Jump to content

F30 upgrade amp+boxe


Recommended Posts

<font size="2">

...

- prima iteratie: Match, nu foarte grozave, distorsioneaza la volum mai mare; 120 euro perechea inclusiv tweetere

- a doua iteratie Ground Zero - mai bine, nu distrosioneaza la volum mare, dar le lipseste claritatea versus cele de Individual; 200 euro perechea inclusiv tweetere

- a treia iteratie: boxe Individual sh de pe E90 si E70 - clar peste cele aftermarket, cam la aceeasi bani (~90 euro perechea de woofere, ~110 euro perechea de tweetere); inca nu am schimbat subwoferele (acum am match bmw 8d)

...

 

Unde ai gasit match la 120 perechea? si ground zero la 200?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Unde ai gasit match la 120 perechea? si ground zero la 200?

 

eu am luat de la www.avland.ropt ca am cumparat mai multe de la ei in decursul timpului, mi-au facut discount de 10-15%

 

dar decat sa iei Match sau altele aftermarket noi, mai bine cauti boxe de HK / Individual sh - cu rabdare, le gasesti pe ebay.de sau pe allegro.pl - jur de 80-90 euro perechea de medii, 100-120 euro perechea de tweetere.spre exemplu,

 

un set de E70 (2 subs, 4 woofere, 4 tweetere) - 1400 zloti (~1500 lei).

https://allegro.pl/oferta/glosniki-bmw-e70-e71-individual-garso-7891249700

 

daca iei second, atentie la tipul de boxe, sunt 3 variante de boxe de usi.

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut.

Pareri despre un sistem similar montat pe f30 - pret total 5500 ron pentru urmatoarele:

Manopera, capacele originale de tweetere de la oglinzi, difuzoare spate cu tweetere incorporate, difuzoare fata, tweetere fata, difuzoare de 20cm sub scaune, 2 amplificatoare, codare, cablare. 2 zile

 

https://www.farcebook.com/374631809274323/posts/2205934289477390?sfns=mo

 

Cum va suna? Merci

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

la un seria 3 GT - F34 cu HK( cred ca e acelasi sistem ca pe F30) se poate lua semnal de la unul din subwooferele de sub scaun si dus intr-un alt subwoofer activ?

Este o solutie viabila? la ce ar trebui avut grija?

 

Multumesc,

Edited by Acelover
Link to comment
Share on other sites

http://www.be-loud.r...Ov7vus5JNDSa4fM

 

poate fi asta o optiune ok?

cred ca a montat un coleg de pe forum prin Decembrie, vezi postul #109 - poate iti spune el impresii.

dupa parerea mea, tot boxele originale sunt mai bune calitativ (Hraman Kardon, Individual sau Bang&Olufsen - cu rabdare, le gasesti pe ebay.de la preturi rezonabile); de bugetul tau, cred ca faci un retrofit complet la HK.

 

 

Salut,

 

la un seria 3 GT - F34 cu HK( cred ca e acelasi sistem ca pe F30) se poate lua semnal de la unul din subwooferele de sub scaun si dus intr-un alt subwoofer activ?

Este o solutie viabila? la ce ar trebui avut grija?

 

Multumesc,

 

Da, se poate lua semnal - atentie ca este deja amplificat, trebuie ca subwooferul activ sa accepte input HiLo; daca nu accepta, poti lua un convertor gen cel din link-ul de mai jos

https://www.focal.co...onverter/hilov2

 

o alternativ mai eleganta este sa iei un cablaj special care iti preia semnalul din mufa de intrare in amp-ul HK, partea proasta e pretul mare si faptul ca nu prea trimit in Romania - poti ruga pe cineva din US sau Canada sa il comande si apoi sa ti-l trimita in RO.

https://technicpnp.com/product/logic7hkepsindividual-audiobang-olufsenbowers-wilkins-add-a-sub-harness-wlocx/

Edited by wolfenstein99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Revin cu o intrebare: In cazul de mai sus, F#$ cu sistem HK, de unde se poate lua Remote?

 

Am incercat sa folosesc Audio dar la volum mic scade sub 3mV cat e minimul acceptat de statie ca sa il simta.

 

 

Multumesc,

Pinu 13 din quadlock (headunit) e remote-ul.

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 years later...

Salut,

Resuscitez topic-ul asta pentru ca ma bate si pe mine gandul sa-mi fac upgrade la audio la F30 (am sistemul basic acum). 

