Jump to content

E46, 325xi, black


pvsilviu

Recommended Posts

Revizie, ulei, filtru, garnitura, scut (nu sunt hotarat cu senzorul de ulei) - service

Electromotor - service

Senzori abs - service

 

Switch pedala frana

Frane spate

 

De maine ...

 

Adica maine dau rotile spate jos (in curte la mine) sa vad ce gasesc pe acolo.

Edited by pvsilviu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Luni il trimit pa fii-miu la dezmembrari sa vad daca pot rezolva si ei ceva (yala portbagaj, geam oglinda, etc.)

 

Pentru clapeta ma tem ca nu am tot ce este necesar ca sa o desfac si, in service, e mai complicat sau mai bine zis, mai de durata. Vad maine daca baiatul care-mi va aface revizia si partea electrica se baga si atunci il las pe el, desi mi-ar placea sa o fac cu manutele mele, :).

 

Daca nu, am un service ok, la care voi apela. Sper sa vad ceva imbunatatiri, este singura neverificata.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina a fost cumparata de mine cu jante originale de aliaj anvelope 205 55 16, jante originale tabla, anvelope 215 55 16, in doua modele, cu uzura 50%. Din acest motiv am decis sa le schimb. Intentionam sa pun tot 205 dar, asa s-a nimerit. Atat jantele, cat si anvelopele sunt impecabile (si, intrucat j-ul e 7.5, nu pot pune 205 pe ele)

 

M-am panicat un pic, e adevarat, becurile nu s-au aprins niciodata la mine, doar la fii-miu, dar el o mai forjeaza, frane, etc.

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ooo ce de minusuri, multumesc frumos.

Ca idee, masina arata super cu noile jante, de aceea le-am si luat.

In schimb, fiti siguri ca am verificat inainte, pe 2 configuratoare, daca se potrivesc pe masina.

 

Masina a plecat in service, cu putin timp in urma, pentru rezolvarea tuturor problemelor, obiectiv principal, oscilatiile (doar asta daca se rezolva si ar fi fantastic). Am renuntat sa surubaresc eu, sper ca, pe miercuri seara, sa fie gata.

Edited by pvsilviu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai intrebat daca e vreo problema ca ai montat anvelope de dimensiuni gresite, ti s-a raspuns afirmativ iar tu ai replicat ca stiai asta. De aici ti se trag minusurile. Nici pe Passat nu ai dimensiunile anvelopelor corecte, iar daca a venit din Germania cu dimensiunile alea, probabil turcul/arabul s-a zgarcit (215/55R16 costa mai mult).
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca pot primi si critici nu doar laude.

Repet: stiu care sunt dimensiunile standard la ambele masini, iar cele pe care le-am cumparat le-am verificat inainte sa nu loveasca ceva pe la suspensie.

 

Passatul a venit cu jante aliaj si anvelope Dunlop blue response noi, sunt 110 euro bucata la noi, doar anvelopele.

 

Si, pana la urma, nu a venit nimeni sa-mi spuna: vezi ca ti se va strica piesa x din cauza dimensiunilor gresite, doar ca am ales gresit, parca as fi copil de gradinita.

Link to comment
Share on other sites

Eu, la passat, am jante aliaj si anvelope 225 55 16, vara si, de doua ierni, jante tabla si anvelope 205 55 16. Nu pot spune ca am simtit vreo diferenta, decat vizual: cu 205 arata ca o bicicleta (pana la urma, zic eu, trebuie sa ne si placa ce conducem ca de aia tot alegem in functie de gusturi si buzunar).

E46 arata bine si cu 205 si intentia mea era sa pun anvelopele de iarna de la Passat pe el si la passat sa cumpar 225.

Din acest motiv mai stiu preturile actuale cu precizarea ca una este sa cumperi cu dot din august 2020 si alta e cu dot februarie 2019 (dar cred ca toata lumea stie lucrul acesta).

Link to comment
Share on other sites

Un mic update cu privire la reparatii (intre timp, mecanicul a mai descoperit si alte probleme).

 

Rezolvat, pana acum: senzor nivel ulei, senzor noxe clima, revizie, scut motor (cel din mijloc, ca sunt 3, masina avea doar 1), flansa cardan si un rulment, parca (astea nu erau in plan).Asta seara urmeaza clapeta de acceleratie (curatare). Maine dimineata pleaca electromotorul la electrician (bobina, carbuni, etc). Tot maine, pompa de benzina, switch pedala frana, yala portbagaj.

In plus, flanse telescoape spate, al 3-lea scut (cel din fata, l-am gasit intamplator in Cluj cu 130 lei, nou, home made, cel original este 700), carenaj roata fata dreapta (spart de mine). Astea vor fi la final, dupa ce da jos ambele bari, fata si spate, pentru rigidizare.

