Jump to content

Bmw x6 a luat foc in mers


Message added by Romulus,

AVERTISMENT: Atenție mare cum folosiți cuvintele și cum vă adresați celorlați!

Recommended Posts

Te rog acopera TOT in acea hartie daca o vrei postata. Pastreaza originalul pentru avocati, dar 101% nu e locul nici unor date aici pe un forum public. Nici numele tau si nici datele de la dealer. Absolut nimic.

Lasa doar textul din corpul hartiei. Daca nu te pricepi, scrie-mi pe telegram si te ajut eu.

 

@AndreiL rămâne aici si peste ani si ani si ti-ar putea dauna si la un eventual proces.

Link to comment
Share on other sites

Sigur nu mai aveai rechemare deschisă? Anul trecut o am trimis pe nasul meu cu F30 la Bmw si i au schimbat doar racitorul. 
 

Acum 2 sapt a fost din nou in cadrul altei campanii unde s a înlocuit si răcitor si valva egr, tot pentru ca l am trimis eu ca știam ca mai este o campanie. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, AndreiL said:

Salutare,

Din pacate am fost eu afectat de aceasta problema. Pe 12 Aprilie, masina mea, un BMW F31 320D XDrive din 2016 a luat foc pe DN1.

Povestea este mai complicata la mine, pentru ca in data de 15.10.2019 m-am programat pentru rechemare schimbat EGR si am dus masina la Automobile Bavaria Baneasa. A doua zi m-au sunat sa iau masina, dar NU AU SCHIMBAT EGR-ul. Au spus ca au verificat si este in regula, nu necesita inlocuire...

Am dat email la BMW Germania (le-am trimis si o hartie pe care o am de cand m-am programat la rechemare, poze cu masina arsa etc), iar acum astept sa vad daca vor veni cu o solutie, pentru ca acest lucru este inacceptabil.

In cazul in care nu vor sa rezolve cumva de bunavoie, daca aveti recomandari de un avocat specializat in astfel de cazuri sau expert care sa certifice cauza incendiului va rog sa imi scrieti sau ma sunati.

Ideea e ca sunt sigur ca a luat foc admisia din cauza problemei EGR, in urma simptomelor si discutiilor cu mecanicul care se ocupa de intretinerea masinii.

Masina nu a avut nicio alta problema in 4 ani de cand o am si avea in jur de 220k km reali. Era o masina foarte intretinuta, am schimbat mereu totul la timp, uleiului si filtrele chiar la 10-12 mii km..

Nu a dat absolut niciun semn inainte sa ia foc (niciun martor in bord sau altceva). Pur si simplu, in mers nu mai avea putere motorul, atunci s-a aprins martorul galben cu "Drivetrain.... ", s-a oprit motorul, am tras pe dreapta si iesea fum de sub capota. Cand am deschis capota era flacara ce s-a extins imediat si motorul a ars cum se vede in poze pana au venit pompierii.. Au oprit si alti participanti la trafic si au dat cu vreo 3 stingatoare, dar focul nu s-a oprit. Totul s-a intamplat extrem de rapid, in cateva minute, fara absolut niciun simptom prealabil. este incredibil!

Stirea aici.

Poze:

https://i.postimg.cc/g0y965G9/IMG-2138.jpg
https://i.postimg.cc/FzBw4XVS/IMG-2144.jpg
https://i.postimg.cc/FFWMc0XK/IMG-2154.jpg

Astept sfaturi sau idei daca doriti: (pentru numar de tel va rog scrieti PM)

Din 2019 pana azi , masina mai are vreo intrare in service bmw?

Revizii,reparatii,ceva?

Pentru ca daca VIN ul nu este in baza lor de date,nu are cum sa te anunte nimeni de campanii si rechemari,chiar daca ai fost o data acum 4 ani.

Link to comment
Share on other sites

Da.. o sa ti zică ca daca faceai mentenanța la un service autorizat Bmw s ar fi identificat o problema si ti l ar fi schimbat sau cel puțin te anunțau..pentru ca intr adevăr la momentul ala poate era bun egr, dar au trecut totuși câțiva ani..

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Pai din moment ce am fost la ei la o rechemare, VIN-ul este in baza lor de date, nu?