Ma gandeam sa pun setup-ul urmator:

- Sa inlocuiesc boxele din usi cu cele care vin cu sistemul HK de fabrica (SH sau noi, depinde cum gasesc)

- Sa pun tweetere HK in usile din fata (acum nu am tweetere deloc)

- Sa inlocuiesc subwoofer-ele cu Earthquake SWS-8Xi

- Sa pun un Match 7DSP care sa impinga totul

 

A mai facut cineva inlocuirea de boxe in felul asta? Se potrivesc fara modificari boxele de la HK in loc de cele basic (stiu ca pentru tweetere trebuie sa iau si ramele de usa). 

A mai facut cineva un setup de genul asta (Match plus boxe HK) ? Ca sa raspund la intrebarea care o sa vina, nu vreau tot sistemul HK second, pentru ca nu vreau sa recodez chestii pe masina si eventual sa am vreo problema daca am nevoie de resoftare pe viitor.

Are cineva recomandari pentru piese (cele din setup-ul HK) si montaj in Bucuresti? Ar trebui cineva care sa poata sa monteze si piesele noi (daca cele HK sunt SH), deci de preferat care sa poata sa dea o factura.

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

Setup merge, verifica ca impedanta boxelor sa corespunda cu, cea a Match 7DSP.

Cam este plug in play. Daca vrei sa ai tweetere in usi separat probabil singura versiune fiabila ar fi fie sa aiba la spatele lor condensatorul dedicat filtrarii frecventelor inalte, fie localizat pe spatele fiecarui difuzor din usa din fata.

Daca nu ma insel Match-ul are iesire separata si pentru semnal spre woofer; ar fi de indicat un mic amplificator separat doar pentru wooferele alea de sub scaune, sa fie si mai bine balansat sistemul.

Si din nou, daca tot pui asa sistem, de ce nu incerci sa pui un difuzor pe bord. Nu trebuie decat doua fire trase in plus de la Match.. bine si grila. Eu am pus asa ceva la un F48:

https://www.soundhouse.ro/sisteme-car-audio/difuzoare-auto-dedicate/difuzoare-auto-dedicate-bmw/difuzor-auto-dedicat-bmw-match-up-x4bmw-ctr3

Sincer nu prea imi place ca e coaxial si pentru un difuzor central si rolul lui, inaltele sunt in excess (nu mai tin minte dar parca am si deconectat tweeterul.. candva) Pentru gustul meu, avand si cu, ce sa compar..

De cunoscut nu prea cunosc firme, oameni, mi-am facut eu totul cand am avut timp.. e destul de plug and play ce ai ales tu.

Poti cumpara separat si cablul de legatura de la HU spre unitate in portbagaj si inapoi spre difuzoarele masinii evident.  Dupa cum si cablurile dedicate spre woofer.. Eu am luat de pe ebay..

 

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Nu gasesc specificatiile de la difuzoarele originale HK. Dar amplif-ul Match duce 4 ohmi pentru boxe, ceea ce cred ca e suficient. Tweeterele din cate am inteles sunt plug and play in difuzoarele de medii, deci banuiesc ca au filtru in cablaj. 

Sub-urile sunt de 2 ohm, le duce amplif-ul. 

Boxa de centru nu vreau sa pun, pentru ca nu vreau sa tai bordul pentru asta. De-astea nu vreau sa pun nici tweetere in usile din spate. Cabluri pana in spate mi se pare ca au cei de la Audiotec.

Nu m-as baga nici sa fac eu singur instalarea, prefer sa faca cineva cu experienta. Nu de alta, dar risc sa raman cu piese dupa aia 🙂

Link to comment
Share on other sites

Match 7DSP parca a devenit UP7BMW. E plug and play daca ai sistemul Hi-Fi. La cel basic o sa ai de cablat.

Dar orice upgrade oricat de simplu vrei sa il faci, ar implica amplificator, asa sa ca oricum trebuie sa iti recablezi lucrurile.

E relativ usor daca stii ce ai de facut. Exista ghiduri pe youtube si pe forumuri, cu putina documentare poti singur.

Dpmdv, amplificatorul e bun, pt difuzoare nu stiu daca merita sa iti bati capul cu HK.

Nu sunt atat de deosebite si multi au impresia ca vand aur la gram. Sunt mediocre si supraevaluate, d-asta nici nu mi-as bate capul sa cumpar.

Asa cum am zis mereu si in alte parti, as lua sistemul HiFi 1:1 la un pret bun (800-1000 lei difuzoarele) si as pune amplificatorul Match. 

Si asta ar fi punctul de plecare pentru orice upgrade mai departe, in functie de ce simti tu ca lipseste.

Amestecand lucrurile, risti un rezultat foarte "colorat" dpdv al sunetului, si o sa dai si multi bani pe el.

PS: multa lume desconsidera sistemul Hi-Fi, de la care poti folosi lejer wooferele in orice configuratie de upgrade ulterioara. cel mai simplu upgrade de woofer pleaca de la 800-1000 lei/woofer (cat tot Hi-Fi-ul SH) si nu va fi o diferenta majora.

