206146 (CBS - E70/71) all contain additional information on Condition Based Service strategy and functionality.

 

WARRANTY

Information only

 

personal cam am vazut ca la E46 zice 20 sau 25.000km la revizie m-a bufnit rasul.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

si pentru E30 avem

 

Inspection Lights

 

The Inspection Light system is a number of bulbs in the centre of your dash to remind you about servicing your car. The system is made of two parts; the "Inspection" light with its little clock symbol, and the LED bar of green, amber and red lights. These two systems are independent of each other.

 

The Inspection Light itself is a twelve-month clock which shows you how soon you'll be needing a proper BMW Service; either Inspection 1 or Inspection 2, depending on what you have stamped in your service book. The system runs from a built-in timer powered by the SI batteries; there are no sensors in your car which can actually tell whether a service has been done or not.

 

The LED light bar is your Oil change indicator, and is made up of five green, one yellow and one red. Up to five green LED's will light when the ignition is turned on. However, the LED's will extinguish once the engine is started, counting down to when your oil change is due. When the yellow light comes on, it's time to change the oil. When the Red light comes on, this means that service is overdue by approximately 1000 miles. Once the service has been completed, the service lights should be reset. The system is partially intelligent; while based on a timer, it also checks engine temperature and distance travelled to calculate the condition of the oil. However, it has no knowledge about whether you've actually changed the oil or no.

 

cu accentul pe

The system is partially intelligent; while based on a timer, it also checks engine temperature and distance travelled to calculate the condition of the oil

 

deci avem odata un sistem bazat pe consumul de carburant la modelel E46/E90 si un sistem antic bazat pe temperatura motor si distanta parcursa plus ceva timer.

 

Gasisem undeva o comparatie mai in detaliu,oricum ideea era ca sistemul e pe E30 era mai precis :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare normal daca iti cumperi o masina a carei deviza este "placerea de a conduce" sa se transforme in " vei deveni expert mecanic in zgmototele ce se aud de sub capota". Cand o cumperi ar trebui sa ti se tina si lecti de mecanica dar mai ales despre modul in care functioneaza distributia si doar cei ce trec un test sa merite sa o cumpere. . Asa din cand in cand o poti demonta sa o verifici personal nu? Cat despre ulei indicat ar fii sa il schimbi din 1000 in 1000 de km chiar tu ca sa fii sigur si a ai o legatura mai stransa cu masina( ca si cu nevasta) in fond nu de aia dai 70000 80000 de euro? ca sa si inveti ceva.

Acum serios majoritatea celor care conduc o masina indiferent de pret , marca habar nu au cum trebuie sa auda un motor sau daca este ceva in neregula cu ea. Este gresit? din punctul meu de vedere care stiu toate astea nu mi se pare gresit. Nu vad de ce trebuie sa iti incarci mintea cu toate informatiile care nu te pasioneaza. Ce trebuie sa stii neaparat? ce iti recomanda producatorul si anume sa ii schimbi uleiul sa o duci la ei sa verifice practic ce scrie in manualul masini. Ei trebuie sa iti zic bai vezi ca iti va ceda distributia sau ca iti bate ceva la motor nu tu trebuie sa fii expertul. Acum ramane sa numai asculti nici muzica cand conduci si sa stai cu urechea pe motor? si unde dracu mai este placerea de a conduce?

 

Foarte tare asta,grozav postul tau!!

Poate ar trebui organizate cursuri,facut un ghid ceva.Rad eu dar nu e rasul meu......placerea de a conduce...ha ha.....cand eram mic mesteream si eu si toti prietenii mei lanturile de la bicicleta....ca se slabeau.

O sa retraiesc copilaria cu masina asta.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare asta,grozav postul tau!!

Poate ar trebui organizate cursuri,facut un ghid ceva.Rad eu dar nu e rasul meu......placerea de a conduce...ha ha.....cand eram mic mesteream si eu si toti prietenii mei lanturile de la bicicleta....ca se slabeau.

O sa retraiesc copilaria cu masina asta.

Nu te stresa cu lantul,ai o masina perfecta si cu km destul de putini .Chiar este placerea de a conduce , pentru mine cel putin.

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca schimba rezultatul, e clar ca e o problema de design al lantului, patinei, etc, faptul ca schimbi uleiul mai repede poate doar in cel mai bun caz sa mai lungeasca agonia, adica poate ar fi crapat la 250k km si nu la 218k km. Concluzia e destul de clara ca motoarele astea diesel de la BMW de generatie noua sunt bombe cu ceas si o dai in paranoia tot stand si ascultand zgomotele ciudate ale motorului.

 

si totusi, daca la 200k km masina aia e de remat atunci chiar ce produce BMW e apa de ploaie. Intamplarea face ca fiind in RO masina a facut doar 200k km in 8 ani, dar in afara i-ar fi putut face si in 2-3 ani sau mai putin si atunci nu cred ca acel prim client ar fi prea multumit sa-i cada motorul dupa 2 ani la o masina de 70k Eur, chiar daca in cazul asta ar fi fost acoperit de garantie si BMW AG ar fi fost bun de plata cum nici celor din urma nu le-ar convenii sa plateasca pe banda schimbarea motoarelor in garantie. Chiar citeam un articol in care se vorbea despre piata din USA unde asteptarile clientilor sunt ca masinile sa duca cel putin 150k mile fara probleme majore.