Sau trebuie eu sa verific mereu ce rechemari sunt si sa ma duc in fiecare an sa ‘verifice’ ei?

Eu stiam ca o rechemare inseamna ca s-a indentificat o problema si te duci 1 data sa o rezolve. Eu m-am dus, dar ei nu au rezolvat.. si nici nu m-au sunat dupa sa ma mai duc 

Link to comment
Share on other sites

Masina a fost verificata/servisata in fiecare an, dar la un alt service, nu la ei. Doar nu ar fi trebuit sa ma astept sa fiu nevoit sa ma prgramez in fiecare an la ei special sa 'verifice' ei EGR-ul.. Daca este o problema atat de grava care provoaca incediu cum se vede in poze, punerea vietii in pericol etc, nu era responsabilitatea lor sa schimbe din prima piesa care ESTE PREDISPUSA sa provoace incendiu? A fost o intamplara ca s-a intamplat in 2023 si nu in 2019 sau 2020. Poate ei verifica sa zic pe 18 Aprilie 2023 masina si pe 20 Aprilie se strica piesa intre timp. E tot vina mea ca nu m-am programat iar la ei pe 19 Aprilie sau cum?

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

O piesa poate fi buna acum, iar după 5 minute poate fi defecta. 
 

Faptul ca la tine au trecut 4 ani si ca nu ai mai făcut reviziile la Bmw, nu poți da vina exclusiv pe ei. 
 

Ei o sa îți spuna ca in cadrul rechemării se face o verificare pentru a vedea starea piesei, la tine piesa a fost buna. Între timp piesa s a defectat si este chiar posibil ca tu sa mai fi avut cel puțin o campanie de verificare/înlocuire directa a racitorului + egr. 
 

Dar cum tu N ai mai fost la un service Bmw de atunci, nu te caută nimeni sa îți spuna sa te duci, probabil scrisoare i a fost transmisă proprietarului initial, nefiind tu cel care a cumpărat autoturismul de nou. 
 

Te cred ca vrei ca ei sa îți suporte dauna, însă aici este 1% vina lor, 80% vina ca nu te ai mai interesat de vreo rechemare si 19% ghinion… cam asa se situează treaba. 
 

M as bucura sa aud ca ti ai recuperat banii sau măcar o parte, dar fiind realist si ma pun in locul tau, nu as zice niciodată ca e vina lor, prima data as zice ca e vina mea si după vina lor pentru ca au făcut piese proaste. 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa cum am mai spus,la toate masinile pe care le-am dus macar pentru revizii la ei si am avut numai bmw-uri in ultimii ani atat personale cat si de firma am fost instiintat de fiecare data cand era un recall atat in sistemul idrive cat si telefonic.Numai in ultimii 3 ani mi-au schimbat vreo 3 egr cu valve,airbag sofer,ceva conducte aer,debitmetru.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

😅 deci cumva e tot vina mea ca BMW-urile iau foc subit si pun viata in pericol.. 

Acum serios, masina era stock, intretinuta, chiar o iubeam (desi ma plictisisem de ea nu ma induram sa o vand pt ca imi placea extrem de mult cum merge si nu ma suparase cu absolut nicio problema). NU am facut absolut nicio modificare la masina, doar schimb ulei filtre, schimb ulei cutie, antigel, ulei cutie transfer etc.. Chestii uzuale.. Avea LED din fabrica, nu am pus absolut nimic aftermarket pe ea.. Pur si simplu a luat foc admisia din cauza defectului bine stiut..

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai, asta am spus in primul mesaj de pe acest topic: AM DUS MASINA LA RECHEMARE PT EGR LA REPREZENTANTA, dar ei nu l-au schimbat, cica doar au verificat si nu e necesar... Nu inteleg ce nu e clar si cum poti sa spui ca "nu ai dus masina niciodata la reprezentanta"

Edited by AndreiL
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, AndreiL said:

Povestea este mai complicata la mine, pentru ca in data de 15.10.2019 m-am programat pentru rechemare schimbat EGR si am dus masina la Automobile Bavaria Baneasa. A doua zi m-au sunat sa iau masina, dar NU AU SCHIMBAT EGR-ul. Au spus ca au verificat si este in regula, nu necesita inlocuire...