 

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Pai cred ca la 1000 de lei găsesc și difuzoarele de la hk, second. 

Subwooferele at fi cele mai scumpe componente după amplif, pentru ca sunt noi. Am auzit lucruri bune despre ele, de-asta le-am pus pe lista. Dar dacă cele de hk sunt decente și semnificativ mai ieftine, pot sa ma reorientez. 

Amestecul de componente n-ar trebui sa fie o problema, mai ales dacă toate difuzoarele sunt aceeași firma și doar sub-urile difera. În plus, de-aia e DSP, nu? 🙂

Știu ca sunt tutoriale pe net, dar tot m-aș simți mai liniștit sa facă cineva cu experienta lucrarea. De ce sa ma complic și după aia dacă am "noroc" sa caut vreun scurt pe undeva sau o boxa care paraie.. 

Link to comment
Share on other sites

La 1000 lei nu iei toate difuzoarele HK (maxim 2 subwoofere), pe cand la banii astia iei toate difuzoarele HiFi.

Eu nu m-as atinge de HK si e parere mea din experienta, am auzit atat sistemele intregi cat si difuzoarele individual, combinate in sisteme. Nu merita banii, exista variante mai bune aftermarket. 
Daca te-ai fixat pe asta, succes cu ele. 

Da, poate fi dreasa din DSP, dar te va durea capul - lucrurile astea sunt setate de obicei de oameni cu experienta. Nu vei nimeri atat de usor fix setarile potrivite sa compensezi exact diferentele dintre componente.

Iti dai singur tema grea din start si pe bani mai multi

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt fixat pe versiunea asta, dar din ce am văzut se găsesc componente la preț ok, și noi și sh. Orice soluție aftermarket e noua și de obicei e mai scumpa, culmea. Sau nu am găsit eu ce trebuie 🙂

O sa caut sa întreb și un montator, vad ca sunt vreo 2 mai recomandati pe fb. Sa vad ce sugestii primesc și de acolo. 

Link to comment
Share on other sites

Din experienta personala, pentru generatia E, eu as merge pe boxe si sub SH HK si amplificator non-oe 4+2 sau 2 amp, unul pentru boxe si celalalt pentru sub. Ultima varianta am instalat-o acum cativa ani unui prieten intr-un E91: 4mid+4tweet HK amplificate de un JBL de cateva sute de lei si 2sub HK amplificate de alt amp JBL. Costul total a fost undeva pana in 2.000 de lei si era peste Logic7 din masina mea, dpdv SPL. SQ era mai bun la mine, dar el cauta volum si bass .

Nu stiu cat costa boxele HK la generatia F sau daca se potrivesc cele de pe E, dar am vazut ca au aparut multe solutii aftermarket acum, chiar si coaxiale, deci e de luat in calcul si varianta asta.

Pe de alta parte, in masina personala, am avut ocazia sa inlocuiesc subwooferele HK cu 2 Earthquake SWS-8, insa nu m-au convins, nu mi s-a parut un upgrade considerabil. Probabil ca amplificate cu altceva ar fi fost mai ok, dar in sistemul Logic7 nu aduc imbunatatiri proportionale cu costul de achizitie.

Alta varianta ar fi ce a sugerat Paul, sa folosesti boxele din sistemul HiFi, daca au suficienta putere pentru ceea ce iti doresti.

O imbunatatire considerabila este si insonorizarea usilor, sa te gandesti si la asta.

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru feedback. 

Nu vreau putere, ca nu ascult ca disperatul in masina. Vreau sa se auda cum trebuie, clar, cu soundstage si asa mai departe. Pana acum am stat cu sistemul basic, dar acum a inceput sa caraie un difuzor si am zis sa profit de oportunitate 🙂

Am retinut si partea cu Earthquake, e bine de stiut ca nu e diferenta atat de mare fata de HK. In cazul asta, daca gasesc un HK (sau HiFi, dupa cum a sugerat @paul_e88, poate pun toate componentele de acolo). Ai cumva idee daca sub-urile Earthquake erau cele de 2 ohm sau cele de 4 ohm? Am inteles ca ar fi o diferenta intre ele.

Da, ma gandesc si la insonorizarea usilor. Sper sa gasesc pe cineva care sa faca totul cap-coada, sa nu ma plimb cu masina dintr-o parte in alta si sa demontez de nu stiu cate ori fata aia de usa.

Link to comment
Share on other sites

SWS urile erau pe 4ohm, dar erau "gatuite" de amplificatorul Logic 7. Sigur s-ar fi auzit mai tare cu un alt amplificator, dar pe de alta parte si HK urile se aud mai tare cu amplificator aftermarket (cum povesteam mai sus pe acel E91).

