Jump to content

F30 320D X-Drive 02/2018


AAC

Recommended Posts

Ieri am lăsat-o la detailing și polish.

De-abia astept sa vad cum iese .

ddetail777 pe Instagram . Postează video cum lucrează pe story .

Pe farcebook DDetailing .

 

0-C2-F0-D29-B0-E6-4082-AC2-D-202-D358-A3-BE3.jpg

 

2323-CC0-E-7-F26-4231-9298-F526-F71-C4339.jpg

 

8058-EE6-A-9-CA3-4-F0-C-9-CDC-E3-A5-E46-C71-D6.jpg

 

9-D52-AE3-D-53-D4-4-F3-B-86-F3-4-F8-D39408222.jpg

 

A0-BD9137-E955-4563-A818-28-E5507-B8-A77.jpg

 

A768-D138-3-E89-42-DB-AE3-E-0-BC15-D7-BFF19.jpg

 

CA349-E68-76-C9-4230-BF6-D-1-A426-C900124.jpg

 

D26-D1-B5-E-E0-CC-4987-AE77-07-A43-F0-F09-F5.jpg

 

DC4-FBFFF-FECD-4304-918-B-05073-A2661-CB.png

 

FE7-E4018-DC3-B-4-EFE-852-C-FAFFE8172-E24.jpg

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca dupa acest procedeu trebuie avut mare grija unde si cum speli masina.

 

O sa o spĂŁl eu la self car wash. FĂŁrĂŁ tunel la perii .

Și caut loc de parcare sub bloc . Doar in week end folosesc masina și fac putini km și nu se merita sa o las afara mai ales ca marea e la 30 m fata de locul unde o parchez și e plin de copaci care primĂŁvara lasĂŁ un puf lipicios.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

ideal ar fi sa foloseste doar jetul de apa de la spalatorie, si sa vii cu solutiile tale, cel care face detailing ul iti va recomanda un anumit sampon

daca folosesti solotiile de la spalatorie, care sunt prea puternice pt protectia pusa pe masina, stratul protector se va 'spala' destul de repede

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

ideal ar fi sa foloseste doar jetul de apa de la spalatorie, si sa vii cu solutiile tale, cel care face detailing ul iti va recomanda un anumit sampon

daca folosesti solotiile de la spalatorie, care sunt prea puternice pt protectia pusa pe masina, stratul protector se va 'spala' destul de repede

 

O sa iau de la el ceva produse de curatat tot de la sensha . Tipul de la detailing mi-a spus ca odata al 6 luni trebuie protectia tratata cu ceva solutia si a spus ca poate sa imi arate cum se face si mi-o fac singur la self wash sau mi-o face el . O sa incerc sa intretin protectia .

 

Ideal ar fi sa o pui in vitrina sa nu o mai misti😆.

 

:))

Incerc sa o pastrez bine dar nu exagerez . Dupa polishul asta urmeaza service-ul complet la bmw , trebuie sa imi cumpar roata de roti ca vad ca nu este in trusa din portbagaj si ma enerveaza deschiderea portbagajului din telecomanda ca nu se deschide cum trebuie , cand ajunge sus penduleaza de 2-3 ori . Cei de la bmw mi-au spus ca asa fac toate si daca e de schimbat trebuie arcurile . Poate fac si asta .

 

Dupa ce fac toate astea m-ar bate gandul la geamuri fumurii pe spate , shadow line , grila dubla neagra si un set de jante pe 18 negre .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

O sa iau de la el ceva produse de curatat tot de la sensha . Tipul de la detailing mi-a spus ca odata al 6 luni trebuie protectia tratata cu ceva solutia si a spus ca poate sa imi arate cum se face si mi-o fac singur la self wash sau mi-o face el . O sa incerc sa intretin protectia .

 

 

 

:))

Incerc sa o pastrez bine dar nu exagerez . Dupa polishul asta urmeaza service-ul complet la bmw , trebuie sa imi cumpar roata de roti ca vad ca nu este in trusa din portbagaj si ma enerveaza deschiderea portbagajului din telecomanda ca nu se deschide cum trebuie , cand ajunge sus penduleaza de 2-3 ori . Cei de la bmw mi-au spus ca asa fac toate si daca e de schimbat trebuie arcurile . Poate fac si asta .

 

Dupa ce fac toate astea m-ar bate gandul la geamuri fumurii pe spate , shadow line , grila dubla neagra si un set de jante pe 18 negre .

