Jump to content

F30 320D X-Drive 02/2018


AAC

Recommended Posts

Daaa gen am avut un bmw luat la 120k si am mers cu el pana la 150k fara nici o reparatie si l-am vandut cu o pierdere minima

Am cumparat modelul nou cu 12k km service inclus am mers cu el pana la 25k km si deja am pierdut 3-4000 fara nici o reparatie

Adica macar era modelul nou nu doar an mai bun sau km mai putini am facut fix acelasi lucru iar daca vreau sa merg 5000 km iau avionul

Dupa cum spuneam, nu toti au timp si nici chef sa schimbe masinile ca pe sosete. Pt mine nu face sens sa cumpar o masina aproape noua, sa merg 13k km cu ea si apoi sa o vand, de aia atunci cand iau o masina de genul asta imi fac calculele in asa fel incat sa o tin mai mult timp.

Tu poti lua si elicopterul, nu te retine nimeni, doar nu presupune ca toti fac la fel ca tine.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tot ce a contat pt mine a fost sa iau o masina buna aproape noua ca sa fiu sigur ca nu am probleme și defecțiuni .

Chiar ĂŽs multumit de decizia luatĂŁ .

 

Eu sunt la a patra masina luata in jur de 1 an max 2 ani vechime si rulaj intre 5 si 15.000 km si mi s-a parut de fiecare data cea mai buna optiune. Practic, am luat de fiecare data o masina pe care mi-o permiteam si noua, intr-o stare ireprosabila, cu garantie, dar cu 25-30% mai jos ca pret.

 

Altii cumpara masini cu rulaj 200.000 km...sunt sigur ca au si ei o motivatie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Am masina de o luna . M-am obisnuit cu ea si pot zice ca imi place tot la ea . Am facut 2500 km . E exact ce imi trebuia . I-am facut si full casco . In august fac primul drum lung cu ea .

 

O sa postez azi o poza cu trusa de scule ce o are din fabrica . Lipseste ceva din ea si am impresia ca nu mi-au dat antifurtul . Nu am primit nici compresorul de unflat roata in caz de pana .

Oare de unde mi le pot completa ?

 

Tare mult imi doresc shadow line . Am impresia ca cromul la geamuri pe paket m strica tot aspectul . Grila neagra de unde imi pot comanda ? Shadow line prin infoliere e ok ? Original banuiesc ca ar costa extrem de mult . Am vorbit de geamuri fumurii si infolierea cromului cu cei de la MasterFol din Cluj .

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am masina de o luna . M-am obisnuit cu ea si pot zice ca imi place tot la ea . Am facut 2500 km . E exact ce imi trebuia . I-am facut si full casco . In august fac primul drum lung cu ea .

 

O sa postez azi o poza cu trusa de scule ce o are din fabrica . Lipseste ceva din ea si am impresia ca nu mi-au dat antifurtul . Nu am primit nici compresorul de unflat roata in caz de pana .

Oare de unde mi le pot completa ?

 

Tare mult imi doresc shadow line . Am impresia ca cromul la geamuri pe paket m strica tot aspectul . Grila neagra de unde imi pot comanda ? Shadow line prin infoliere e ok ? Original banuiesc ca ar costa extrem de mult . Am vorbit de geamuri fumurii si infolierea cromului cu cei de la MasterFol din Cluj .

 

Nici eu nu am antifurt la G30 pentru ca nu am prezon prevazut cu asa ceva, posibil sa nu se mai puna sau sa fie optiune.

Grile negre se gasesc duble sau simple, din poza vad ca nu ai grile active asa mi se pare, deci poti pune orice grila de F30, exista varianta originala sau de pe OLX sunt destui vanzatori si costa in jur de 200 de lei.

