Jump to content

Sfat anvelope de vara


Recommended Posts

Salut,

 

Urmeaza sa achiztionez 4 anvelope de vara, cel mai probabil marimea 225-55/16 94W, insa sunt deschis si la 225-50/17 94W daca gasesc niste jante pe 17 in stare buna, si la pret bun, dar sunt 90% sanse sa raman la cele pe 16.

 

 

In ultimele zile am tot citit si vizualizat review-uri la anvelope, pentru a lua cea mai buna varianta in bugetul de 550 lei/avelopa(daca ies mai ieftin, nu ma supar).

 

Surprinzator, Hankook a iesit mereu in top 3 sau chiar pe primul loc, indiferent de marimea anvelopelor din test(16 sau 17), abia ulterior Continental, Pirelli, Michelin sau Goodyear.

 

Cele Goodyear din link au dot 2017, de aceea sunt la pretul respectiv. Acelasi model cu dot in a doua jumatate a anului 2019, sau 2020, sunt la 600 lei.

Furnizorul nu trebuie sa fie neaparat acesta, am folosit site-ul deoarece functioneaza bine.

 

Surprinzator ultimele generatii de Michelin, Continental si Pirelli cam dezamagesc(site-ul respectiv are review-uri lasate de utilizatori reali, se specifica nr de mile parcurse si modelul masinii, dar si marimea anvelopei).

 

Pana acum am avut de vara: Dunlop(aprox 30 000 km-3 ani, foarte multumit de ele), Goodyear(aprox 45 000 km-2ani, modelul din link, la fel, foarte multumit) si Kumho(multumit, aici as fi optat pt altceva, insa marimea 215-35/18 nu e produsa de multi si au fost cea mai buna varianta la momentul respectiv). Pirelli am avut doar pentru iarna(foarte multumit), la fel, si Dunlop am avut de iarna si am fost foarte multumit de ele.

 

Masina in cauza E60 LCI N47, automat, estimez un rulaj aprox 15k km/an, intr-un regim 60% extraurban, 40% urban.

 

Am vazut ca BMW echipeaza noile X3 cu Hankook si chiar G11 a fost echipat din fabrica cu Hankook-uri.

 

 

Intrebarea mea este daca ati avut anvelope Hankook, cum s-au comportat si daca le recomandati?

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

Am avut hankook pe masina precedenta ( asa a fost echipata din fabrica de noua), dar nu mai tin minte din ce gama erau, insa am fost multumit, ba parca mi s-au parut mai silentioase decet cele ce le-au urmat, niste continental; avand in vedere ca rulez intr-o zona cu multa ploaie/apa, la viteze de autostrada, nu am remarcat nimic anormal, deci si-au facut treaba.

 

Eu cred ca daca anvelopele sunt noi, sunt recente, nu au fost pastrate in conditii improprii(expuse la soare), sunt montate corect, utilizate in limitele constructive/fizicii ( nu mergi pe circuit, nu faci raliu, curse, etc), marca trece in plan secund.

 

ce am remarcat este ca in general marcile mai low cost/ieftine anvelopele sunt fie mai dure/galagioase, fie probabil nici geometria lor e perfecta de unde si dificultati la echilibrare; mai sunt si anvelope din gamele medii/premium care din diverse motive sunt mai moi decat media de unde si uzura mai accentuata- cred ca e vorba de un compromis /echilibru care trebuie sa fie reusit de producatori.

 

uite aici anvelopa:

 

https://www.g4media.ro/video-goodyear-lanseaza-un-concept-de-anvelopa-adaptata-conditiilor-meteo-si-care-nu-trebuie-schimbata-niciodata.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am avut eu pe E91 Hankook S1 Evo2 K117 runflat * (225/45/17 fata, 255/40/17 spate), per total foarte bune: pe uscat aderenta ok, comfortabile, silentioase; pe ploaie senzationale, cele mai bune din cate cauciucuri am avut; nu am mai luat pt ca michelin sau continental au aderenta si franare mai buna pe uscat.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi de pareri, baieti.

 

Pe unde am mai intrebat, toata lumea le lauda iar la unele site-uri atat din Ro cat si din afara, daca selectezi sa-ti arate doar anvelope premium, apar si Hankook. Cred ca voi merge pe varianta asta, daca nu apare o oferta super buna la celelalte marci, desi ma indoiesc.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am de ales intre: ,13-inaltime[50],14-diametru-janta[17],17-profil[vara]&sort=p.price&order=DESC"]Hankook Ventus Prime3 K125 si ,13-inaltime[50],14-diametru-janta[17],17-profil[vara]&sort=p.price&order=DESC"]Dunlop SP Maxx RT2 eram decis pe Hankook, insa a aparut in stock si modelul de Dunlop, care e mai vechi, insa ambele variante vin cu dot de anul acesta.

