Jump to content

Bmw x6 a luat foc in mers


Message added by Romulus,

AVERTISMENT: Atenție mare cum folosiți cuvintele și cum vă adresați celorlați!

Recommended Posts

Salut, pare rau de ce ai patit, sunt curios care este fenomenul. Am gasit pe net ca asta se intampla : "BMW has confirmed that is has extended a recall of cars affected by a potential fire risk. ... Leakage of glycol from the EGR cooler can combine with soot deposits in the EGR module and lead to the melting of the intake manifold and, in rare cases, result in fire"

 

Dar nu stiu ce sa zic, ca daca nu poti sa stingi un furtun de cauciuc cu 4 extinctoare inseamna ca se intampla altceva pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu conteazĂŁ, inclusiv N47 este supus campaniei de pe F uri.

 

Shep, problema este ca focul vine din interior, degeaba dai in exterior, ar trebui efectiv sa dai continuu, dar când s a oprit praful sau spuma iarĂŁși o ia focul razna deoarece vine din interior si nu ai ce sa faci.

 

Doamne, asta e chiar si mai nasol decât distribuția la N47, mult mai nasol.

 

Am luat cu nasul un F30 din 2013 din Timisoara, avea 250k km si avea campanie pe rĂŁcitor, i l a schimbat la reprezentanta.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cam astea ar fi. Am incercat si eu pe bmw.ro, am trimis si email la Bavaria dar mi s-a spus ca pentru seria mea de sasiu nu exista nicio rechemare (Seria 4 GC 2016) dar dupa cum se vede si in poza se pare ca nu sunt scutit nici eu de griji.

post-93553-0-73576700-1624603728_thumb.png

Edited by aSD_91
Link to comment
Share on other sites

Mersi, aparent am scapat 23d nu e pe lista aceea si cum ziceam part nr difera . Ma rog am avut distributia care am schimbat-o desi conform BMW pe seria de sasiu nu exista nici o rechemare . Masina avand la momentul in care am luat-o eu avea aprox 95k km cu toate reviziile facute la ei speram ca acest lucru sa conteze . Ca si concluzie in ultimii ani la motoarele BMW nu am auzit decat probleme, greu gasesti un motor care sa nu aiba "boala lui" problema fiind ca aceste "boli"sunt destul de grave/costisitoare Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E f30, am vazut si eu mai devreme. A inceput sezonul cald, masini care iau foc de la racitor si n57 carora le pleaca cuzinetii la plimbare. Sa vezi postari de pe a2 vara asta, cel putin 2-3 pe saptamana cu n57 :))))

 

Stai ce?! E problema comuna asta la n57 cu cuzinetii? Se poate preveni cumva? Sau doar mers babeste cand e cald afara? Ca nu inteleg :D

Link to comment
Share on other sites

Stai ce?! E problema comuna asta la n57 cu cuzinetii? Se poate preveni cumva? Sau doar mers babeste cand e cald afara? Ca nu inteleg :D

Nu esti pe grupurile de F10 de pe fb inseamna. Ce se intampla aici pe forum e pistol cu apa.

Ii schimbi pompa de ulei, cuzinetii si mergi ca pensionarul, astfel cu siguranta nu vei avea probleme. Acum cu siguranta va aparea vreun viteaz ca sa spuna ca el ii da in gura toata ziua si merge perfect motorul :)). Nu e timpul pierdut...cand incepe sa faca ca ascutitoarea pe autostrada, sa te ti :))

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

Stai ce?! E problema comuna asta la n57 cu cuzinetii? Se poate preveni cumva? Sau doar mers babeste cand e cald afara? Ca nu inteleg :D

 

 

Nu prea se poate preveni din cauza ca problema vine de la pompa de ulei care încet încet cedează si uzura se produce in timp, din pacate.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

In 2019, mi-a luat foc, un f10(2012). Aveam rechemare din februarie 2019, iar in aprilie s-a intamplat evenimentul. Am rezolvat pe goodwill din partea bmw Germania. M-au bagat in seama doar in momentul in care am trimis mail celor din Germania. Am fost contactat a doua zi de cei de la bmw ro, care mi-au zis ca trebuie dusa intr-o reprezentanta autorizata pentru constatare. Desi au incercat sa imi dea cu flit cei de la Bavaria Baneasa, zicand sa vin sa imi iau masina dupa constatare, am avut norocul sa dau peste un domn capabil de la bmw ro,care a s-a ocupat personal de reconstatare, la randul meu venind cu argumentele adecvate. Trebuie sa fii foarte bine informat, sunt destule cazuri pe internet etc. Initial mi-au zis ca imi ofera procent din reparatie, deviz initial de 30000 lei.Deviz final peste 10k euro, suportat in totalitate de bmw Germania. Povestea ar fi mai lunga.

