Jump to content

320d (163cp) vs 325i(218cp)


Changing

Recommended Posts

Salutare si bine v-am gasit! Sunt nou pe aici si sper ca voi primi putin ajutor din partea voastra. In 3 saptamani plec in Germania sa-mi iau o masina la care visez de f mult timp: un BMW. Acum eu sunt un pic debusolat pt ca nu stiu ce sa-mi iau dintre aceste 2 motoare. Am cautat pe mobile.de si am gasit in jur de 28000E ambele masini cu dotari frumusele, dar nu stiu ce ar fi mai bine sa iau. Ma gandesc si la vremea cand va trebui sa vand masina si sa-mi iau altceva(BMW, bineinteles :blink: ) si nu as vrea sa pierd f mult la ea. Stiti ca diesel-ul se cauta mai mult in general. Masina, oricare ar fi, va avea cutie automata. Ce ati face in locul meu? Va rog daca puteti sa-mi si argumentati alegerea ca sa pot sa-mi fac o idee cat mai clara. Mersi frumos pt orice ajutor.
Link to comment
Share on other sites

Din cate vad ai de ales intre o masina puternica dar insetata si una mai "cumintica" si economica. Nu prea e fericita comparatia...una e sa compari 2 benzinare si alta ceea ce ne ceri tu. Mai intai trebuie sa stii ce vrei sa faci cu ea...liniute sau excursii. Apoi te uiti la consum...iar in cele din urma la noul val al ecologismului :blink:
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fac liniute, dar am citit mult despre motorul de 2500 care a fost si premiat si parca mi-as dori asa ceva. Consumul nu conteaza, dar conteaza cat de bine voi vinde masina peste ceva timp. De-aia nu stiu ce sa-mi iau. Nu as vrea sa pierd sa zicem 10000 la benzina, pe cand la diesel as pierde doar 5000. Dar inima parca imi spune altceva si am nevoie de ajutor pt a vedea cum ar gandi alti posesori de BMW in locul meu. Thx.
Link to comment
Share on other sites

cu vre-un an in urma aveam si eu dilema 320d sau 320i.......

am luat 320d pt ca e mai usor la pompa de alimentare - peco si asa am gasit-o.

sfat: fa ce-ti dicteaza inima. daca vrei un diesel nu gandi ca e puturos NU E! e mai scump la intretinere - putin nu mult. gandeste-te cum e sa pui carburant de 50 ron si sa merigi sa zicem 5 zile si cum e sa pui tot de 50 ron si sa mergi 2 zile.

daca nu m-ar initeresa consumul as lua 325i e destul de mare diferenta de putere fata de 320d

e adevarat ca pierzi mai mult la pret cand o s-o vinzi - dar cat o vei tine vei fi mai satisfacut

personal, in situatia mea - 320d

bafta

PS. optiunile fac toti banii

Link to comment
Share on other sites

e foarte complicat de ales intre cele 2 modele enumerate pentru ca totusi ca feeling sunt comparabile avand in vedere cutia automata si datele tehnice...

deci:

 

320 d

PerformanÞã

VitezĂŁ maximĂŁ (km/h) 225

AcceleraĂžie 0 - 100 km/h (ĂŽn s) 8.3

AcceleraĂžie 0 - 1,000 m (ĂŽn s) 29.3

AcceleraĂžie 80 - 120 km/h ĂŽn treapta 4/ 5 (ĂŽn s) 6.7/8.5

Consum

Urban (l/100 km) 7.8

Extra-urban (l/100 km) 4.5

Mixt (l/100 km) 5.7

Moment max. Nm/ rot./ min. 340/2,000-2,750

 

 

325i

PerformanÞã

VitezĂŁ maximĂŁ (km/h) 245

AcceleraĂžie 0 - 100 km/h (ĂŽn s) 7.0

AcceleraĂžie 0 - 1,000 m (ĂŽn s) 27.4

AcceleraĂžie 80 - 120 km/h ĂŽn treapta 4/ 5 (ĂŽn s) 7.5/9.5

Consum

Urban (l/100 km) 12.1

Extra-urban (l/100 km) 6.2

Mixt (l/100 km) 8.4

 

Moment max. Nm/ rot./ min. 250/2,750-4,250

 

dupa citirea datelor este destul de clar ca de fapt benzinarul da o secunda si ceva in minus in 0-100 desi dieselarul are un cuplu mult mai bun (340 versus 250) insa pe o plaja mai mica... in rest nu vad diferente semnificative care sa imi dea un motiv sau altul in plus pentru una sau alta dintre masini... ideal ar fi sa te urci in amandoua si sa le conduci si apoi sa alegi... personal merg pe benzinar pentru ca in general imi plac mai mult masinile pe benzina... oricum 7 secunde 0-100 mi se pare extraordinar de bine dar si 8,3 e mai mult decat suficient... si apropos, cati kilometri faci pe an si pe unde? eu cred ca un consum real la benzinar e in jur de 15 la suta (in Bucuresti) ceea ce e destul de usturator la buzunar... bafta si welcome :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca un consum real la benzinar e in jur de 15 la suta (in Bucuresti) ceea ce e destul de usturator la buzunar... bafta si welcome :blink:

244181[/snapback]

Nu stiu la seria 3 daca e asa sau nu, dar la seria 5 e intre 17 si 18 in Bucuresti pentru un motor de 2.5 litri benzina.

