Jump to content

BMW 320d GT xDrive 2014


Caracal

Recommended Posts

Hai ca m-a sunat baiatul care a facut masina. Motivul a fost: "masina a avut o interventie la selectorul de viteze si programul nu l-a lasat sa puna ultima versiune. Putea sa incerce sa o puna, dar existau niste riscuri. Banuieste ca masina a avut volan cu padele si a fost schimbat cu unul fara, pentru ca avea ceva eroare de padele. I-am explicat ca eu am facut codarea respectiva pentru modul sport+, urmand sa ii schimb si volanul cu unul cu padele.

 

A ramas sa ma reprogramez, dupa ce schimb la loc 2TB in 205 :)

 

Parerea personala este ca a vazut eroarea de padele pe EGS (de care am scris eu la inceput ca nu ma stresez) si nu a vrut (sau poate e doar o scuza ca i-a fost versiunea asta la indemana) sa faca ultimul update.

 

Intrebare: Daca o las cu 2TB, dupa mintea mea nu ar avea ce sa se intample. Mi-e cam lene sa ii fac iar codarile...si asa am stat azi sa le refac :D So, e vreun risc?

Link to comment
Share on other sites

Asa e, nu mi-au dat factura :)) Si uite ca mi-am dat seama ca am uitat sa le cer :| Asta dupa ce mi s-a parut ciudat sms-ul in care imi cereau plata cash :))

 

O sa incerc sa dau de ei maine sa ma lamuresc. Acum vad ca nu raspunde nimeni la telefon.

Pai te ajut eu:

pt plata cash iti va spune ca "s-a stricat un pin la POS, vine 'luni' cineva sa-l repare". Aparent au aceeasi placa de cand s-au infiintat, de ani de zile. Dupa ce ca au preturi comparabile cu o reprezentanta, mai fac si evaziune fiscala cu maxima nerusinare.

pt deviz de reparatie in loc de factura iti va spune fata aia ca "vai, ce neatenta sunt, imi pare rau", si iti va da o factura cu numarul 1 pe ziua respectiva" :)

Edited by LYM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai...vad km masinii, vad bife puse la ce s-a facut. Da, nu vad cu verde numarul de km pana la urmatoarele schimburi.

Sau poate nu stiu eu sa interpretez?

 

Pai si care sunt? :)) Din moment ce am masina de nici o luna, evident ca nu stiu inca ce si cum.

Edited by Caracal
Link to comment
Share on other sites

HW version 4.1. Din ce am citit, ar fi "pure" ID 6.

Apropo, asta vreau sa fie in principal un jurnal al costurilor. Nu am trecut costul headunit-ului pentru ca nu m-a costat nimic. O sa fie un challange montarea lui :) Inca nu imi dau seama daca merita bataia de cap.

Link to comment
Share on other sites

Azi am testat headunit-ul ID6 la Custom Retrofit. Surprinzator, functioneaza :) Nu are nici un cod FSC pus, seria pe care este codata este una aiurea (ma asteptam la asta, din moment ce a fost folosita numai pe banc de proba), dar nu are erori, are versiune de I-Level 2018, dar nu mai mare decat cea care necesita schimbarea display-ului. Concluzia, se poate monta si coda pe masina mea. O sa fac treaba asta tot la Custom Retrofit, pentru ca mi s-a parut mai mult decat OK baiatul cu care am discutat.

Varianta o sa fie cea cu Emulator ATM si vedem pe viitor daca se iveste vreo ocazie de mutat eSIM din TCB intr-un ATM sh.

 

IMG_0712.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Azi s-a reusit si update-ul de I-Level la F020-20-11-520. Nu e ultimul, dar e mai bine. Asta e, atat s-a putut :)

Legat de service, din punctul meu de vedere si legat de ce am facut, a fost ok. Erau dispusi sa imi dea si banii inapoi, dar eu nu eram dispus sa o mai taraganez cu update-ul, asa ca am incercat iar dupa ce am facut codarile initiale.

 

Legat de navi, tot azi am pus-o si pe masina. Surpriza, "No signal". Am codat, am citit, am nervi, am toate cele si am pus la loc NBT...Tot ce am reusit sa fac a fost sa scriu VIN-ul masinii pe NBT Evo. Macar aveam radio.

Probabil pana la urma imi trebuie un regulator de tensiune. O sa vedem daca reusesc sa fac eu unul sau il iau gata facut.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca te referi la motor, cu aburi. Interiorul inca nu stiu.

Operatiunea se face la atelierul unui prieten :) Lasata de ieri, o iau in seara asta. Doar detailing interior si motor. O sa ii aplicam si o protectie ceramica doar pe capota momentan, pentru a vedea si eu despre ce e vorba.

Legat de culoare, da, si el mi-a zis ca o sa-mi dea batai de cap, dar momentan inteleg ca se prezinta foarte bine. Asa mi s-a parut si mie, dar e mai misto cand iti zice cineva care se si pricepe :))

Edited by Caracal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.