La frana de mana nu a umblat, inca.

 

Nu curge ulei pe la carcasa filtrului, curge, in schimb, pe la caseta de directie (nu rau, am completat o singura data vreo 50 ml).

 

Astea nu se reconditioneaza?

Link to comment
Share on other sites

Clapeta de acceleratie era curata, cica. Asta inseamna ca oscilatiile vor ramane.

In schimb zicea ca injectoarele au calamina si ca trebuiesc schimbate.

Am zis pas, fara discutie. Nu stiu daca vizual poti determina ca sunt pline de calamina, insa nu cred ca oscilatiile sunt de acolo.

In fine, poate o curatare candva o voi lua in calcul.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu mai am.

Cel putin pentru moment, am consumat toata energia si toti nervii. Ieri am fost foarte bucuros ca am gasit scutul lipsa la un pret super ok, azi noapte, eram negru. Incerc sa inchid tot ce mai trebuie facut si gata, ma opresc. Merge, bine, nu merge, tot bine.

 

Cu parere de rau, asa cum am mai scris anterior, am gresit cand am achizitionat acest model de bmw crezand ca este, dupa 18 ani, indestructibil. Este foarte, foarte adevarat ca am si standarde inalte, vreau sa fie totul impecabil (altfel, multi zic despre ea ca este ok). Si, sa ne intelegem, masina functioneaza, nu zace defecta in curte, insa, pentru mine, repet, nu este suficient sa se invarta roata si atat.

 

 

Ieri, cand ma duceam spre service, a trecut pe langa mine o masina noua, nr rosii. Pentru prima data, dupa 9 luni, am oftat si m-am intrebat de ce ma chinui cu masini vechi, cu n probleme.

 

 

In fine, dupa ce iese din service, voi vedea ce s-a rezolvat, voi face o lista cu ce am schimbat la ea pana acum si voi prezenta si un status al functionarii ei. Dupa care, ma opresc

Edited by pvsilviu
Link to comment
Share on other sites

La o masina noua o sa te plictisesti , ca n-ai ce sa-i faci, si nici nu poti, din motive de garantie. Daca iti place sa surubaresti in timpul liber asta e masina pt tine.

Injectarele se curata cu ultrasunete.

Te-ai uitat la clipul ala care ti l-am trimis? Tu trebuie sa faci un rebuild la vanos ca sa scapi de oscilatii.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Al meu zace in garaj pana reusesc sa termin garajul si sa ma apuc sa il desfac de peste tot

Bujii neschimbate de 10 ani, injectoare nedemontate vreodata, galeria sigur trebuie inlocuita, mi-a crapat cardanul nu stiu ce anume cred ca s-a zmuls un intermediar, bucsi la diferential, rulmenti la roti, tampoane la motor, o conducta de frana, distributia, plm il fac bucati si daca nu il mai fac la loc ma pipi pe el, e vorba de obisnuinta cu care te-ai invatat, eu nu pot sa stau fara e 46, chiar si stricat daca ii mai dau o cheie si il mut sau il spal tot ma multumeste mai mult ca o rabla noua cotet gen Golan, ascult muzica la el si tot e bun de ceva, tu te-ai saturat dupa 9 luni pe mine m-a purtat ala 11 ani peste tot, e logic sa crape, are 20 de ani.... eu nu mai cumpar benzinare si nu mai vreau sa aud de gpl, asa ca daca iti luai un diesel erai mult mai multumit de el

Link to comment
Share on other sites

Pai diesel am vrut, doar ca a intervenit colegu din Germania, nuu au km multi, bla, bla.

Nu e vorba ca m-am saturat de ea, e vorba de principiul in sine: o masina la care nu se mai termina problemele.

Aseara, cand am vazut-o, prafuita, sper ca ma crezi ca mi s-a rupt inima dupa ea. In final, buna, rea, o vreau mai repede la mine in curte

 

Rezervoarele ochi, amandoua si, plimbare.

 

La o masina noua o sa te plictisesti , ca n-ai ce sa-i faci, si nici nu poti, din motive de garantie. Daca iti place sa surubaresti in timpul liber asta e masina pt tine.

Injectarele se curata cu ultrasunete.

Te-ai uitat la clipul ala care ti l-am trimis? Tu trebuie sa faci un rebuild la vanos ca sa scapi de oscilatii.

 

L-am revazut de cateva ori. Pentru ele nu apelez decat la un macanic bun de tot din Craiova (nu stiu care dar oricum nu fac asta acum).

Am vazut ca se curata cu ultrasunete, am si vorbit cu cineva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.