Jump to content

Camera video pe masina


Romulus

Recommended Posts

Stiti cumva cum pot face la o camera sa stearga fisierele vechi pentru a face loc la cele noi? Nu gasesc nici-o setare.

Camera e ca aceasta dar pe alta culoare. https://www.ebay.co.uk/itm/HD-1080P-Car-DVR-Dual-Lens-Camera-Video-Recorder-Rearview-Dash-Cam-G-sensor-UK/302180667826?epid=2121191223&hash=item465b5f11b2:g:bFYAAOSwC-taFEFO

Link to comment
Share on other sites

In descrierea de pe ebay apare "loop recording". Asta e optiunea prin care se face loc fisierelor noi si se sterg cele vechi.

 

Totusi la mine nu se intampla acest lucru. Dupa umplerea cardului imi scrie "memory full" si nu mai filmeaza. In optiuni nu am gasit nimic, doar optiunea sa imi faca fisiere video la fiecare 3 minute. Probabil camera nu are nici-o optiune din cele prezentate si o fi vreo chinezarie.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca cea mai buna camera a momentului e Viofo A119. O scriu aici, poate cineva o are si face un mic review.

Nu stiu daca este cea mai buna dar cum zicea un coleg ceva mai sus e destul de buna, se poate achizitiona cu modul GPS sau fara, dupa buzunar sau nevoi. La partea cu alimentarea ai variantele spuse de colegii de mai sus, sau alegi un modul de alimentare care se leaga direct in panoul de sigurante si maschezi firele prin stalp/plafon si poti sa activezi si modul "parking" ca sa filmeze si dupa ce opresti motorul, doar daca vrei.

Varianta A119S are senzor Sony si pare ca se descurca mai bine noaptea sau in conditii de lumina slaba.

Pentru mai multe detalii si comparatii gasiti pe youtube o gramada de filmari si comparatii cu alte camere, dar la pretul ei nu am gasit alta camera mai capabila sa filmeze 2K sau 1080p 60fps la calitatea asta.

 

Cine are chef sa experimenteze nu are decat sa o faca dar am renuntat dupa ce am schimbat cateva modele si am ramas cu un gust amar pana am incercat modelul asta, probabil camerele Vico sunt ceva mai rasarite dar si pretul este pe masura de piperat.

singura filmare de pe 27 februarie urcata pe youtube anul asta pana ma hotarasc la un soft de editare rapid cu suport de encodare GPU.
Link to comment
Share on other sites

Am comandat si eu de pe aliexpress aceasta camera (8 bucati) pentru mine si pentru niste prieteni, m-am uitat cam la vreo 50-60 camere, aceasta mi sa parut cea mai ok calitate/pret , era sa luam una la 15-20 dolari proasta!, aceasta vine la 40 dolari cu tot cu card de 32 gb clasa 10, adica 150 lei.

Pe emag a fost oferta la 200 si acum la 230 de la 350 cu card de 8 gb.

 

https://www.emag.ro/camera-auto-dvr-2drive-executive-3-0-full-hd-12mp-1-led-fill-light-support-night-vision-cu-card-de-memorie-kingston-microsdhc-8gb-class-10-adaptor-6426228055693/pd/DNVYSNBBM/

 

O sa fac si un review dupa ce ajunge.

 

P.S foarte buna camera Viofo A119 din ce vad in clipul respectiv insa si pretul pe masura, de banii aia luai si gopro Hero lcd+ sau hero 5.

Link to comment
Share on other sites

@WIN60 nu stiu de unde pana unde compari mere cu pere, o camera de 455ron(viofo.ro) cu una de 1.000ron-> GoPro Hero5 la emag, iar Hero LCD+ se invarte cam tot pe acolo la pret, aprox 200$ pe Amazon.

La o simpla cautare pe youtube diferenta de pret intre cele doua camere nu justifica compromisul de calitate, plus de asta e mai discreta si se poate masca usor la masinile care genul asta de parbriz:

https://dashcamtalk.com/wp-content/uploads/2016/07/A119-Mount-2.jpg

 

Pana la urma fiecare isi cumpara ce isi doreste si ce ii permite bugetul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe langa ce a spus Gabriel V, gopro hero nu este dashcam, este o camera de actiune si nu poti sa o folosesti in masina din simplul motiv ca nu filmeaza cat timp se incarca, iar bateria nu tine pt drumuri lungi.

 

Pe de alta parte, fara suparare win60, ce ai ales tu dupa ce ai studiat 60 camere...este o petarda, prin simplul fapt ca nu specifica ce senzor de imagine are, prin faptul ca are led-uri infrarosu(care nu fac absolut nimic in realitate) sau ca are baterie (si in general nu se mai recomanda cu baterie care se poate incinge si umfla in soare). Pe de alta parte la banii aia nici nu ai ce sa ceri. Sa o stapanesti sanatos.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte, ce ai ales tu dupa ce ai studiat 60 camere...este o petarda, prin simplul fapt ca nu specifica ce senzor de imagine are, prin faptul ca are led-uri infrarosu(care nu fac absolut nimic in realitate) sau ca are baterie (si in general nu se mai recomanda cu baterie care se poate incinge si umfla in soare). Pe de alta parte la banii aia nici nu ai ce sa ceri.