Trebuie sĂŁ ai grijĂŁ acum la spĂŁlarea mașini....de preferat sĂŁ ĂŽți cumperi o mĂŁnușĂŁ de microfibra și când o speli fĂŁ tot posibilul sĂŁ nu faci mișcĂŁri circulare când o speli cu mĂŁnușa....cât despre aplicarea soluției de protejare o datĂŁ la 6 luni conteazĂŁ foarte mult la ce spĂŁlĂŁtorie o vei spĂŁla având ĂŽn vedere cum spunea și colegul mai sus unele spalatori folosesc spumĂŁ activa foarte puternica și stratul de protecție nu mai rezista nici o lunĂŁ de zile....cel mai ok ar fi dacĂŁ ai putea sa o speli tu manual prin metoda celor douĂŁ gĂŁleți și cu un șampon auto cu ph neutru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie să ai grijă acum la spălarea mașini....de preferat să îți cumperi o mănușă de microfibra și când o speli fă tot posibilul să nu faci mișcări circulare când o speli cu mănușa....cât despre aplicarea soluției de protejare o dată la 6 luni contează foarte mult la ce spălătorie o vei spăla având în vedere cum spunea și colegul mai sus unele spalatori folosesc spumă activa foarte puternica și stratul de protecție nu mai rezista nici o lună de zile....cel mai ok ar fi dacă ai putea sa o speli tu manual prin metoda celor două găleți și cu un șampon auto cu ph neutru.

 

Cand iau masina o sa cumpar si sampon si o sa il intreb cum trebuie sa o spal . Am observat ca el dupa ce aplica protectia ceramica are si 4 radiatoare mari pe care le apropie de caroserie si le lasa asa cateva ore , si incalzeste protectia de masina .

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Cand iau masina o sa cumpar si sampon si o sa il intreb cum trebuie sa o spal . Am observat ca el dupa ce aplica protectia ceramica are si 4 radiatoare mari pe care le apropie de caroserie si le lasa asa cateva ore , si incalzeste protectia de masina .

Acele Lampi UV doar grĂŁbește procesul de uscare al soluției ceramice ....normal dupĂŁ aplicarea oricĂŁrui soluti ceramice este indicat a tine masina in garaj 24 de ore și a se evita spĂŁlarea mașini primele 6 zile ...ce mai poți face dupĂŁ aplicarea soluției ceramice e cam o data pe luna sĂŁ aplici un selant ceramic lichid ca și al doilea strat protector eu ĂŽn cazul meu așa procedez și pot spune cĂŁ vopseaua aratĂŁ ca și nouĂŁ având ĂŽn vedere cĂŁ mașinĂŁ are 13 ani....am pus poze la mașinĂŁ mea E91 N47...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit azi cu bĂŁiatul care face polishul și a spus ca imi explica ce și cum trebuie sa fac , inclusiv a zis cum unii clienți de-ai lui au reusit sa dea jos protecția in 3 saptamani .

 

Arata bine vopseaua pe masina ta , vad ca tu ai modificat-o masiv , sau asa ai luat-o ? De ce nu faci un topic separat cu masina ta ? Imi place e91 cu m pack si xenon insa eu prefer masinile cat mai stock , sau modificarile sa fie cat mai apropiate cu ce ofera bmw din fabrica , gen eu am chrome la rame la geamuri si mi-as dori mult shadow line . Vad ca ai etrieri vopsiti rosi , pe mine m-a convins tipul care imi face detailingul sa ii fac albastri si sper sa imi placa pt ca eu as fi preferat negru ca sa nu sara in ochi .

 

 

 

1-C3-A3-E85-34-B4-49-D7-91-FD-82-D8-B49599-CE.jpg

 

26486-D90-E30-C-489-C-8-F99-0-E7-CB79-AB1-BA.jpg

 

3-E6-B1-ED7-D3-C0-4859-A637-FA92437-BDB13.png

 

4175615-F-957-C-4-A1-F-95-D9-D0029-E68-D06-E.png

 

A5-F1-A7-E4-DC25-4693-BB17-68-A7-A3925-EB4.jpg

 

CAF8-C239-BE07-4551-B6-F9-8-ACDF0957-F26.jpg

 

DB575319-9-EC6-4146-9264-82-B1-F3-B7-A248.jpg

 

Am vb pe wp cu cineva de aici ce infoliaza shadow line și face geamuri fumurii . Trebuie sa ma interesez sa gasesc pe cineva care face calitate .

 

https://i.postimg.cc/6qw29j8T/0-FCBF807-5586-48-F8-84-C9-178-C5-E04344-C.png

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit azi cu bĂŁiatul care face polishul și a spus ca imi explica ce și cum trebuie sa fac , inclusiv a zis cum unii clienți de-ai lui au reusit sa dea jos protecția in 3 saptamani .

 

Arata bine vopseaua pe masina ta , vad ca tu ai modificat-o masiv , sau asa ai luat-o ? De ce nu faci un topic separat cu masina ta ? Imi place e91 cu m pack si xenon insa eu prefer masinile cat mai stock , sau modificarile sa fie cat mai apropiate cu ce ofera bmw din fabrica , gen eu am chrome la rame la geamuri si mi-as dori mult shadow line . Vad ca ai etrieri vopsiti rosi , pe mine m-a convins tipul care imi face detailingul sa ii fac albastri si sper sa imi placa pt ca eu as fi preferat negru ca sa nu sara in ochi .