 

Detin si un E53 din 2004. Are 360.000km si singura problema majora a fost cutia la 270.000km. Am refacut-o si merge perfect. Motorul nu are absolut nicio problema.

Am avut ocazia sa vizitez o reprezentanta BMW din Austria (anvelopa taiata). Nu exista grad de comparatie. Angajatii Bavaria Bucuresti sunt cel putin doctor docenti in aroganta si nesimtire.

Acum 4 sau 5 ierni a intrat un nene in mine iar masina a ajuns la MHS. Normal ca m-am certat 6 luni cu asiguratorul. Intre timp mi-au furat (in reprezentanta) componente de pe masina (de la sistemul de iluminare, sistemul de sonorizare si de la injectoare).

Singurii care nu m-au dezamagit pana acum sunt ProLeasing Ploiesti.

BMW a ajuns nu doar sa aiba niste reprezentanti sub orice critica. Acum vinde harburi de zeci de mii de euro.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Cand ai 70 k de dat pe o masina, inseamna ca ai creier sa faci alti 80k sa iei alta noua peste trei ani,nu sa plangi pe un forum de unde iei alt motor...

 

Cam asa vad eu..

 

Dar, sa vii si sa spui ca dupa 8 ani,dai bmw in judecata ca face masini de cacat,..imi pare rau, da e de porc..

DUpa un post ca acesta ce sa mai zica proprietarul maĂâ˘ini.

Eu in schimb cred ca este cel putin scandalos sa iti iei motor dupa 200k de km la o masina premium,as accepta orice de la electronica la interior materiale si altele, dar motorul , este o glumĂŁ proastĂŁ cum a fost si problema e46 care cand iti era lumea mai dragĂŁ te lasa in drum , dar asta este asta e progresul , trebuie sa muncim sa platim maĂâ˘ini sa nu facem un ĂŽmprumut pe mai mult de 5 ani pentru o maĂâ˘inĂŁ pentru ca e posibil sa aruncam masina ĂŽnainte pe a o plĂŁti

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DUpa un post ca acesta ce sa mai zica proprietarul maĂâ˘ini.

Eu in schimb cred ca este cel putin scandalos sa iti iei motor dupa 200k de km la o masina premium,as accepta orice de la electronica la interior materiale si altele, dar motorul , este o glumĂŁ proastĂŁ cum a fost si problema e46 care cand iti era lumea mai dragĂŁ te lasa in drum , dar asta este asta e progresul , trebuie sa muncim sa platim maĂâ˘ini sa nu facem un ĂŽmprumut pe mai mult de 5 ani pentru o maĂâ˘inĂŁ pentru ca e posibil sa aruncam masina ĂŽnainte pe a o plĂŁti

 

Nu zic nimic. O asemenea postare nu merita raspuns.

Finalul e unul singur. Adio BMW. O repar si o vand.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Este foarte neplacut ce se intampla cu distributia asta . Inteleg perfect ca dupa 100k km incep sa cada piese si trebuie sa faci reparatii dar nu este normal sa fie reparatii capitale cum se intampla atunci cand se rupe distributia(la unii s-a rupt sub 100k km ) mai mult decat atat o astfel de problema iti pune viata in pericol...nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa ti se rupa distributia cand esti in depasire.....sau cand ai viteza mare....

 

Dpmdv BMW trebuia sa faca distributia in asa fel incat sa sti ca rezista un numar minim de km (exemplu 100.000) si in cartea service sa fie precizat clar : La 100.000 km trebuie inlocuita distributia (punct). Daca faceau acest lucru cu siguranta noi iubitorii de masini nu eram asa dezamagiti si cazurile de distributie rupta erau probabil sub jumatate din cate sunt acum .

 

 

REPET : Problema cea mare este ca o astfel de problema ne pune viata in pericol...pana la urma da-i naibii de bani ca motorul se repara ....dar ce te faci cand ar trebui sa "repari" vieti?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Este foarte neplacut ce se intampla cu distributia asta . Inteleg perfect ca dupa 100k km incep sa cada piese si trebuie sa faci reparatii dar nu este normal sa fie reparatii capitale cum se intampla atunci cand se rupe distributia(la unii s-a rupt sub 100k km ) mai mult decat atat o astfel de problema iti pune viata in pericol...nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa ti se rupa distributia cand esti in depasire.....sau cand ai viteza mare....

 

Dpmdv BMW trebuia sa faca distributia in asa fel incat sa sti ca rezista un numar minim de km (exemplu 100.000) si in cartea service sa fie precizat clar : La 100.000 km trebuie inlocuita distributia (punct). Daca faceau acest lucru cu siguranta noi iubitorii de masini nu eram asa dezamagiti si cazurile de distributie rupta erau probabil sub jumatate din cate sunt acum .

