Jump to content

Problema viteza 1


Sprom

Recommended Posts

Salut! Am si eu o problema la un e90 320d non-lci. Cateodata, dupa ce sta mai mult in viteza 1 (cand o las parcata in viteza, de exemplu), iese cam greu din viteza. Iar alte dati, intra destul de greu in aceeasi viteza. A mai patit cineva? Cum ati rezolvat?

Salut . Si la mine la E91 intra greu in a 1 cand e motorul rece,cand se incalzeste intra ok, din ce am mai citit e o problema specifica cutiei manuale la aceste modele de bmw

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 saptamani au fost cateva zile in care temperatura o tinea tot pe la -5 grade in timpul zilei si chiar si -15 in timpul noptii. Si eu ca posesor de E87 (presupun ca e aceasi cutie manuala ca si pe e90) si colegul meu de la munca, posesor de F21 am sesizat ca ne intra tare greu in treapta I pana cand parcurgeam cativa km si apoi gradual treaba isi revenea. Din ce am inteles fenomenul se poate datora din cauza uleiului din cutie care e mai vascos la temperaturi joase decat in mod normal. Ceea ce e perfect normal, nu mi-as face probleme! Edited by Jayson
Link to comment
Share on other sites

In cazul meu la mașinĂŁ mea BMW E91 318d 143ps 2007 intra mai greu in treapta ĂŽntâia, am schimbat uleiul din cutie (cumpĂŁrat ulei de la BMW reprezentanta)și ce pot spune e cĂŁ nu ĂŽmi mai face figuri la semafor așa de des dar foarte rar când mai stau la semafor și eu ĂŽn punctul mort când dau sa o bag ĂŽn 1 nu intra din prima , parcĂŁ agațĂŁ in ceva ...din cate știu o parte din cutiile manuale de la BMW dupĂŁ anumiți ani au probleme cu sincronul. Oricum o schimbare a uleiului din cutie aduce doar plusuri.
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva cati litri de ulei intra la schimbul din cutia manuala la n47 2.0 177cp?

La mine a intrat cam 1l și 400g ....idea e când bagi uleiul in cutie , ĂŽn momentul când uleiul dĂŁ afarĂŁ pe la șurubul de umplere e ok . NeapĂŁrat mașinĂŁ trebuie aflatĂŁ ĂŽn plan drept vertical.

Link to comment
Share on other sites

La mine a intrat cam 1l și 400g ....idea e când bagi uleiul in cutie , ĂŽn momentul când uleiul dĂŁ afarĂŁ pe la șurubul de umplere e ok . NeapĂŁrat mașinĂŁ trebuie aflatĂŁ ĂŽn plan drept vertical.

In plan vertical ma indoiesc ca poti sa tii masina.. in schimb umplerea pana la surubul de pe lateralul cutiei e in regula. ;)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.