Cei care treceti prin asta, si nu aveti dauna totala incat sa poata fi facuta constatarea, recomand sa faceti sesizarea catre cei din Germania.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe cei din Germania i-am contactat pe adresa de mail ifm-support@bmwgroup.com. Le-am explicat situatia, le-am trimis fotografii cu masina dupa incendiu, le-am dat seria VIN. M-au contactat telefonic a doua zi dupa ce am dat mailul. Am facut programare la reprezentanta din Baneasa pentru consatare. Am dus masina, am semnat documentele pentru efectuarea constatarii. In permanenta am pastrat legatura cu persoana desemnata de cei de la bmw ro. Acum e foarte important si cum pui problema, incat sa ajungeti la un numitor comun. Poate eu am avut noroc(cu repararea bineinteles). Nu faci "dosar cu sina".. mereu cand am intampinat o problema cauzata in mare parte de la dealer ul din Bameasa, am dat mail catre nemti. Dupa aprox. 3-4 luni am ridicat masina din service, fara sa las un leu, desi ma asteptam la anumite costuri. Ar fi de scris, dar depinde de la caz la caz.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu alte cuvinte masinile din ziua de azi ( nu numai bmw ) au ajuns de unica folosinta ! , ca hartia de la toaleta ... ca prezervativul ... etc. , dac lua foc masina mea si era din vina fabricatului pai direct sus pe platforma cu ea si dusa la bmw baneasa ... pusa pe trotuar ( nu la ei in parcare ) sa o vada toata lumea ... ca e langa DN1 si o vede toata lumea ! Edited by wtww
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cam astea ar fi. Am incercat si eu pe bmw.ro, am trimis si email la Bavaria dar mi s-a spus ca pentru seria mea de sasiu nu exista nicio rechemare (Seria 4 GC 2016) dar dupa cum se vede si in poza se pare ca nu sunt scutit nici eu de griji.

 

Da si pe mine m-au "vrajit" de vreo 2 ori.

Prima data am intrebat daca am rechemare, au zis ca nu.

Alta data la o revizie s-au oferit ei, sa imi verifice racitorul pentru ca ar fi rechemare (pai acum 1 an parca nu era ?!). Evident ca in urma inspectiei nu s-a constatat ca e necesara schimbarea racitorului.

Cred ca ar trebuit sa le cer o hartie conform careia racitorul a fost verificat si nu necesita schimbare.

Link to comment
Share on other sites

Cam astea ar fi. Am incercat si eu pe bmw.ro, am trimis si email la Bavaria dar mi s-a spus ca pentru seria mea de sasiu nu exista nicio rechemare (Seria 4 GC 2016) dar dupa cum se vede si in poza se pare ca nu sunt scutit nici eu de griji.

 

 

Poti pune aici seria de sasiu si iti zic daca ai sau nu chemarea de EGR sau alte actiuni de service.

Eventual se poate face un topic separat cu aceasta tema.

 

Da si pe mine m-au "vrajit" de vreo 2 ori.

Prima data am intrebat daca am rechemare, au zis ca nu.

Alta data la o revizie s-au oferit ei, sa imi verifice racitorul pentru ca ar fi rechemare (pai acum 1 an parca nu era ?!). Evident ca in urma inspectiei nu s-a constatat ca e necesara schimbarea racitorului.

Cred ca ar trebuit sa le cer o hartie conform careia racitorul a fost verificat si nu necesita schimbare.

 

 

Exista o actiune de service care se face la cererea clientului. Indiferent daca la verificare racitorul e OK se poate face inlocuirea la cerere clientului cu 100% cost decontat de BMW Ag.

 

Din experienta mea, aproape toate modelele fabricate dupa 2012 au aceasta actiune trecuta in baza de date.

Nu inteleg de ce cei de la reprezentantele din RO sunt reticenti sa schimbe EGR-ul pe una din cele doua actiuni. Costul lor este decontat integral de BMW Ag. deci reprezentanta nu pierde nimic, din contra, are de lucru si tine clientii multumiti.

 

Nu pot atasa aici PDF-ul cu aceasta actiune "la cerere", poate se ofera un moderator sa il posteze.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.