Inclin spre Hankook totusi, desi am mai avut Dunlop si am fost multumit, parca as incerca ceva nou.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

E clar ca vrei Hankook, dupa cum pui problema se vede clar ca asta iti doresti. Ia Hankook si gata! (in caz ca aveai nevoie sa auzi asta direct)

 

:))) mersi, nu-i asa clar dar sunt tentat si tind spre coreeni :)) mersi, @toffefe, mi-ai facut dimineata mai faina cu replica asta :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uita de nokian pentru vara.

Cele de iarna sunt bune de la nokian pentru ca sunt foarte moi, exagerat de moi, din cauza asta cred ca este si anvelopa care se toceste cel mai repede.

Bagam 2.8-3.0 in ele pentru ca aveam senzatia ca merg pe plastelina.

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

Si eu oscilez intre HANKOOK si NOKIAN! Dar tind usor spre Nokian , avand si anvelopele de iarna tot Nokian! Vom vedea...

 

Sa stii ca si eu ma gandeam la Nokian, dar dupa cateva review-uri citite si vizualizate, am renuntat.

Dupa cum ziceau si colegii: toti ziceau in teste/review-uri ca nu se ridica la standardul celor de iarna, plus, sunt recomandate in zonele mai ploioase.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un fix al meu și de multe ori mă orientez spre cele cu cel mai mic nivel de zgomot (din cele ce sunt în topurile clasamentelor de obicei). În cazul de față Dunlop. Vara următoare va trebui să schimb și eu anvelopele actuale Pirelli Cinturato P7 MOE *, cu care a venit mașina. Michelin-urile Alpin 5 ZP *, de iarnă, sunt mult mai silențioase de exemplu acum 68db vs 71db (ok e și suprafața de contact mai mică), dar eu spre asta m-aș duce cel puțin. Chiar la Dunlop-urile astea mă oprisem la ultima căutare. Edited by deeJayOg
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi de explicatii @calinus88 si @deeJayOg, in acest caz fiindca diferentele in performante sunt infime, cred ca voi merge pe Dunlop daca cei de la Sigemo le au cu dot 2020. Oricum, revin cu update cand le achizitionez. Momentan astept sa ajunga jantele si apoi dau comanda si de anvelope.
Link to comment
Share on other sites

Falken azenis FK510 au review-uri bune, aproape de Michelin PS4, GY AS3 cu un raport pret calitate bun.

Eu am deja de 2 ani si 40.000 km pe spate si sunt multumit.

Urmeaza sa le schimb pe toate probabil cu aceleasi pe toate 4.

la mine dimensiunea este 225/40 18(350-400) cu 245 35 18(500-600) in medie cam cu 100/bucata fata de concurenta

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca si Falken au review-uri bune, insa nu stiu de ce nu m-au atras.

 

Intre timp, in buget a aparut pe site-ul celor de la Sigemo si o varianta faina de ,13-inaltime[50],14-diametru-janta[17],17-profil[vara]"]Goodyear , sper sa le aiba cu tot 2020. Da stiu, sunt cam indecis tocmai dde asta am si deschis topicul. Le-as comanda pe atea momentan, insa nu am pe ce sa le montez. Astept sa ajunga jantele, sa le verific sa n-aiba defecte si apoi dau comanda ferma.

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa cu zgomotul si confortul anvelopelor.

Conteaza mai mult dimensiunea anvelopelor, jantele in sine, masina, anul fabricatiei anvelopelor (poate nu credeti, dar acelasi model de anvelope e diferit de la an la an).

 

Iar mai apoi sunt valorile declarate de producatori care trebuie sa se incadreze in niste norme vechi si extrem de generale.

Dupa care conteaza mult faptul ca putine anvelope isi pastreaza proprietatile. O anvelopa silentioasa de noua poate deveni un cosmar in 10k km, in timp ce alta o "acceptabila" poate ramane la fel si dupa 30k km.

 

Si eu sunt in cautare, insa pentru 245/45/18 si 275/40/18 si am facut research profi :))

 

Va dau un ex: Michelin PS4.

La marimea mea, DOT 2018 sunt galagioase din teste, DOT 2019 si 2020 sunt super.

La marimea pe 17'' se consuma exagerat de repede, pe 18" tin rezonabil de bine.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca si Falken au review-uri bune, insa nu stiu de ce nu m-au atras.

