Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Am fost in concediu si revin cu date de consum la 325.

 

Bucuresti Ploiesti fara accelerari bruste si strict cu viteza Legala (consum resetat la Ikea) - 6.9%

Bucuresti-Sighisoara mers sport si traseu DN1A Cheia - 8.6%

Sighisoara-Brasov-urcat in poiana-Brasov-Bucuresti mers normal cu mici tente de sport - 7.9%

Link to comment
Share on other sites

Bucuresti - Pitesti mers sportiv, cu 150-160 si cateva salturi la 200 -> 8% (cu vreo 25 de km mers in coloane prin Bucuresti)

Pitesti - Bucuresti mers linistit, ~100km/h, cu 3-4 accelerari mai bruste pana la 150 -> pana-n 7%

 

Maximul extern reusit de mine cu masina asta este 9.5% (Bucuresti-Pitesti-Moeciu) mers in blana (autostrada 180-200, apoi pe serpentine numai peste 3500 de ture). Minimul a fost pe A2 mers intre 100-130km/h si am obtinut 6.5%. La pompa.

 

Pe topicul asta am putea vorbi si despre cum sa mergi sa consumi mult/putin, nu numai despre cat consuma masina. Eu am in plan sa fac plinul si sa alimentez dupa 100-150 de km de mai multe ori, testand mai multe tipuri de condus.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

pe 1000km de autostrada, mers pana in 150km/ora,fara sprinturi si accelerari bruste,cu ceva greutate,turbina noua +chip 4,4 la suta la pompa!in bord 3,9!nu trebuie sa ma creada nimeni....

 

Nu este vorba ca nu te crede nimeni ci gresesti la viteza, ca la 150 km/h nu o sa ai consum 4 % in veci vecilor, poate ai facut niste reprize mici de 150 km/h. La 110-120 km/h este mai plauzibil si ala pe pilot automat

Link to comment
Share on other sites

pe 1000km de autostrada, mers pana in 150km/ora,fara sprinturi si accelerari bruste,cu ceva greutate,turbina noua +chip 4,4 la suta la pompa!in bord 3,9!nu trebuie sa ma creada nimeni....

 

Nu este vorba ca nu te crede nimeni ci gresesti la viteza, ca la 150 km/h nu o sa ai consum 4 % in veci vecilor, poate ai facut niste reprize mici de 150 km/h. La 110-120 km/h este mai plauzibil si ala pe pilot automat

 

sau mergand la vale impins de vant din spate :)

 

buna ideea lui chriss , poate ca ar trebui sa vedem aici si cum se poate face putina "economie", intrucat cu noile radare, parca nu iti mai arde sa ramai fara permis ca vechiul tau detector de radar nu il vede :) iar sa stai pe tusa 2-3 luni nu e o idee prea stralucita nu ?

 

o zi faina,

marius

Link to comment
Share on other sites

Am fost in concediu si revin cu date de consum la 325.

 

Bucuresti Ploiesti fara accelerari bruste si strict cu viteza Legala (consum resetat la Ikea) - 6.9%

Bucuresti-Sighisoara mers sport si traseu DN1A Cheia - 8.6%

Sighisoara-Brasov-urcat in poiana-Brasov-Bucuresti mers normal cu mici tente de sport - 7.9%

Tu ii faci invidiosi pe soferi de diesel... :twoup:

 

Soferi de 320d...cititi mai sus (performante si consum)... :)

Link to comment
Share on other sites

Din ce in ce mai multi oameni seriosi :) <--- a se citi ''care conduc pentru placere'' !!!

 

Pentru 1euro in plus la 10L ... nu merita chinuita masina !!!

