Jump to content

F30 320D X-Drive 02/2018


AAC

Recommended Posts

Eu nu cred ca egalul unui logic 7 sau individual cum era pe E uri, nu va suna la fel de bine sau mai bine pe F uri, adicĂŁ sistemul audio cel profi de la Bmw pentru F30 nu cred sa nu te mulțumeascĂŁ. Vad cum se aude logic 7 pe E60, nu știu ce ti ai dori mai mult, poți da la maxim si totul e clar si tare.

 

Nu merita sa dai atâția bani decât daca ĂŽntr-adevĂŁr asta e pasiunea ta la o mașina, adicĂŁ partea audio.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Se poate monta la orice reprezentanta fiind vorba de un retrofit oficial. La o reprezentanta din România nu cred ca ar trebui sa coste mai multe de 1000 RON. DacĂŁ tot ajungi in nordul țĂŁrii, din cercetĂŁrile mele proprii, dealerul BMW din Oradea are preturi bune la piese/manopera ( zic asta fiindcĂŁ dupĂŁ cod le poți cere lor direct o oferta de genul: kit+manopera sau doar manopera). In general am observat ca reprezentantele care nu fac parte din grupul Automobile Bavaria au preturi mai mici la piese și manopera. De exemplu eu mi-am fĂŁcut retrofit la alarma pe un F10, la APAN Iasi, si manopera a fost 700 RON. Cred ca pentru montarea kitului asta hi-fi intra cam aceiasi manopera, de asta am zis ca maxim 1000 RON ar trebui sa coste.

 

Nu stiu sa-ti recomand ateliere independente in România, in afara unor colegi de pe forum precum neo_andersson sau SKW, dar trebuie sa te deplasezi in București.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu Ăâ˘tiu sa iti zic sigur, kit-ul pare sa fi fost fĂŁcut exact pt cei in situatia ta. Aici ai instructiunile de instalare: https://f30.bimmerpo...44&d=1497854915 Observ ca unele repere, cum ar fi ornamente interioare sau garnituri, sunt marcate cu: not suplied with the retrofit kit, deci cel mai probabil se cumpara separat. Edited by toffefe
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca egalul unui logic 7 sau individual cum era pe E uri, nu va suna la fel de bine sau mai bine pe F uri, adică sistemul audio cel profi de la Bmw pentru F30 nu cred sa nu te mulțumească. Vad cum se aude logic 7 pe E60, nu știu ce ti ai dori mai mult, poți da la maxim si totul e clar si tare.

 

Nu merita sa dai atâția bani decât daca într-adevăr asta e pasiunea ta la o mașina, adică partea audio.

 

Sistemul asta audio Alpine mi se pare accesibil și nici eu nu cred ca mi-as dori ceva mai bun. Ce am acum nu imi place , mi-am luat o boxa jbl boom box 2 și merge extrem de mult mai bine decât sistemul audio din masina .

 

Toffefe o sa încerc sa iau legatura cu Neo_andersson mai ales ca o sa vin o luna in tara și un drum de București chiar nu e problema .

 

Cei care mi-au vândut masina au 4 feluri de ulei , 2 pe motorina și 2 pe benzina . Suspectez ca cu acest tip de ulei am mers 20000 km. Masina parca mergea putin chinuit in ultimele luni. După schimburile făcute sambata masina merge mult mai fluid , schimba mai bine și Răspunde mai bine fata de cum era când am cumparat-o . Într-un fel imi pare rau ca nu i-am făcut eu service ul când am luat-o . O sa spun într-un post părerea mea și mai ales minusurile achiziție mașinii . Pana acum am băgat in ea 2300 euro din bani mei și in timp o sa mai bag .