 

 

 

1-C3-A3-E85-34-B4-49-D7-91-FD-82-D8-B49599-CE.jpg

 

26486-D90-E30-C-489-C-8-F99-0-E7-CB79-AB1-BA.jpg

 

3-E6-B1-ED7-D3-C0-4859-A637-FA92437-BDB13.png

 

4175615-F-957-C-4-A1-F-95-D9-D0029-E68-D06-E.png

 

A5-F1-A7-E4-DC25-4693-BB17-68-A7-A3925-EB4.jpg

 

CAF8-C239-BE07-4551-B6-F9-8-ACDF0957-F26.jpg

 

DB575319-9-EC6-4146-9264-82-B1-F3-B7-A248.jpg

Masina când am luat-o avea folia de carbon .. m-am saturat de ea și am pus plafonul, difuzorul,și eleronul spate black piano pentru cĂŁ și interiorul și oglinzile M sânt black piano,oricum nu te grĂŁbi cu modificĂŁrile o sĂŁ ai timp mai ales dacĂŁ ai de gând sĂŁ ți mașinĂŁ 3...4 ani... dacĂŁ faci acel albastru de M etrieri o sĂŁ de-a bine ai sĂŁ vezi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina când am luat-o avea folia de carbon .. m-am saturat de ea și am pus plafonul, difuzorul,și eleronul spate black piano pentru cĂŁ și interiorul și oglinzile M sânt black piano,oricum nu te grĂŁbi cu modificĂŁrile o sĂŁ ai timp mai ales dacĂŁ ai de gând sĂŁ ți mașinĂŁ 3...4 ani... dacĂŁ faci acel albastru de M etrieri o sĂŁ de-a bine ai sĂŁ vezi

 

Cred ca dupĂŁ detailingul asta nu mai investesc nimic in ea in afara de ĂŽntreținere.

Detailing-ul asta ma costa 1325 euro . Nu o sa ii fac geamuri fumurii sau Shadowline in viitorul apropiat.

 

23-D1-BE05-8-C73-4932-AD3-F-F59-C0193848-E.jpg

 

2-CD89636-0-F53-4735-82-B0-23969-E4-DBBE9.png

 

FE41-C32-D-3-C4-B-429-B-B439-C685144-DB920.jpg

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

varianta intermediara mi se pare ok - Sound processor(DSP) e important, sa nu iei fara; daca iti place mult bass, poti lua in considerare varianta cea mai scumpa.

Gladen e un producator din zona premium din DE pt amplificatoare/boxe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As ajunge in total la 2000 de euro pt 8 boxe , 2 Tweetere și un amplificator . Boxele sunt gladen și amplificatorul e Mosconi. Trebuie luate și ceva plastice de la bmw ca sa pot pune tweterele . Ce pĂŁrere ai de preț cu tot cu montaj ? Din ce am vazut boxele si amplificatorul e 1350 euro . Se ridica astea la nivelul unui harman kardon din fabrica ?
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu firma care le monteazĂŁ și au zis ca 2 twittere , 2 boxe in fata și 2 woofere de sub scaun plus amplificator dsp la 1826 euro totul.

Am ĂŽntrebat de ușile din spate și au zis ca alea le lasa asa și a spus 200% ca suna mai bn la hk și m-au invitat sa ascult cu urechile mele .

Am cerut 2 boxe și pe spate și au zis ca ĂŽncĂŁ 700 euro trebuie pt doar 2 boxe și ca trebuie un amplificator in plus . Deci cu 8 boxe e 2500 euro .

Vreau sistemul de 1500 sa ĂŽl testez și dacĂŁ ĂŽmi pare ok l-as alege ala intermediar .

 

https://www.vhcarsystems.be/

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Nu suna prea bine cel standard. La volum mare distorsioneazĂŁ . Și mie mi se pare mult prea mult 1826 . Sambata merg la ei sa imi arate cum merg . Și ĂŁla de 1500 ma pune pe gânduri . DacĂŁ era 1000 luam direct .
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu firma care le monteazĂŁ și au zis ca 2 twittere , 2 boxe in fata și 2 woofere de sub scaun plus amplificator dsp la 1826 euro totul.

Am ĂŽntrebat de ușile din spate și au zis ca alea le lasa asa și a spus 200% ca suna mai bn la hk și m-au invitat sa ascult cu urechile mele .

Am cerut 2 boxe și pe spate și au zis ca ĂŽncĂŁ 700 euro trebuie pt doar 2 boxe și ca trebuie un amplificator in plus . Deci cu 8 boxe e 2500 euro .

Vreau sistemul de 1500 sa ĂŽl testez și dacĂŁ ĂŽmi pare ok l-as alege ala intermediar .

 

https://www.vhcarsystems.be/

 

boxele si amp+dsp costa 1200-1400e si in romania; in vest costa mult manopera, de aici si totalul de 2000e, cam scump.

nu ai nevoie de boxe grozave in usile spate, pt muzica e important frontstage, adica boxe usi fata+subwoofere

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ieri am scos masina din service . Masina a ajuns la 48 mii km . Service complet , schimbat toate filtrele și fluidele și verificat masina a costat 556 euro .

Mai am la ea de retușat 3 zgârieturi dar o sa le fac la SATU MARE la baieti ce repara daunele totale de SUA.

Sistemul audio ĂŽl las așa anul asta . 1850 euro e prea scump și as cauta mai intai hi fi ul original de bmw dacĂŁ as putea gasi la preț bun .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.