 

Eu as alege pe benzina. Daca era vorba de un seria 5 m-as fi gandit mai mult daca sa iau benzina sau diesel, dar la seria 3 as lua benzina clar. Si nu din cauza consumului mai mare la seria 5, ci din cauza ca seria 5 e mai "de familie", in timp de seria 3 e mai sportiva.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pt ajutorul prompt si bine v-am gasit! :) Fac in jur de 15-20 de mii de km si majoritatea ii fac in Bucuresti. Adica aproximativ 80%. Nu am avut niciodata o masina puternica pe benzina si parca mi-as dori una...dar si diesel-ul imi face cu ochiul...e atat de greu... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Benzina. Daca ai ghinionul sa iei un diesel prost si se strica.... ti-ai mancat norocul. Si la km astia nu merita diesel. Dar ai grija ca 2.5 benzina automata poate sa te duca in aglomeratie la consumuri pe care nu vrei sa le vezi pe display.
Link to comment
Share on other sites

-si motorul de 2l diesel 163 cp a rupt gura targului cand a aparut(nu is sigur dar parca a fost cel mai puternic motor diesel raportat la cilindreea lui);pacat ca-i doar in patru cilindrii,dar performant e.Pe de alta parte 2,5l benzina la BMW a fost mereu un produs de casa de referinta iar actualul cu 218 cp parca iti face parul maciuca cand te gandesti ca e in dotare pe o masina nu prea mare ca greutate si gabarit;dar isi va cere tributul lui in benzina,fii sigur!

-daca vei folosi masina mai mult in trafic urban nu stiu daca renteaza benzina,la diesel te-ar ajuta cuplul bun inca de la turatii joase si va avea un consum mai mult decat rezonabil;daca faci si drumuri lungi si mai ales externe(la noi inca nu prea ai pe unde s-o ,,arzi'' ca sa zici ca ai simti diferenta intre modelul benzinar si cel diesel) si daca zici ca nu-i o problema consumul de benzina(putini totusi cred ca ar fi sincer indiferenti) alege 325i

-cum ai presupus,evident diesel-ul va avea un pret de revanzare mai avantajos

-cel mai bine fa o proba cu fiecare in parte la fata locului,orienteaza-te in functie de ocazii,vezi ce optiuni vor avea,cum arata,nr km,etc.

-desi diesel-urile fac legea(cel putin la noi) si cred ca e logic avand in vedere performante apropiate de modelele pe benzina cu capacitati similare si consum sesizabil mai mic,in cazul de fata, personal as alege 325i.

Link to comment
Share on other sites

Incep sa cred ca ma ajutati exact in sensul in care imi doream... :)

244197[/snapback]

 

 

sunetul benzinarului e inconfundabil iar un 6-inline e demential...:blink: daca chiar vrei senzatii tari ia benzina si gata dar o sa ai vartej in buzunar...:)

 

si finalmente benzinarul e mai ieftin ca dieselarul deci pierderea desi mai mare oricum o sa fie dintr-o suma mai mica deci per total in 2-3 ani nu pierzi intre cele 2 modele mai mult de 2000-3000 de Euro dar efectul pe fata ta va fi extraordinar... nici cu briciu nu or sa-ti poata lua zambetul :))

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult baieti pt ajutor. Inima imi spune un singur lucru: BENZINAAAAAAAAAA. Eu cu gandul acesta voi pleca si sper ca nu ma voi razgandi. Oricum, asa cum spuneati si voi, conteaza mult si dotarile, pretul,km etc. Orice ar fi o sa va tin la curent cu alegerea mea si o sa incerc sa scriu cat mai multe despre cautarea de masini astfel incat poate voi fi de folos cu informatii cat mai utile. Mersi inca o data! :)

 

P.S Mai e atat de putin pana plec... de-abia astept. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu am in prezent 320d ...... in viitor nu mai vreau diesel......ori 325 ori 330 benzina !

244242[/snapback]

Eu am prezent benzinar in 6 cilindri 320i.... in viitor vreau tot benzinar in 6 ....325i :blink:

 

eu tot 15k-20k pe an fac si am ales cu succes benzinar.

personal as alege cutie manuala dar cum vei merge mai mult in capitala se justifica automata.

referitor la consum 320d automat peste 10 in buc iar 325i automat peste 15

 

votez pt benzinar. si crede-ma dif la revanzare intre diesel si benzina va fi din ce in ce mai mica. lumea a inceput sa revina la benzina

 

recoman sa mai cauti ideal ar fi sa gasesti unul pe la 25k

Edited by ggigiro
Link to comment
Share on other sites

pleci cu ganduri bune. :blink:

ca si observatie personala, diesel-urile sunt mai bine dotate in general, incepand chiar cu motoarele mici.

benzinele sunt mai zgarcite, dar nu e exclus sa gasesti si unul mai "electrizat".

dar revenind la numarul de km pe care-i faci pe an, o sa-ti placa benzina. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu nu pot sa cred ce spui tu :). ai 28000 de euroi .. si nu stii ce sa alegi? eu zic ca daca ai banii astia iti permiti ca la fiecare 100km sa dai 150 de mii in plus pentru benzina fata de diesel. eu in locul tau nu m-as uita la alta masina in afara de benzinar. sa asculti zgomotul scos de motor la 6000 RPM :) :) ti se face pielea de gaina.

la 7 sec acceleratie 0-100kmh pur si simplu ametesti :blink: .

iti urez multa bafta.

 

PS. BMW a facut traditie si este renumit pentru motoarele pe benzina.

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.