 

Intre timp, in buget a aparut pe site-ul celor de la Sigemo si o varianta faina de ,13-inaltime[50],14-diametru-janta[17],17-profil[vara]"]Goodyear , sper sa le aiba cu tot 2020. Da stiu, sunt cam indecis tocmai dde asta am si deschis topicul. Le-as comanda pe atea momentan, insa nu am pe ce sa le montez. Astept sa ajunga jantele, sa le verific sa n-aiba defecte si apoi dau comanda ferma.

 

Eu mi-am cumparat vara trecuta modelul de la Goodyear Asym5 XL pentru 245/45/18 si sunt foarte multumit. Am prins niste ploi torentiale vara trecuta in concediu, atat pe autostrada cat si pe drumuri de munte si nu am simtit masina nici macar o clipa instabila sau ca ar face acvaplanare. Inainte am avut Conti sportcontact3 ROF si mi s-au parut foarte galagioase (foarte posibil din cauza RFT). Sper sa te ajute sa iei decizia optima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa cu zgomotul si confortul anvelopelor.

Conteaza mai mult dimensiunea anvelopelor, jantele in sine, masina, anul fabricatiei anvelopelor (poate nu credeti, dar acelasi model de anvelope e diferit de la an la an).

 

Iar mai apoi sunt valorile declarate de producatori care trebuie sa se incadreze in niste norme vechi si extrem de generale.

Dupa care conteaza mult faptul ca putine anvelope isi pastreaza proprietatile. O anvelopa silentioasa de noua poate deveni un cosmar in 10k km, in timp ce alta o "acceptabila" poate ramane la fel si dupa 30k km.

 

Si eu sunt in cautare, insa pentru 245/45/18 si 275/40/18 si am facut research profi :))

 

Va dau un ex: Michelin PS4.

La marimea mea, DOT 2018 sunt galagioase din teste, DOT 2019 si 2020 sunt super.

La marimea pe 17'' se consuma exagerat de repede, pe 18" tin rezonabil de bine.

 

 

+1, mai conteaza si gradul de uzura.

 

Eu mi-am cumparat vara trecuta modelul de la Goodyear Asym5 XL pentru 245/45/18 si sunt foarte multumit. Am prins niste ploi torentiale vara trecuta in concediu, atat pe autostrada cat si pe drumuri de munte si nu am simtit masina nici macar o clipa instabila sau ca ar face acvaplanare. Inainte am avut Conti sportcontact3 ROF si mi s-au parut foarte galagioase (foarte posibil din cauza RFT). Sper sa te ajute sa iei decizia optima.

 

Multumesc de feedback, daca le voi gasi cu dot 2020 clar pe acestea voi merge. Sunt net superioare celorlalte doua variante mentionate, hanook sau dunlop. Acum parca nu mai am rabdare, astept sa ajunga jantele :)) am mai avut Goodyear pe un F20, am fost super multumit de ele.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

@deeJayOg nu iau Dunlop de alea nici gand. Sunt acelasi model scos acum vreo 10 ani, iar in ultimii 5-6 ani sunt niste anvelope de masura unor Nexen sau Nankang...maxim BF Goodrich.

Insa la pret sunt "Premium"....dar nu de asta e vb, ci ca la marimi mai mari si mers o idee mai sportiv sunt slabe.

 

Am avut pe prima masina, exact acum 9-10 ani, exact modelul acesta. Erau bomba pe Golf 1.9TDI (masina de imprumut). Dupa care s-au nimerit din nou acum vreo 4 ani pt scurt timp pe un BMW...deja nu ma mai impresionau deloc. Deci vorbesc real, nu din auzite.

 

In plus m-am uitat bine pe review anuale. Dunlop sunt cu mult sub Falken 510...cu muuuuult (pe 18'' bineinteles).

Si mint rau cu 66-68dB. Repet, model de acum 10 ani, deci nu mai e testat pt incadrare. In realitate au peste 70dB si dupa 7-10k km apreciez un 72-73dB pt ca devin foarte tari in timp scurt.

 

Eu am sa raman pe Michelin PS4 pentru urmatorii 2 ani (din pacate nu tin mai mult).

Eram intre MPS4, Conti Premium6, Goody Asym5, Falken FK510.

MPS4: moi, silentioase, perf pe umed, uzura ok, calitate pana la final

Conti: usor galagioase, tari, incomode

Goody: gen un Dunlop SP in devenire

Falken: nu gasesc non RFT pentru spate

Asadar, daca vrei RFT da un ochi si pe Falken, desi tot PS4 as recomanda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.