 

Maºina este "chinuita" ºi cu benzina aia mai scumpã... aÞi uitat cã trãiÞi/trãim În România? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Bucuresti - Pitesti mers sportiv, cu 150-160 si cateva salturi la 200 -> 8% (cu vreo 25 de km mers in coloane prin Bucuresti)

Pitesti - Bucuresti mers linistit, ~100km/h, cu 3-4 accelerari mai bruste pana la 150 -> pana-n 7%

 

Maximul extern reusit de mine cu masina asta este 9.5% (Bucuresti-Pitesti-Moeciu) mers in blana (autostrada 180-200, apoi pe serpentine numai peste 3500 de ture). Minimul a fost pe A2 mers intre 100-130km/h si am obtinut 6.5%. La pompa.

 

Pe topicul asta am putea vorbi si despre cum sa mergi sa consumi mult/putin, nu numai despre cat consuma masina. Eu am in plan sa fac plinul si sa alimentez dupa 100-150 de km de mai multe ori, testand mai multe tipuri de condus.

Eu cand aud chestiile astea ma umfla rasul. Nu de consum ci de viteze. Eu pun pariu ca ai atins niste varfuri din cand in cand cand ai avut loc si atat. Eu nici pe Autobahn noaptea cand e aproape pustiu nu pot merge numai cu 180-200. Eu cand aud ca am mers numai cu 180-200 sau numai cu 150-160 ma gandesc la viteza medie de 150 cel putin.

Dar practica arata ca asa ceva e extrem de rar. Voi veniti cu viteze medii de cele mai rapide circuite de formula 1.

Viteza medie se calculeaza asa. Intre orase distanta se calculeaza din centru pana in centru, sau macar din interiorul localitatii. a doua chestie, pentru cine nu stie, viteza medie nu e cat ai tu impresia ca ai mers, ci se calculeaza f usor

 

V = d/t, unde d e distanta in km si t timpul in ore. daca ai facut bucuresti pitesti in 45 de min de exemplu.. rezulta v=111k/0.75h= 148km/h viteza medie, cea ce e foarte mult.

eu sincer o singura data am avut o medie de peste 160 km/ h in viata mea. Si am mers cat am putut de tare ca peideram un avion pe autobahn in conditii de trafic redus.

Link to comment
Share on other sites

Eu cand aud chestiile astea ma umfla rasul. Nu de consum ci de viteze. Eu pun pariu ca ai atins niste varfuri din cand in cand cand ai avut loc si atat. Eu nici pe Autobahn noaptea cand e aproape pustiu nu pot merge numai cu 180-200. Eu cand aud ca am mers numai cu 180-200 sau numai cu 150-160 ma gandesc la viteza medie de 150 cel putin.

 

Ce sa le faci? Eventual ii consideri mitomani si nu ii mai bagi in seama. Eu am citit de viteze CONSTANTE de 220-230 km pe amarata de A1. Cand am atras atentia, mi s-a replicat ca eu conduc un cazan si ca nu stiu ce este acela filingul vitezei. Cum naiba este sa musti dintr-un covrig la iesirea din Bucuresti si, pana sa inghiti dumincatul....ai si ajuns in Pitesti? :twoup:

 

Totusi, mai exista si cretini, nu numai mincinosi. Sau hai sa le zic inconstienti. Am avut ocazia sa conduc o masina proaspat adusa din Germania. Posesorul a ramas fara carnet in apropiere de Ploiesti si am fost rugat sa ii conduc masina pana acasa; pe vremea aceea nu se dadeau dovezi, pur si simplu se ridica permisul. Bun... In drum spre casa am avut curiozitatea si am butonat putin pe butonul de BC. Am fost surprins sa vad ca viteza medie era de 97-98 km/h. Ma gandesc cu cat a mers inafara daca vreo 500 km de Romania reusisera doar sa o coboare putin sub 100 ??!!

Link to comment
Share on other sites

Pe traseele clasice de autostrada NU se mai scot medii orare de peste 100km/h. Nu mai poti sa mergi o zi cu 120km/h media. Nu mai ai unde sa faci 1500km in 12h decat foarte rar. Sudul Frantei [Coasta de Azur] este foarte aglomerat din aprilie pana in septembrie. Continuarea spre Romania pe nordul Italiei este un calvar. Ori ca e noapte ori ca e zi ori ca e weekend. Din Italia spre Austria/Germania iar e aglomerat. Dinspre Timisoara spre Viena la fel.

