Jump to content

Imposibilitate reset service dupa inlocuire placute fata F11 2013


Robert G

Recommended Posts

Salut, eu am avut problema asemanatoare cu f10, 2012

am schimbat discuri + placute , fata / spate, senzori, etc. 

pe spate dupa resetare imi apareau 2000 km.. apoi a scazut la 700 ( mi-am luat alt senzor spate preventiv, 30 lei, nu mai stiu ce firma) , la cateva zile, imi apare direct in navi cu rosu, placute frana.. 

rezolvarea la mine a fost schimbat senzorul pe spate(pe cel nou mi l-a rupt janta/plumbul de la echilibrare, jante pe 17, l-a agatat, nu stiu cum ) si dupa ce am schimbat, tot nu a mers resetat, imi apareau ~2000 km la reset .. dar am intrat cu ista, la corectie km placute spate si am reusit sa-l resetez la 50 000 km , pana in prezent nu am mai avut probleme, procedeul asta l-am facut acum 2-3 luni . 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ionutf said:

Ma uit prin janta, placutele cu multa "carne" . 

A verificat cineva starea cablurilor de la priza de pe masina pana la prima conexiune din acel circuit?

Poate sunt cabluri intrerupte pe caroserie.

Priza, s-a verificat starea ei?

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Va foarte multumesc pt reply.uri

@redog4dymerci pt info, si eu sper sa.i dau de cap cu ISTA

@bimmer90f30 nu s.au verificat conexiunile, ma gandesc ca sunt ok, din moment ce mi.a mers sa resetez de cateva ori, chiar si dupa ce am schimbat senzorul, doar ca dupa schimbare senzor a mai mers 1 sau 2 ori, asa ca o sa trec si asta pe lista de verificari

@Godiniam incercat cu usile inchise

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update - am reusit sa rezolv, cu un nou senzor original.

Ideea este ca intre timp mi-a aparut eroare rosie pe pacute fata, sa le schimb urgent, sa conduc moderat, desi contorul la placute arata 700 km

Vazand eroarea asta, care tinea si in bord martor de atentionare, si frana de mana aprinse cu rosu, am apelat la un amic care stie si ISTA.

Dupa ce a conectat diagnoza la masina, am obs ca aveam eroare si pe DSC, cel mai probabil reseturile mele, cu schimburi de senzor...apoi placute...am ametit toate calculatoarele care iau informatii de la senzorii de placute.

La prima incercare cu ISTA, nu am reusit sa resetam, primind erori care toate spuneau ca senzorul este busit. Acesta fiind unul ATE, montat pe masina (am povestit anterior)

Ca urmare, am achizionat senzor nou original, azi l-am schimbat, si a mers reset din ISTA, au disparut toate erorile.

Concluzia mea: indiferent ca senzorul este piscat sau nu, la fiecare schimb de placute o sa iau si senzor original, si nu le mai schimb separat, incercand sa evit tot deranjul asta de care am avut parte.

Va multumesc tuturor!!

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

am fost avocatul luatului de la dealer a senzorilor de placute de frana dar ultima oara pentru ca am avut si altele de comandat senzorii acopereau pretul transportului am luat senzori facuti de Bosch. Bine, alt model de bmw.

Nu a fost nici o problema cu reset-ul.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 04.06.2018 at 8:38, Robert G said:

Salutare, am o mica problema, am schimbat placutele de frana fata, am urmat procedura de reset cea cu tinut apasatul de buton de reset odometru si imi apare eroare de unsuccesfull.

Cineva cu vreo idee ce poate fi sau cum pot face reset?

Mentionez ca nu am schimbat si senzorul, acesta fiind ok, iar placutele vechi erau inca ok.

 

Multumesc mult

Trebuie sa nu fie trasa frâna de mâna și va funcționa 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.