Jump to content

Turbina bmw e90


alex.alexandru98

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...
BMW E90, 320 D din 2006. Am schimbat turbina cu una noua la reprezentanta in Timisoara cand avea 180,000km. Intradevar atunci o resoftasem dar nu am apucat sa merg cu ea 1000 km si gata. Am luat una noua dupa care am revenit la parametrii initiali de 163 CP. Acum am 350,000 km si iar a crapat, de data asta fara sa mai fie resoftat nimic. Probabil nu su fost prea stralucite. Sper sa o pot reconditiona cum trebuie undeva ca noua nu se mai merita.
Link to comment
Share on other sites

Pt Ford Mondeo, masina avuta acum trei ani, reconditionat turbina si schimbat partea electronica in Timisoara. Plecat cu masina din Bucuresti, fara putere si sa trec de 2500 ture. Dar a meritat. Partea de turbina, fara carcasa se comanda in Polonia si vine cu grafic de incercare. A fost sablata carcasa turbinei, reconditionat si reglat variabila, inlocuit partea electronica. La sfarsit codat si sincronizat cu calculatorul masinii. Daca te intereseaza si poti face drumul iti dau nr de tel. pe casuta. Omul se ocupa doar de turbine indiferent de marca. Acum am un F31, dar daca ar fi o problrma la turbina, Doamne fereste, sigur tot acolo ma duc. Edited by Marian mar
Link to comment
Share on other sites

Pt Ford Mondeo, masina avuta acum trei ani, reconditionat turbina si schimbat partea electronica in Timisoara. Plecat cu masina din Bucuresti, fara putere si sa trec de 2500 ture. Dar a meritat. Partea de turbina, fara carcasa se comanda in Polonia si vine cu grafic de incercare. A fost sablata carcasa turbinei, reconditionat si reglat variabila, inlocuit partea electronica. La sfarsit codat si sincronizat cu calculatorul masinii. Daca te intereseaza si poti face drumul iti dau nr de tel. pe casuta. Omul se ocupa doar de turbine indiferent de marca. Acum am un F31, dar daca ar fi o problrma la turbina, Doamne fereste, sigur tot acolo ma duc.

La cine ai facut-o? farcebook, nr de telefon ceva?

Link to comment
Share on other sites

Nu e o mentalitate proasta, acel proprietar când cumpara o mașina de 10 ani vechime cel puțin nu ar trebui sa se mire daca turbo, injector, dpf ( daca are) si asa mai departe.

 

Pentru ca nu ĂŽți da nimeni tie in plus la cumpĂŁrare ca ai pus turbo nou original, aia e fix problema ta.

 

Alta este improvizația si alta este treaba sa faci un lucru de mântuialĂŁ doar ca sa ținĂŁ pana vinzi mașina.

Link to comment
Share on other sites

Nu e o mentalitate proasta, acel proprietar când cumpara o mașina de 10 ani vechime cel puțin nu ar trebui sa se mire daca turbo, injector, dpf ( daca are) si asa mai departe.

 

Pentru ca nu ĂŽți da nimeni tie in plus la cumpĂŁrare ca ai pus turbo nou original, aia e fix problema ta.

 

Alta este improvizația si alta este treaba sa faci un lucru de mântuialĂŁ doar ca sa ținĂŁ pana vinzi mașina.

 

Cred ca oricine poseda o masina isi asuma sau ar trebui sa fie constient ca nu isi va scoate coturile de intretinere in veci, ambreiaj, volanta, DPF, turbina si asa mai departe la vanzare. A nu fi inteles gresit, una e sa intretii o masina (in cazul de fata turbina reconditionata sau schimbata) alta e sa investesti in unele upgadeuri unde poate recuperezi o mica parte.

 

Cand ii sugerezi cuiva sa aleaga in ce directie merge cu reparatia in functie de cat mai tine masina e clar ca ii pui in brate doua variante. Sa o carpeasca ca "mai merge si asa" sau sa o faca cum trebuie. Parerea mea e ca ar trebui sa faci masina aia cum trebuie fie ca te bucuri tu de ea, fie ca se bucura altcineva de ea in continuare. Sa nu ne mai miram atunci ca majoritatea masinilor ce se vand in Romania sunt cazane, fie ca ne place sau nu asta e adevarul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.