Sunt multe autostrazi sau drumuri rapide [2 benzi/sens] unde sunt sanse de 150km/h in medie. Dar tot acolo poti sa prinzi si 200km/h in medie. Nu despre ele discutam

Link to comment
Share on other sites

Nu mai deschid alt topic.

 

Cat consuma un 320i si un 325i manual an 95-96 IN ORAS?(Orase cu trafic serios Tmisoara/Bucuresti etc.) mers decent spre sportiv.

 

Am tot citit la paginile astea de mi`a venit rau dar nu am gasit consumuri pt. e36 2.0i si 2.5i.

 

Stima.

Link to comment
Share on other sites

Eu cand aud chestiile astea ma umfla rasul. Nu de consum ci de viteze. Eu pun pariu ca ai atins niste varfuri din cand in cand cand ai avut loc si atat. Eu nici pe Autobahn noaptea cand e aproape pustiu nu pot merge numai cu 180-200. Eu cand aud ca am mers numai cu 180-200 sau numai cu 150-160 ma gandesc la viteza medie de 150 cel putin.

 

Ce sa le faci? Eventual ii consideri mitomani si nu ii mai bagi in seama. Eu am citit de viteze CONSTANTE de 220-230 km pe amarata de A1. Cand am atras atentia, mi s-a replicat ca eu conduc un cazan si ca nu stiu ce este acela filingul vitezei. Cum naiba este sa musti dintr-un covrig la iesirea din Bucuresti si, pana sa inghiti dumincatul....ai si ajuns in Pitesti? :twoup:

 

Totusi, mai exista si cretini, nu numai mincinosi. Sau hai sa le zic inconstienti. Am avut ocazia sa conduc o masina proaspat adusa din Germania. Posesorul a ramas fara carnet in apropiere de Ploiesti si am fost rugat sa ii conduc masina pana acasa; pe vremea aceea nu se dadeau dovezi, pur si simplu se ridica permisul. Bun... In drum spre casa am avut curiozitatea si am butonat putin pe butonul de BC. Am fost surprins sa vad ca viteza medie era de 97-98 km/h. Ma gandesc cu cat a mers inafara daca vreo 500 km de Romania reusisera doar sa o coboare putin sub 100 ??!!

iti lua permisul asa ...ca avea el table pe umar..hai sa fim seriosi!

Link to comment
Share on other sites

Am fost in concediu si revin cu date de consum la 325.

 

Bucuresti Ploiesti fara accelerari bruste si strict cu viteza Legala (consum resetat la Ikea) - 6.9%

Bucuresti-Sighisoara mers sport si traseu DN1A Cheia - 8.6%

Sighisoara-Brasov-urcat in poiana-Brasov-Bucuresti mers normal cu mici tente de sport - 7.9%

Tu ii faci invidiosi pe soferi de diesel... :twoup:

 

Soferi de 320d...cititi mai sus (performante si consum)... :)

Astea-s consumurile reale la un 325 in mintile lui! Restul sunt aberatii sau cazane! Si 320 D consuma MULT mai putin...

A fost si tata cu mine de exemplu (desi nu am ajuns in acelasi timp) cu un Mitsu Lancer (2009) 2.0 diesel (140 CP) si a avut la dus 5.2 si la intors 5.1!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Am facut in weekend un drum in afara de vreo 400 de km dintre care cam 100km in Bucuresti.

Mers pana in 120km/h, fara depasiri in forta, mers pe tempomat, ce sa mai linistit.

La dus consumasem 15litri in 150km, deci 10%.

La revenirea in Bucuresti aveam pe BC 9.6%, real cred undeva sub 11%.

 

Ce-i drept am avut vreo 4-5 sprinturi cu plecari de pe loc de la 5000rpm, dar scurt.

 

 

Ii cam place benzina...

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.