Daca tot vrei sa faci infoliere la trimuri poti incerca sa iti infoliezi grilele tale, clar nu prea merita sa schimbi trimurile cu shadow line ar costa cateva mii de lei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Antifurt pt jante, am avut pana cand recent...la schimbul de placute spate nu au reusit sa scoata prezoanele (stranse probabil cu entuziasm la trecerea roti iarna-vara), iar solutia fost extragerea fortata si inlocuirea. Recomandarea discreta a omului de la dealer: prezoane normale.

Nici a mea nu are compresor, pe motiv de anvelope RTF..

 

La cat mai multi km...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am antifurt de 10 ani, fara probleme pana acum. Insa nu e din cel de fabrica, ci unul facut de McGard. Cele de fabrica nu sunt cele mai reusite si am inteles ca mai fac probleme cand doreii le strang prea tare. Oricum, regula e ca antifurtul nu se strange niciodata cu pistolul, ci doar de mana si de preferat cu cheia dinamometrica.

 

Compresor nu am primit nici eu, si masina avea anvelope normale. Am cumparat eu unul de pe olx cu 30 de euro, cu tot cu solutie de pana. Trebuie sa fie si la voi pe ebay..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina. Si dotata bine. Pacat ca nu are si Harman Kardon, era tot ce e nevoie obiectiv.

Shadow line sunt foarte scumpe de cumparat, mai convenabil iesi cu infolierea insa mare grija cand le demonteaza.

Nãrile eu zic sa le lasi asa, sa fie un mic contrast in fata. Iar pt geamuri iti sugerez sa nu pui folia cea mai inchisa, ci una de 70% pe spate.

Sa o stapanesti sanatos!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Era prea frumos sa prind una cu Harman Kardon . Poate la anul ma interesez pt un retrofit . Așa ma gândeam și eu o usoara tenta de fumuriu. Am observat ca toate geamurile sunt 70% transparent . O sa fac și poza la trusa din dreapta .

O sa caut compresor pe olx și imi iau . In August merg la cei de la masterfol Cluj . Mi-au zis la telefon ca geamurile spate costa 600,800,1400 RON sa le facĂŁ . Ceva de genu . Au zis ca pot face și shadow line pe cromul meu . Mi se par profesioniști . Probabil as face doar geamurile de ĂŽnceput .

Am fĂŁcut 3000 km cu masina intr-o luna și imi place . O simt ca noua și ruleazĂŁ f bine . Chiar simt ca am fĂŁcut alegerea corecta .

Mai am o mica problema . Când mi-au montat numĂŁrul spate l-au pus prea jos și aratĂŁ f urat . Vreau sa ĂŽl mut mai sus dar gĂŁurile sunt deja date .

 

38879-CAC-E759-4-A61-9-E0-F-3090-CEB20-BB6.jpg

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Asa era a mea cu 70% folie pe spate. Sincer acum daca ar fi sa aleg as pune 50% maxim.

 

Exact lookul asta ĂŽl caut și eu la a mea . Tu cu geamuri de 70% când e noapte vezi afara ?

Usoara tenta fumurie caut . 50% suna bine .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Exact lookul asta ĂŽl caut și eu la a mea . Tu cu geamuri de 70% când e noapte vezi afara ?

Usoara tenta fumurie caut . 50% suna bine .

 

Am vandut masina intre timp, insa am pus poza ca sa vezi cum era cu 70%. Noaptea se vede insa nu foarte bine. DAca ar fi sa pun iar, as pune un 50%. Eventual daca poti, pune si pe fata transparenta, insa pentru protectie termica.

Singura retinere pe care o am este fata de faptul ca nu iese perfect, mici bule de aer tot se mai vad daca esti foarte pretentios. Si ce e nasol la folie, este la spate la luneta, marginile alea negre de la capatul dezaburirii observandu-se in soare. La fel si la geamurile mici de la usile spate parca.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

...

Mai am o mica problema . Când mi-au montat numĂŁrul spate l-au pus prea jos și aratĂŁ f urat . Vreau sa ĂŽl mut mai sus dar gĂŁurile sunt deja date .