Daca pompierii sau alte autoritati stabilesc clar cauza pentru care a luat foc masina.. si daca aceasta e fie racitorul fie EGR ca fiind cauza incediului! De aici pleci pleci cu reclamatia sau datul in judecata

 BMW trebuie sa plateasca pentru panaramele de motoare care le fac!!! 

Bataie de joc din partea lor daca nu isi asuma..

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, AndreiL said:

Pai tocmai, asta am spus in primul mesaj de pe acest topic: AM DUS MASINA LA RECHEMARE PT EGR LA REPREZENTANTA, dar ei nu l-au schimbat, cica doar au verificat si nu e necesar... Nu inteleg ce nu e clar si cum poti sa spui ca "nu ai dus masina niciodata la reprezentanta"

Ca sa te bage in baza de date din cate stiu, trebuie sa ai servicii efectuate/platite la reprezentanta… sa iti taie factura etc. Nu cred ca la verificare ai fost introdus in baza de date ca si nou proprietar, mai ales ca nu au schimbat nimic la masina. 
Ca si exemplu, daca vreau sa cumpar o masina si ma duc sa o verific la reprezentanta, nu ma baga automat in baza de date ca si nou proprietar.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Și chiar dacă era în baza lor,tot egal cu 0 este,după aproape 4 ani nu mai garantează nici un service lucrările făcute la o mașină. 

Treaba e clară, omul și a reparat o pe unde a putut( la bmw e scump)  acum ca e groasă, hopa și a adus aminte ca e bmw, și bmw e de vină ca a luat foc.

Lol.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tu te auzi ce spui? Chiar daca am prespune ca masina a fost reparata pe unde am apucat si neintretinute si oricum vrei sa zici tu (desi nu e asa deloc in realitate). Ti se pare normal sa ia foc din senin asa fara niciun semn? Sa nu aiba macar un sistem de preventie a incendiului, sa nu fie proiectata astfel incat sa nu ia foc in mers? Mie nu mi se pare normal.

 

Sper sa nu treci si tu printr-o situatie similara cu a mea vreodata, dar doar atunci ai intelege si nu ai mai gandi cum scrii aici

Edited by AndreiL
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ Allexinno said:

Ca sa te bage in baza de date din cate stiu, trebuie sa ai servicii efectuate/platite la reprezentanta… sa iti taie factura etc. Nu cred ca la verificare ai fost introdus in baza de date ca si nou proprietar, mai ales ca nu au schimbat nimic la masina. 

Daca l-au chemat la recall, probabil era in baza lor de date, nu?

7 minutes ago, AndreiL said:

Sper sa nu treci si tu printr-o situatie similara cu a mea vreodata, dar doar atunci ai intelege si nu ai mai gandi cum scrii aici

Calmeaza-te te rog, desi toți comentam si daca erai negru strain, pe toti de aici tot ne durea inima si daca doar pentru masina distrusa, nu doar pentru suferinta ta si pierderea personala. Ne dam cu parerea, nu pune la inima.

Lupta ta acum e prin avocati si ce poti dovedi si ce nu poti dovedi. Justiția nu prea are legătură cu logica și bunul simț.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, AndreiL said:

Tu te auzi ce spui? Chiar daca am prespune ca masina a fost reparata pe unde am apucat si neintretinute si oricum vrei sa zici tu (desi nu e asa deloc in realitate). Ti se pare normal sa ia foc din senin asa fara niciun semn? Sa nu aiba macar un sistem de preventie a incendiului, sa nu fie proiectata astfel incat sa nu ia foc in mers? Mie nu mi se pare normal.

 

 

Normal era s o servisezi la ei,măcar acum aveai de cine sa te iei.

Asa....

Mai mult ca sigur admisia trebuia schimbată( pe banii tai)

Poate și un capac de tacheti,niște diagnoze făcute ca lumea...d astea.

Crezi ca aia recomanda de tâmpiți service autorizat și piese de schimb originale?

 

 

20 hours ago, AndreiL said:

 

Am dat email la BMW Germania (le-am trimis si o hartie pe care o am de cand m-am programat la rechemare,..

Iti spun eu răspunsul de pe acum: "Contactați dealerul local"

Cam asta e procedura. 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.