Jump to content

revizie cutie automata ZF 8HP


maxgs22

Recommended Posts

1 hour ago, AAC said:

unde si cu ce metoda ?

La Automatico, cu aparat. 

27 minutes ago, Shep86 said:

Unlike BMW, which says the ZF 8HP has a “lifetime fill” and doesn't have a service interval, the other manufacturers and ZF themselves recommend a transmission fluid service every eight years or 50,000 to 75,000 miles.

Surse :  https://aftermarket.zf.com/app/controller/ti/download/Binary/22f16dae-c571-11ec-a2e7-00505690da53.pdf 

Ca conses prima data este recomandat sa se faca la 120 000 apoi din 80 000 in 80 000 de km . Sau evident daca nu faci numarul de km faci la numarul de ani. 

Da stiu ca sunt foarte multe masini care nu au facut niciodata, dar na e vorba de ce riscuri iti asumi, 400 euro un schimb de ulei sau 10000 euro o cutie noua.

Pai am zis sa fac ce tine de mine sa stau liniștit. Mașina vreau sa o țin4- 5 ani.

Am luat o de la Țiriac, dar poți baga mana în foc ca nu au umblat la km?!?! Eu sper sa nu... Pana la urma un schimb de ulei nu cred sa i facă rău.

Acuma, as vrea sa plătesc un preț corect și sa aleg metoda care e mai buna. Chestia e ca nu mai am încredere sa las mașina. Când aveam Passatul am un amic la o reprezentanta mare, nici acolo mecanicii nu respecta procedurile, deci.. Și la Țiriac, au zis ca schimba ei lichid frana, ulei și ce mai e nevoie, am preferat sa mi mai lase la preț și le fac eu. Bine, nu s a pus problema de schimbat ulei la cutie. 

Link to comment
Share on other sites

Avem in Craiova un tehnician diagnoza foarte bun care lucreaza si la Bavaria. Am fost la el pentru eroarea legata de termostat si spunea ca el nu recomanda schimbul de ulei mai devreme de 200k km. Pana la urma, dupa ce i-am zis ca vreau sa-l schimb, a zis sa aleg metoda gravitationala (masina are 120k km).

Chitul l-am cumparat de la Epiesa cu 1100 lei, ZF, varianta 8 (cutii normale). Pentru sport, trebuie varianta 9, parca.

Manopera 400 lei, urmeaza dupa inlocuirea termostatului.

La inlocuire vreau sa asist si eu, in rest nu prea stau pe acolo ca nu am timp. Atasat, procedura de inlocuire.

22f16dae-c571-11ec-a2e7-00505690da53 (4).pdf

Stai linistit ca nu umbla la km astia de la Tiriac.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lospaa said:

A venit răspunsul de la frk, 2050ron cu kit ZF. Din ce am citit, tot gravitațional as înclina și eu. 

SAut, mi se pare enorm sa platesti 1000 ron pe manopera de 30 de minute.....Eu am cumparat KIT-ul de pe AUTOBRO si am fost la un garaj care facea motoare. Au schimbat aia prin metoda gravitationala, au respectat procedura,etc si m-a costat 400 ron. 

Link to comment
Share on other sites

Îmi dai te rog un cod de la bavauto. Merci.

Am cautat pe bavauto și nu am găsit. 

 

La fel am pățit și cu furtunul ala. 

Una peste alta, majoritatea sunt de părere ca e mai bine de făcut schimbul gravitațional. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lospaa said:

Îmi dai te rog un cod de la bavauto. Merci.

Am cautat pe bavauto și nu am găsit. 

 

La fel am pățit și cu furtunul ala. 

Una peste alta, majoritatea sunt de părere ca e mai bine de făcut schimbul gravitațional. 

Salut, eu am cumparat de aici https://autobro.ro/piesa-auto/set-piese-schimb-ulei-transmisie-automata-8hp-1087298365 + 400 ron manopera 😉

Link to comment
Share on other sites

Din linkurile puse de voi, pozele de pe bidoane nu sunt la fel. Ma rog or fi schimbat etichetele, poate sunt eu paranoic.Astept preț și de la Faur. Parca pentru 500lei nu as risca la cutie. Mai am un amic cu magazin de piese auto, am sa l întreb.

La bavauto și mie îmi dădea indisponibil. 

Din ce am văzut la revanzare nu prea contează dacă ai facturi în service autorizat asa ca o sa ma gândesc important e sa fac schimbul și sa l fac bine. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pvsilviu said:

Pe bavauto pretul este doar pentru baie cu filtru si garnitura. Fara ulei! Uleiul il iei separat. Ajunge la 2000 cu tot cu ulei. Cel mai ok este setul de la ZF. 