 

38879-CAC-E759-4-A61-9-E0-F-3090-CEB20-BB6.jpg

 

scoate numarul din suport si vezi ca suportul are mai multe gauri, poti sa folosesti alte gauri de surub din suport astfel incat sa il mai ridici

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Senzori și camera spate și nu a sunat nimic . Vorbeam la telefon și ĂŽntorceam . Asta e . O sa imi creascĂŁ asigurarea Casco și franciza e 300 euro .

Vreau sa ĂŽntreb cât costa o bara m originala noua și poate plĂŁtesc eu reparația .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Acum am vorbit cu asiguratorul și mi-a zis sa duc masina la service-ul bmw , plĂŁtesc acolo franciza de 300 euro , dau datele de contact ale persoanei cu care țin legatura cu asigurarea apoi masina mi se repara .

Nu imi va creste asigurarea și Bonus malus imi rĂŁmâne la aceeași valoare .

Doar dacĂŁ erau implicate mai multe mașini și loveam o persoana imi creștea asigurarea .

Deci aceasta gafa ma costa 300 euro .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O duc saptamana asta la BMW Cocquyt in Brugge .

Din 25 mai am facut cu ea 11500 km .

Masina a mers ireprosabil .

Polisul facut anterior de firma ce mi-a vandut-o este de slaba calitate lasand urme pe ea .

Urmeaza sa ii fac un polish in belgia .

Geamuri negre nu ii mai pun si elementele cromate le las asa .

Pana la urma am avut noroc sa iau o masina buna technic si m-am indragostit de ea . Imi place f mult .

Intr-adevar a fost cam scumpa si modelul nou e deja aparut .

Acum are 39500 km .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ieri am mers la un atelier de detailing sa vad cu cat imi face o corectie de lac si ceramic coating .

Omul a inceput sa imi masoare grosimea vopselei si peste tot era cam intre 110-120 . La usa sofer era 250 si usa din spate stanga 180 .

Deci masina are 2 elemente revopsite care nu apar in istoric si la daune .

A verificat si stalpi , plafonul si totul e ok .

Putin dezamagit sa aflu asta acuma . La peste 150 la ora se simte de la usa sofer ca nu e etansata corect .

Inca nu am apucat sa inlocuiesc bara spate , insa cand plec la bmw sa schimb bara , o sa le spun si de usa si mai vreau sa schimb telescoapele la portbagaj .

Sper sa pot face ceva cu usa sa fie perfecta .

Baiatul de la detailing mi-a cerut 900 euro si foloseste produse sensha japan .

Asta e ultima masina ce o mai cumpar second hand .

  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vad ce e asa mare tragedie daca a avut revopsite 2 elemente. In zilele noastre, cand toti ciobanii ti-o lovesc cu usa sau zgarie cu cheia, e aproape imposibil sa tii o masina fara nicio zgarietura.

 

Tin minte cand doar ce luasem masina, era aproape noua si era parcata intr-o parcare privata, singura masina din parcare si 15 locuri libere. A venit o vecina, a pus-o fix langa a mea si a trantit usa intr-a mea de a ajuns pana la tabla. "era obosita, ca fusese de garda" ... mai zi ceva :)

 

900euro pt un detailing mi se pare excesiv.

Edited by LYM
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa este . Ma deranjeaza ca eu sunt sigur ca cei din showroom stiau tot si totusi au ascuns .

Si mie mi se pare mult 900 euro la un detailing dar aici in belgia probabil atata costa . In cluj costa 1400 ron , aici e aproape triplu .

  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa este . Ma deranjeaza ca eu sunt sigur ca cei din showroom stiau tot si totusi au ascuns .

Poate ca da, dar poate nu stiau nici ei, ca doar nu le verifica cu micrometrul inainte sa le vanda. Daca ai fi stiut ca are 2 usi revopsite n-o mai luai?

Edited by LYM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.