Jump to content

Sfat cumparare f30


Andrei2288

Recommended Posts

O sa intreb la reprezentanta sa vad ce zic acolo

 

Este exact cum spune coegul Adrian HD . Am pus interior de piele la masina mea si arata similar cu cea care te intereseaza . Adica partea inferioara a bordului a ramas neagra - ar fi trebuit sa fie culoarea tapiteriei de piele .

Nu e neaparat un lucru rau. Verifica alte lucruri mai importante .

Link to comment
Share on other sites

Personal, la ce preturi vad pe OLX, as cauta pe https://www.bmw.de/de/topics/gebrauchtfahrzeuge/gebrauchtwagenboerse.html , direct din reprezentanta, cu istoric, revizii facute ok si km mai putini.

La ceva trebuie sa faci un compromis, dintre km, dotari, an, motorizare sau bani.

 

Si eu ma uit dupa F30 LCI, pe care il si recomand in comparatie cu F30 simplu de dinainte de facelift. Totusi, nu stiu ce sa zic legat de fiabilitatea modelului. Voi ce parere aveti?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cum zicea si un coleg mai sus,cam toate f 30 cu piele cognac au jumatatea inferioara a plansei de bord tot culoarea pielii,eu zic sa fii atent la acest aspect.Ar fii bine daca ai putea cumpara un raport cu istoric de undeva,eu am in raport inclusiv poze cu interiorul masinii din fabrica.

 

Pe decoderul online apare cu bordul negru, dupa seria de sasiu.

Sunt atat de multe variabile, incat doar cine a vandut F30-uri cu piele poate sti regula.

Dar daca dai search dupa codul/denumirea culorii interiorului - Leder Dakota/sattelbraun/akzent Bra -o sa vezi ca mai sunt masini de genul asta, cu Sportline sau M-sport.

 

PS: nu stiu de ce e innebunita lumea de LCI. Decat un LCI cu 200k km la banii aia, mai bine ceva cu 90-100k km cinstiti. La exterior, in afara de faruri si stopuri e totuna, iar la interior au aparut dungi de crom pe butoanele geamurilor. Ai un motor marginal mai bun (+6 cp) si o valoare de revanzare mai buna. Dar nu stiu ce mai valoreaza daca deja o iei cu 200k si o vinzi la cat? 250k-300k km?

Edited by paul_e88
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Nu as cumpara din Romania prin prisma faptului ca 80% din masini nu sunt "cinstite" Sapt asta am verificat 5 seria 6 gran coupe pt cineva. Toate aveau km dati inapoi, accidente nementionate si alte defecte. Daca tot vrei sa dai bani, cauta in Germania si ia de acolo de la dealer serios. Sa nu fie turc sau macedonian/sarb si nu ai probleme. In Romania avem o piata ft atipica pt 2nd hand iar chilipiruri nu exista. Eu cel putin nu cred in ele! Spor in cautare si anunta-ne ce ai cumparat! Edited by six in line
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

.... in carte se trece data primei inmatriculari care e si cea care conteaza, deci daca e la inceput de 2016, nu apare nicaieri 11/2015.

 

Dar in cartea din Romania va aparea data fabricatiei , adica 2015! In talon va aparea data primei inmatriculari...Si intr-un anunt cand zici ”an fabricatie” , zici 2015 , nu 2016....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

recomand autohus - de la ei am masina, tot un seria 3 din 2014 la 165000km si dupa 3 ani si inca 75000km masina merge ca in prima zi. In afara de distributie pe care am schimbat-o preventiv, schimbare ulei cutie si revizii, nu am bagat nici un ban si masina merge perfect.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe decoderul online apare cu bordul negru, dupa seria de sasiu.

Sunt atat de multe variabile, incat doar cine a vandut F30-uri cu piele poate sti regula.

Dar daca dai search dupa codul/denumirea culorii interiorului - Leder Dakota/sattelbraun/akzent Bra -o sa vezi ca mai sunt masini de genul asta, cu Sportline sau M-sport.

 

PS: nu stiu de ce e innebunita lumea de LCI. Decat un LCI cu 200k km la banii aia, mai bine ceva cu 90-100k km cinstiti. La exterior, in afara de faruri si stopuri e totuna, iar la interior au aparut dungi de crom pe butoanele geamurilor. Ai un motor marginal mai bun (+6 cp) si o valoare de revanzare mai buna. Dar nu stiu ce mai valoreaza daca deja o iei cu 200k si o vinzi la cat? 250k-300k km?

 

 

Da, ai dreptate. M-am uitat la mine in fisa masinii. In pachetul Luxury apare specificat "piele Dakota Maro...cu panoul de bord in doua nuante"...probabil cĂŁ optiunea separata de scaune sport si piele nu includea si capitonajul pentru bord ci doar cotiera si fete de usi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O sa intreb la reprezentanta sa vad ce zic acolo

Ai grija ce si de unde cumperi! Ăn ambele anunțuri erau informații eronate,la BMW alb NU avea hi- fi si nici navigație mare,la cel gri la fel nu avea hi- fi. Cu toate cĂŁ vânzĂŁtorul le-a specificat ca opțiuni ale mașinii. DacĂŁ are hi-fi vezi ca trebuie sa aibĂŁ tweetere ĂŽn ușile din fata sus la oglinzi. Deci din start ala nu știa ce vinde.Uitate pe mobile.de si compara preturile ca sĂŁ ĂŽți faci o idee dacĂŁ mașina care urmezi tu sĂŁ o iei nu e teapa. Vezi ca 3-arul nu e ieftin,mai ales cu opțiuni,asta așa ĂŽți spun sĂŁ a grija sa nu cumperi vreun "chilip", ca nu existĂŁ.

Hai sa ĂŽți spun si prin Germania,ca eu aici stau din pĂŁcate,un seria 3 bun cu km puțini și opțiuni e peste 15 mii, vb de an 2014 ĂŽn sus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.