Jump to content

E46, 325xi, black


pvsilviu

Recommended Posts

Al meu M54B25 dadea continuu missfire pe bancul 2 de pistoane (Cyl 4-5-6). Dupa luni de investigatii si piese schimbate problema a fost cu una dintre urmatoarele piese: valva PCV si/sau furtunele aferente (nu-ti recomand PCV nou, pune-i oil catch can esti muult mai castigat si iesi la sub jumatate de bani), furtun de vacuum perforat intre tubulatura galeriei de admisie si filtru de benzina, bujii (de data asta am pus denso iridium) si debitmetru de aer. Cea mai mare imbunatatire a fost cu un debitmetru de aer nou. Restul pieselor au adus imbunatatiride de 10-15% maxim.

Cand am schimbat PCV-ul, am descoperit ca unele capace de vacuum ( galeria are 3 porturi de vacuum dar doar unul este folosit) erau crapate si le-am inlocuit cu unele noi.

Am mers o vreme cu debitmetrul deconectat si a fost o imbunatatire semnificativa. Ca idee eu locuiesc in Cluj Napoca: cu debitmetru conectat aveam comsum de 15-15,5% fara debitmetru 12,5-12,8%. Debitmetrul l-am comandat pe Magneti Marelli.

 

Sper sa te ajute informatiile de mai sus :)

 

Multumesc.

Debitmetrul pe tester apare ok, la fel si valva pcv pare ok. Pe benzina oscileaza foarte putin, la rece (de ex. azi, cand erau 4 grade), dupa ce se incalzeste putin motorul, nu mai oscileaza de loc. In schimb pe gaz face mai urat. Trebuia sa merg cu ea la Buzau sa-i verifice instalatia dar cu nebunia asta nu am mai ajuns. Oricum, merg cu ea doar pe benzina, in ultima vreme, in oras.

Nici garnitura la capac nu am reusit sa o schimb, stau cu ea in protbagaj de o luna. Sun mecanicul si nu raspunde, chiar nu-l inteleg, 200 lei in 30 minute, ..., in fine. Daca pentru chestia asta simpla se eschiveaza, ce sa mai zic sa caute furtune sau chestii fisurate. Probabil voi merge cu ea asa in continuare. Macar pe timpul verii e ok, frigul se pare ca nu-i place.

Link to comment
Share on other sites

Sala nu o las ca i-am promis lui fii-miu ca lucram cot la cot, :).

Mai am niste c...turi pentru job de facut, pregatim marea lansare pe 4 mai, si dupa aceea ma dedic masinutei, ca a ajuns sa-mi placa mai mult decat passatul, :).

Teoretic nu pare greu, practic am teama, de ce sa nu recunosc.

 

De fapt, de azi am bagat-o in garaj, pentru un mic detailing.

 

Miroase a ulei si parafina cand deschid portbagajul si, de asemenea, cand deschid in mers un geam, oribil. Cei drept, in portbagaj am pus un bidon de ulei si unul de antigel si din cel de ulei a curs un pic. Nu prea cred, insa, cand deschid geamul, ca miroase din portbagaj, probabil de la motor.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine faci, proactiv sa te vad.

 

In 2008 cand am luat pisica stiam “decat“ sa verific uleiul.

 

Am vazut mai sus ca ti trebe dinamometrica.Eu am luat de pe autodoc la oferta cu 19.99 :)) Gasesti si la 350-400 dar nu merita.

 

Stii vorba aia, lucru facut cu/de mana ta e cel mai bun .

Link to comment
Share on other sites

Azi am primit cheia dinamometrica, maine sau poimaine ma apuc sa schimb garnitura de la capac, am cumparat-o la inceputul lui martie.

Am nevoie de sfaturi de la voi: -sa folosesc si mastic pentru garnitura noua, am vazut intr-un videoclip?

-cat este cuplul de strangere: 10, 11 sau 12?

Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de sfaturi de la voi: -sa folosesc si mastic pentru garnitura noua, am vazut intr-un videoclip

Da , da!

 

Uite aici detaliat, e alt motor dar principiul e acelasi.

 

Iti trebuie rabdare si o faci, f importante sunt 2 lucruri:

 

- ungi garnitura pe ambele parti cu ulei.

 

-mare grija sa “calce” corect cand o montezi.

 

https://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/E36-valve-cover/E36-Valve-Cover.htm

 

Ai si poze, tot :)

Edited by ingineru'
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat azi mai multe prelungitoare, degeaba, nu reusesc sa-l desfac.

Am pus totul la loc si am strans la cuplu toate suruburile, macar atat.

 

In schimb o bobina face figuri, misfire 6, mutata pe 5, la fel. Bobina noua, ...

Voi pune una veche si vad ce se rezolva.

 

De luni, Bavaria Service scrie pe ea, nu mai sun nici un mecanic, ma duc la ei. Naspa e ca incep munca de luni.

Link to comment
Share on other sites

Preturile la Bavaria difera la manopera. Daca vrei sa mergi cu piesele tale e mult mai scump. Daca folosesti piese originale (vandute de Bmw) ai manopera mai mica, dar platesti piesele mai mult. Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Asta am aflat si eu, insa garnitura o cumparasem deja.

Am incercat, nu sunt prea renumiti, in Craiova, insa ma gandeam ca, daca stau langa ei, nu sunt probleme cu o garnitura. La pretul asta insa ... pas.

 

Mie ciuda ca, pentru un singur surub, nu am putut sa o schimb eu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am reusit sa o schimb. Nu singur, cu ajutorul unui baiat istet, care s-a chinuit ceva (dupa o ora de incercari, solutia a fost sa bata cu ciocanul in timp ce eu incercam sa o desfac).

Sper sa nu mai am probleme cu ea, 100k km, :).

Zilele urmatoare vreau sa o ridic pe elevator sa vad alte eventuale scurgeri si sa vad ce trebuie schimbat pe la articulatii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am promis poze dar nu m-am tinut de cuvant.

 

Garnitura, pana in prezent, pare ok.

 

In schimb, am un scartait in decelerare, cureaua sau rolele de la accesorii. Am vazut ca un chit complet este 500-600 lei. Se schimba tot sau doar cureaua (nu am un istoric al ei)?

De asememea, de la ploile astea mi s-au aburit semnalizarile. Se dau gauri de aerisire sau cum ar fi mai bine sa procedez?

Link to comment
Share on other sites

Dpdv al meu BMW E46 a fost si inca este una din cele mai reusite caroserii la nivel de design, iar motorul L6 e cireasa de pe tort :)

Bravo pt perseverenta de a o aduce in stare cat mai buna de functionare.

 

In ceea ce priveste zgomotul in deccelerare, eu as schimba tot ce tine de curele, role, flanse etc (inclusiv pompa apa, fulie).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.