Link to comment
Share on other sites

Pai cred ca este cel mai ok, mie îmi este teama ca ca de unde l cumpăr nu este original. 

Un exemplu cu ulei Castro, luat de la epiesa, sunt ceva ani de atunci ca aveam e46, țin minte și acum, le am ridicat personal de la magazinul de pe M Eminescu, am verificat uleiul sa fie sigilat, piesele în cutii, am luat plasa și am pus o în portbagaj, a doua zi când m am dus sa schimb uleiul jumate din conținutul bidonului era vărsat, bidon de 5l. La Passat am pățit cu un cap de planetara. Ok, au fost multe experiente pozitive, e acceptabila rata de eșec cu ei, ma refer la magazine de piese auto gen epiesa, autokarma, dar parca n as risca cu cutia. 

Edited by Lospaa
Link to comment
Share on other sites

De schimbat îl schimb sigur, după 7 ani și 134k eu zic ca și a mai pierdut din proprietăți, ideea e sa pun ulei original.

Inca ceva, și la Passat am schimbat uleiul de 2 ori la dsg, am luat de pe autokarma uleiul, chestia e ca după 60k km uleiul era negru negru, parca prea negru. L am luat la 180k km reali și l am vândut la 280k km, fără nici o problema la cutie. 

Edited by Lospaa
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lospaa said:

Pai cred ca este cel mai ok, mie îmi este teama ca ca de unde l cumpăr nu este original. 

Un exemplu cu ulei Castro, luat de la epiesa, sunt ceva ani de atunci ca aveam e46, țin minte și acum, le am ridicat personal de la magazinul de pe M Eminescu, am verificat uleiul sa fie sigilat, piesele în cutii, am luat plasa și am pus o în portbagaj, a doua zi când m am dus sa schimb uleiul jumate din conținutul bidonului era vărsat, bidon de 5l. La Passat am pățit cu un cap de planetara. Ok, au fost multe experiente pozitive, e acceptabila rata de eșec cu ei, ma refer la magazine de piese auto gen epiesa, autokarma, dar parca n as risca cu cutia. 

Poti cumpara setul ZF de acolo unde gasesti pretul mai mic. Nu e acelasi lucru ca si la uleiul de motor, unde falsurile sunt mai multe pt ca volumul de ulei motor este de zeci de mii de ori mai mare decat la aceste kit-uri de revizie ZF. 

9 hours ago, Beam We said:

Pai cel original e făcut de tot ZF( cutia fiind ZF). De ce ai alege să dai 2000 lei pe OE in loc de 1000 lei pe ZF, fiind același lucru?🙂

Nici ZF nu produc uleiuri. Uleiul din cutiile ZF este produs de Fuchs ori Shell, depinde de ce Lifeguard vorbim.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Onnix said:

Poti cumpara setul ZF de acolo unde gasesti pretul mai mic. Nu e acelasi lucru ca si la uleiul de motor, unde falsurile sunt mai multe pt ca volumul de ulei motor este de zeci de mii de ori mai mare decat la aceste kit-uri de revizie ZF. 

Nici ZF nu produc uleiuri. Uleiul din cutiile ZF este produs de Fuchs ori Shell, depinde de ce Lifeguard vorbim.

Am înțeles, mulțumesc de precizări. 

Ma uitam pe oferta de la frk, vad ca, conține  ulei, baie, bușon, șuruburi, dar nu scrie nimic de filtru.

La dsg schimbam și filtru. 

Link to comment
Share on other sites

Nu ma agit chiar sa nu dorm, am tot auzit multă lume ca se plânge de calitatea pieselor motiv pentru care am devenit mai circumspect. Acu am înțeles cum sta treaba. 

M am agitat mai mult, sa rămână scris clar preturi etc și pentru alții care mai cauta informatii. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Lospaa said:

Nu ma agit chiar sa nu dorm, am tot auzit multă lume ca se plânge de calitatea pieselor motiv pentru care am devenit mai circumspect. Acu am înțeles cum sta treaba. 

M am agitat mai mult, sa rămână scris clar preturi etc și pentru alții care mai cauta informatii. 

Nu stiu ce ai auzit dar daca pui kit zf este ok. Nu vad unde sunt problemele. Cumperi de pe un site sau firma mai cunoscuta si gata. Iti zic eu sigur toti cumpara de la aceeasi distribuitori piesele, fie ca e autokarma, epiesa, bav auto etc, eu fix aceeasi distribuitori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.