Jump to content

F30 320D X-Drive 02/2018


AAC

Recommended Posts

eu zic sa te calmezi si sa astepti sa iti repare masina. nu o mai da nimanui sa o conduca si ai sa vezi ca nu o sa mai ai parte de neplaceri.

 

pe de alta parte, daca vrei musai sa o schimbi, E-class-ul este un upgrade, cel putin mie imi plac masinile mai spatioase. sfatul meu e sa schimbi masina daca ai nevoie de un upgrade si nu la impuls, decat daca ai neaprat bani de cheltuit.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Bine spus și punctat . Am reusit sa vorbesc la telefon cu asiguratorul și mi-a deschis dosar de dauna și in 4-5 ore duc masina la bmw și o las acolo.

 

Azi dimineata am mers la servici cu ea și bĂŁtea ceva in volan. Totusi masina nu trĂŁgea in nici o parte . Probabil se repara usor .

 

Aseara 2 ore am putut dormi . Ieri am fost unde sa intamplat și masina a derapat cam 3-4 sute metri Dupa care am sarit pe spațiul verde si a mers 20 m in lateral . Erau stâlpi de iluminat , camioane pe dreapta , putea ieși mega urat . DacĂŁ lovea masina și venea politia , Casco ul meu nu mai era valabil pt ca doar eu sunt asigurat . Marți seara am ajuns inapoi in Belgia DupĂŁ un concediu de 5 saptamani in ro . Uite cum poate veni necazul , când nici nu te aștepți și cand tie bine . Ma bucur ca a ieșit așa și nu mai rau .

Edited by AAC
  • Like 1
  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ăs ĂŽncĂŁ pline de pamant . Nu apare lovit nimic. DEX imi oferĂŁ 24700 euro pe masina și mi se Ănchide creditul și primesc 700 euro inapoi . Apoi iau Mercedesul pe credit nou . Suna tentant . Le-am zis toate ĂŽntâmplĂŁrile și au zis ca dacĂŁ am facturi pe ce sa intamplat atunci e Ok tot .

 

3-4 sute de metrii a derapat?

Cam așa aproximez , ne am ĂŽnvârtit de multe ori pana am lovit bordura cu roata stanga fata și am sarit in spațiul verde unde 15-20 m masina a mers in slide cu partea dreapta .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Si totusi cum ati derapat in halul ala,era ud banuiesc.Daca aparea u stalp copac in calea masinii era cam pa.In alta ordine de ce ai lua e classul,e destul de mare comparativ cu f30,150 cai imi par putini pt.ditai hardughia.Eu zic sa faci un test drive cu ea inainte.

Ploua f tare și erau bĂŁlți pe jos .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

AAC poti sa consideri ca s-a spart ghinionul mai degraba. Oricum e bine cand se termina cu bine. Sa faci cum crezi tu ca e mai bine. Bafta.

O repar și asta e , nu e chiar așa de grav . Nu pot pierde așa de mult in mașini . Chestia e ca și cauciucurile mele erau cam uzate . DacĂŁ trebuie schimbat cel de pe stanga le schimb pe toate .

Se putea mai rau , asta e o lecție .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost șocat pana ieri de ce a fost . Deci minim 120 viteza , derapaj 3-4 sute metri și am fost opriți in slide pe iarba minim 15 metri ĂŽntre stâlpi și camioane parcate fĂŁrĂŁ sa lovim nimic . Masina in caroseria nu are nici o lovitura . Tipul de la constatare era mega ocupat , cu telefonul la ureche , serviciul ce mi-l oferĂŁ bmw este foarte vag , am impresia ca sunt copleșiti de munca . Când mi-au schimbat farul drept au lĂŁsat un mic spațiu ĂŽntre bara și far . I-am aratat ca uite ce reparație au fĂŁcut si mi-a zis sa fac plângere si ei dau jos si realiniaza tot . Nu stiu dacĂŁ se merita sa imi dea iar bara jos . In romania mi-au cĂŁzut 2 șuruburi jos din bara , unul in curte si altul l-am desprins eu , deci calitatea lucrĂŁri e discutabila .

Referitor la ultima pĂŁțanie sper ca pe elevator , geometrie roti si echilibrat si verificat roti sa sesizeze ceva si sa schimbe . Masina pare Ok , nu e nimic grav .

Serviciile pe partea de service si tinichigerie sunt medii spre proaste , grija fata de client e pana pleci de la ei din curte , apoi uita ce le-ai cerut si factureazĂŁ mii de euro . Ma simt ca la loterie . Referitor la farul care are spațiul de un deget in dreapta oare merita sa reclam si sa refacĂŁ lucrarea ?

Sunt curios pana sambata ce se intampla si câți bani ma costa toatĂŁ chesti asta .

Conștientizez faptul ca era sa mor in dreapta sambata seara , e extrem de mare norocul ce l-am avut si faptul ca printre atâtea obstacole si stâlpi nu am lovit nimic , sunt sigur ca dacĂŁ luam stâlpul cu partea laterala masina la viteza aia se rupea in doua . Vina e exclusiv a mea .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

M-au sunat de la bmw ca pot merge dupĂŁ masina , au zis ca au verificat rotile ai geometria , mi-au reparat zgârieturĂŁ de bicicleta și au zis ca masina nu avea nimic . Au zis ca mi-au bĂŁgat tot pe Casco și ca trebuie sa plĂŁtesc 250 euro . Sunt curios devizul cum arata . Când ĂŽl am ĂŽl postez aici. Deci m-am ĂŽngrijorat deageaba .
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Așa este , bine ca a trecut . Vreau sa imi cumpĂŁr 4 cauciucuri de iarna . Ce imi recomandați ? Eu o sa le cer o oferta sa vad ce marca si cât costa la bmw , o sa caut si la depozitele de anvelope din zona sa vad ce mĂŁrci si la ce preț .

Ma gandeam la mĂŁrcile astea premium de anvelope .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

La bmw vor fi mai scumpe decat pe net, gasesti cu marcaj stea si pe siteurile de profil. Eu folosesc platforma compari.ro . Intri la categoria anvelope, selectezi dimensiunile si vezi oferte de pe toate magazinele online arondate platformei. Gasesti garantat si varianta cu marcaj stea. Spor!
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa iau acum 4 cauciucuri de iarna și la anul in Martie 4 de vara noi . Mi-aș fi luat cu tot cu jante de iarna dar momentan nu imi permit . Sper ca 2 rânduri de cauciucuri sa ma tina minim 3 ani . Continental , Michelin , Pirelli , vredestein ma gândesc
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.