 

 

REPET : Problema cea mare este ca o astfel de problema ne pune viata in pericol...pana la urma da-i naibii de bani ca motorul se repara ....dar ce te faci cand ar trebui sa "repari" vieti?

 

S-a rupt la 160km/h pe A2 (masina era pe pilot). Am simtit doar o infranare scurta si imediat s-a aprins in bord simbolul de "eroare motor".

In depasire chiar ar fi nasol, mai ales daca mizezi pe atributele sportive ale masinii.

Link to comment
Share on other sites

Pe topicele astea s-a dezbabtut mai mult ce poti face la BMe in privinta unor posibile reduceri, preturi service-uri, intretinere preventiva, simptome, recall care sunt diferite la 2.0 fata de 3.0. Asa ca merita topice diferite

 

Deocamdata (poate si pentru ca 2.0 are in general mai multi km si e mai raspandit) nu sunt atatea cazuri pentru a fi un topic dedicat acestei probleme pe 3.0

Link to comment
Share on other sites

..deci in 218k km motorul a avut parte de 7 schimburi de ulei...

Cel mai probabil asta este motivul ruperii lantului: uzura in lant (lant un pic mai lung) datorita uleiului uzat - intinzator/e patine(de proasta calitate) plesnind in continuu.. cursa-joc excesiv in el/ele...- lant sarit si rupt mai apoi de fortele interne, prin pierderea "timing-ului"..

 

Daca se faceau schimburi de ulei mai dese probabil tinea mai mult.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

..deci in 218k km motorul a avut parte de 7 schimburi de ulei...

Cel mai probabil asta este motivul ruperii lantului: uzura in lant (lant un pic mai lung) datorita uleiului uzat - intinzator/e patine(de proasta calitate) plesnind in continuu.. cursa-joc excesiv in el/ele...- lant sarit si rupt mai apoi de fortele interne, prin pierderea "timing-ului"..

 

Daca se faceau schimburi de ulei mai dese probabil tinea mai mult.

 

In acest caz producatorul si/sau reprezentantul sunt de vina deoarece eu am urmat strict indicatiile acestora (verbal si dupa manualul masinii)

Odata ce au aparut primele probleme cu patina de care vorbeste un domn mai sus, ma intreb de ce nu au chemat masinile in service? Puteau sa mascheze problema printr-o directiva interna in care intruiau dealerii sa recomande schimbarea patinei/lantului. Cand platesc zeci de mii de euro pe o masina, sunt dispus sa platesc si schimbarea distributiei pentru a evita o defectiune majora.

Daca ei mizeaza pe faptul ca o sa cumpar un motor nou ori o sa ma intorc in reprezentanta lor dupa aceasta intamplare, se inseala. Nu doar ca o sa cumpar un motor sh dar voi evita total brandul la urmatoarea achizitie. Nu sunt politician ca sa primesc sute de mii de euro din spagi si sa arunc cu ei pe geam din cauza unei erori de proiectare si fabricatie.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Totusi ai cam exagerat cu intervalul de schimb al uleiului. Desi nu sunt foarte avansat in ale mecanicii la cate ceva tot ma pricep. Dupa ce am luat E 83-ul (sh) m-am dus la Bavaria Constanta sa-mi schimbe uleiul si filtrele. Nu mi-au convenit urmatoarele aspecte: ca nu m-au lasat linga masina si nici macar s-o vad pe un geam (asa cum am auzit ca se practica la unele marci); nu mi-au pus in portbagaj piesele inlocuite (filtrele sau macar cel de aer) desi ei m-au intrebat daca le doresc si am spus ca da. Dupa ce am plecat am vazut ca mi-au resetat BC si urmatoarea revizie era pe la 30000km . Am inceput sa citesc una alta, sa mai stau de vorba cu prietenii si am ajuns la doua concluzii: voi face schimbul de ulei la 10000 maxim 12000 si nu ma mai duc la Bavaria pt asa ceva! Mi-am luat o trusa de chei si o tubulara de 36' ca sa pot desface filtrul de ulei si acum e chiar o placere. Sunt sigur ca pun ulei si piese noi atunci cand vreau eu, iar pretul este net in favoarea mea.
Link to comment
Share on other sites

Asa m-am gandit si eu: e vina omului ca nu a schimbat uleiul la 7-10k km, da...practic e de vina daaaar teoretic BMW specifica cat se poate de clar in cazul folosirii uleiului Longlife...schimbul de ulei la 30.000km iar in functie de cum sofezi timpul scade, dar mai e un aspect...daca eu as fi o batranica, ca acea de unde cumpara mai toti romanii masina second hand, atunci ce treaba am eu cu chei tubulare, forumuri si service-uri? Merg la schimb CAND imi arata masina, pana atunci coc prajituri in bucatarie punct. Pe scurt oricum am da-o la intors BMW ar trebui sa isi faca mea culpa si sa plece capu... Edited by MuscleMike
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.