(revin)

Eu am intrat pe siteul pus de WIN60 si vad ca are senzor Exmore de la Sony.

Nu vad nicaieri ca are LED-uri infrarosu sau baterie!

Vad ca are capacitor (foarte bine asa..) un senzor bun si unghi de filmare foarte bun.

 

nepot-nepot, nu-i frumos sa duci lumea in eroare..

Tu ce camera recomanzi, suficient si necesar?

 

Am https://www.amazon.com/BlackSys-CH-200-Channel-Hardwiring-Parking/dp/B073G8L9Q8 cu 3 ani garantie.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Stiti cumva cum pot face la o camera sa stearga fisierele vechi pentru a face loc la cele noi? Nu gasesc nici-o setare.

Camera e ca aceasta dar pe alta culoare. https://www.ebay.co....FYAAOSwC-taFEFO

 

Asta o am si eu de vreo 3 luni cu card de 32 , dar nu mi-a dat niciodata memory full . Eu vreau sa o leg pe direct sa filmeze si cand e parcata , cum bricheta nu merge fara contact.

Link to comment
Share on other sites

Eu am comparat cu un gro pro hero lcd+ care l-a cumparat un prieten cu 500 lei nou in cutie, dar nu din magazin (fix joia trecuta)

 

Decat sa iau camera aia mai bine iau un goPro, stiu ca nu este camera pentru masina, dar ma gandeam ca o poti folosi si acolo, nu stiam ca nu o poti incarca in timp ce filmeaza.

 

Pai da am studiat 60 camere toate petarde pana in 60 dolari, camere China low-cost, nu vrea sa-mi filmeze cine stie ce pentru ca nu fac autovlog ci doar sa surprinda in caz de ceva sa am o dovada.

 

De ce sunteti asa acizi de dimineata? Mai stapaniti-va.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

(revin)

Eu am intrat pe siteul pus de WIN60 si vad ca are senzor Exmore de la Sony.

Nu vad nicaieri ca are LED-uri infrarosu sau baterie!

Vad ca are capacitor (foarte bine asa..) un senzor bun si unghi de filmare foarte bun.

 

nepot-nepot, nu-i frumos sa duci lumea in eroare..

Tu ce camera recomanzi, suficient si necesar?

 

Am https://www.amazon.com/BlackSys-CH-200-Channel-Hardwiring-Parking/dp/B073G8L9Q8 cu 3 ani garantie.

Eu nu am vazut senzorul (ce tip e) pe acelasi site de care spui

Uita-te la poze si vezi in jurul lentilei, alea albe sunt leduri infrarosu care in realitate nu fac mai nimic.

Are baterie (”Acumulatorul incorporat are capacitatea de 180 mAh si permite utilizarea dispozitivului in afara vehiculului in jur de 3-5 minute.”) si nu capacitor.

Chiar nu asta intentionam, sa induc in eroare, ci din contra, sa dau plus valoare cu informatiile pe care si eu le-am aflat pe forumuri/de la altii.

 

Am scris acum cateva luni ce am (viofo a119) si ca o recomand.

 

Win60 - aceiasi alegere am vrut sa o fac si eu, gopro ca sa il pot folosi si in masina si pe afara, insa apoi m-am desumflat.

Link to comment
Share on other sites

Eu asta am montat la masina si este foarte buna.

 

Este dedicata ptr. modelul meu, are si wifi, 2 camere, senzor SONY IMX senzor 322, pret bun si este mult peste viofo a119 .

 

imaginea o pot vedea pe navigatie sau pe telefon.

 

https://www.aliexpress.com/store/product/BigBigRoad-For-BMW-X1-2016-F01-2013-F11-2014-Car-wifi-DVR-Video-Recorder-Novatek-96655/2061097_32848295674.html?%20spm%20=%202114.12010612.0.0.563060d1Wb66GD

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca Viofo A119 si ceva mai noul A119S sunt printre cele mai recomandate de colegi. Pe aceste recomandari am inceput sa ma interesez de aceasta camera, care comparativ cu ve voiam sa cumpar (ceva de la blackvue), are un pret mult mai mic.

 

Intr-adevar, o camera foarte buna, dar vreau sa vin cu doua dezavantaje:

 

- Modulul GPS atasat departeaza camera de parbriz

- Nu are optiune pentru filmare pe 2 canale (unul pe parbriz, al doilea la luneta)

 

Pe site-ul oficial Viofo, a aparut si un Street Guardian, care adreseaza cele doua probleme sesizate mai sus.

 

Comparand, camera din fata este acelasi hardware ca A119S, dar are optiune de atasare a celui de-al doilea canal, iar GPS-ul se conecteaza printr-un cablu, apoi se lipeste pe coltul parbrizului.

 

A.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.