La mine a fost simplu, HK 500 lei vs SWS 2500 lei => nu merita a doua varianta.

Initial, eu as cauta sa vad ce specificatii au boxele de pe sistemul HiFi, poate iti e suficient.

 

Link to comment
Share on other sites

@mgi doua puncte de vedere in relatie cu replica de mai sus.

Daca nu ma insel Harman Kardon sunt de 8 Ohms iar doar Match-ul o sa "oboseasca" repede incercand sa le "conduca"..

Prin comparatie cu, ce probabil vrei sa pui, Earthquake SWS-8xi nu sunt woofere rele deloc! Conteaza foarte mult ce cabluri ajung la ele. ...Ca daca se folosesc cablurile masinii sa alimentezi ...Eartquake, NU E BINE, adica nu sunt suficient de groase cablurile!

Oricum in BMW in general bass-ul nu va suna niciodata cum trebuie pentru simplu fapt ca reflexia sunetului se petrece in stalpii masinii si in sasiu, oar asta SPUNE TOT in materie de calitate a bass-ului. A si parca tu ai zis, Earthquake sunt pe 4 Ohm ceea ce le face mult mai compatibile cu amplificatorul 2in1 Match up7DSP.

Parese ca involuntar ai strecurat o confuzie, tu ai ales sa pui cutia asta muzicala..:

https://www.audiotec-fischer.de/en/match/amplifiers/up-7bmw

Corect?

Pentru ca am observat ca ti-au venit sugestii de amplificator Match separat si probabil (altii) s-au gandit ca vrei sa pui DSP si apoi amplificator. Nu cred ca vrei asta... cel putin nu asta am inteles eu.

Apoi mai jos pun o discutie de pe un alt forum:

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1937709

Userul Onizukachan are perfect dreptate in ceea ce explica pe la jumatatea topicului.

O alta discutie interesanta in cazul in care nu stiai de ea:

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1901322

De topicul asta stii?

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1900033

Edit: parese ca Earthquake sunt pe 2 Ohms.. daca nu pun Match-ul in scurt (mi se pare ca tine si la 2 ohms) o sa poata sa il zbarnaie cat de cat. 🤓

Razand si glumind, spune-le baietilor care iti fac treaba sa traga si doua fire de la unitate in bord si sa le lase acolo. Mai tarziu nu o sa iti para rau daca te gandesti pe viitor sa tai bordul; merita, ca doar pui grila originala, iar muzica poate suna si altcumva. 😉

Dar nu inteleg, F30 nu vine cu grila de AC in bord pe mjloc?

A, eu am Ground Zero si sunt multumit; dar la mine e alta nebunie in masina..

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AAC said:

 

Ce părere aveți ?

Eu nu inteleg, ce DSP folosesc?

Tocmai jos in pagina zice de Musconi. Daca e Musconi, nu mai poti sa zici mare lucru in materie de calitate. E bun dupa toate review-urile, ca eu nu mi-am permis unul.. 🤪

Up7BMW stiu aproape sigur ca foloseste ceva clasa D superioara... pe cand cei de pe site-ul pus spun ca pun amplificator clasa A/B, care e absolut excelent, jos palaria. Numai ca exista si o potentiala "problema"; un amp A/B consuma mult mai mult curent din baterie. Stationat nu prea o sa tina bateria.. ii scurteaza viata daca nu mentii bateria cat mai incarcata. ..Si distantele scurte omora bateria.. ia in considerare si asta. Eu am amp clasa A/B si stiu.. 50k pe zi nu incarca batwria suficient dupa toate rapoartele, intrebarile puse..

Clasa D e mult mai tolerata de baterie.. 

Clasa A/B aproape sigur e o sursa de caldura, la putere mai mare audio in masina. 🤓 Nu ma intreba de unde stiu. Eu am asa ceva de rezerva, ca nu ma cumintesc: 

https://amp-performance.de/en/1373-Helix-B4-Precision.html

E o vechitura bunicica dupa parerea mea. Bine, eu am pus linkul ca sa vezi si cat consuma un amp clasa AB. Nu s-au schimbat lucrurile prea mult in timp. Clasa AB ramane ce este!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Musconi si boxe gladen . De când am luat masina ma gandeam sa fac upgrade ul asta . Schimba boxele fata și woofere podea plus ca Adaugă 2 tweetere , dsp musconi , insonorizeaza ușile , boxele in ușile spate mai costa 1000 euro si tub bas in portbagaj 650 euro. 2300 euro nu e o suma mica , dar sincer sistemul standard nu se aude deloc bine .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.