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Neo_andersson mi-a recomandat sa vorbesc cu Cornel de pe forum ce are un f31 pentru ca lui i-a instalat un sistem Alpine si mi-ar putea spune cum se aude , totodata mi-a zis ca imi recomanda mai mult un retrofit la hifi si ca as putea sa imi gasesc unul pe eBay , a zis ca Alpine vine doar cu boxele si tweeterele din uși si un amplificator , 2500 RON costa plus 370 diferite plastice plus 1000 montajul , deci 4870 ron aproximativ . Sistemul gladen costa montat 1850 euro si cu ĂŁla sigur nu se da greș . Am timp pana in August sa ma uit pe eBay si sa vad dacĂŁ gasesc unul hifi mai ales ca toți cauta harman kardon . M-am uitat și pe olx-ul Belgiei și am gĂŁsit Harman Kardon in Belgia la 950 euro si merg sa ĂŽl vad și sa ii fac poze dar am rețineri mari ca as putea eu sa rezolv un așa puzzle mare si m-as mulțumi cu hifi . Neo_andersson a zis ca sistemul hifi are toate boxele schimbate fata de cel standard. ĂncĂŁ mai cercetez . Edited by AAC
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Am lĂŁsat pe cineva sa imi conducĂŁ masina și la 120 la ora a derapat și am sarit bordura pe spațiul verde și ne am ĂŽnvârtit . Acum am o bĂŁtaie in directie și volan. Masina nu a fost lovitĂŁ la carasorie . Luni o bag la service . O fac pe Casco .
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am sunat la bmw 24 și mi-au zis ca trimit mâine la ora 9 asistenta acasa la mine și ridica masina pe platforma și din cauza ca sunt client bmw intervenția e gratis la fel și platforma . Mi-au zis la telefon ca am ales o masina premium și ca la fel serviciile oferite sunt premium . M-au linistit . Nu ma așteptĂŁm la așa ceva .
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Diagnosticarea la fata locului și eventual platforma .

Am sunat din aplicatie la bmw benelux . Mi-a zis clar la telefon ca intervenția la fata locului e gratuitĂŁ și ca platforma și reparațiile pe Casco se inteleg ei cu asigurĂŁrile .

Eu am 3 asigurĂŁri la masina , obligatorie , judiciara și Casco .

Felul prompt și liniștitor cum au vorbit cu mine a fost wow.

A zis ca din cauza ca sunt client bmw și ca am cumpĂŁrat masina și o servisez la ei ĂŽmi da dreptul gratuit la bmw 24/7 .

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles.

 

Diagnosticare nu are ce sa zicĂŁ 100% , poate sa fie 1 piesa sau 7 piese de pe direcție cu probleme, diagnosticarea/reparația se va face in urma geometriei, geometrie care decide cam cu ce piesa ar trebui sa ĂŽnceapĂŁ, câte una pe rând, iarĂŁși geometrie si tot asa.

Ma refer ca nu te ĂŽncĂŁlzește cu nimic diagnosticarea presupusa, mi s ar pĂŁrea anormal sa ti ia bani din moment ce nu este 100% sigura chiar daca ești sau nu ești client Bmw. La A24 ĂŽți face tot o diagnosticare de genul, ĂŽți ĂŽncarcĂŁ bateria in caz ca rĂŁmâi fĂŁrĂŁ si din astea, dar plĂŁtești doar platforma, nu si diagnosticarea.

 

ĂnsĂŁ e placut sa auzi si de lucruri de genul din partea lor, ĂŽnsĂŁ totuși nu ma Mir pentru ca ești client Bmw cu mașina noua si in garanție si cu atâtea asigurari, daca doar aveai un Bmw care nu era in garanție, altul era tratamentul, zic eu.

 

Mie mi ar pĂŁrea rĂŁu sa dau 31.000 euro acum pe G20 Facelift sau care a ieșit ultimul :)) .. dar fiecare percepe banii altcumva, logic.

Edited by WIN60
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da, e ok, nu am ce zice deși asa ar trebui sa fie cu toatĂŁ lumea, indiferent ca pot sau nu pot sa te ajute, indiferent ca ești client vechi sau nou, indiferent daca ai sau nu mașina in garanție.

 

Din pacate nu e asa.

 

La Ford la clienții cu mașini Vignale știi ce diferențe sunt ĂŽntre un client normal

Ford si unul

Cu Ford Vignale ??? Te ia capul! Deși ar trebuie sa fie in egala masura.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sa vedem cum evolueazĂŁ situatia și care e deznodĂŁmântul .

Oricum felul im care mi-au vorbit la asigurari și bmw m-au linistit total .

Și eu sunt curios ce experiența urmeazĂŁ din așa stupiditate maxima .

Dacã acum voi fi multumit , eu categoric iau masina noua de la ei peste 3 ani jumate când trebuie sa o schimb pe asta .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

A fost asistenta și mi-a zis ca nu e grav și pot duce masina pe roti la service . A zis ca o pot spala și ca nu e grav ce sa ĂŽntâmplat . A zis omul ca ori eram prea beat , ori aveam viteza prea mare . Am tĂŁcut din gura pt ca faza ce sa ĂŽntâmplat e mega stupida. Ăs curios ce o sa schimbe in service la ea și sper sa o facĂŁ ca și inainte . Deja e al treilea incident intr un an și ceva cu ea .
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.