Jump to content

Bmw x6 a luat foc in mers


Message added by Romulus,

AVERTISMENT: Atenție mare cum folosiți cuvintele și cum vă adresați celorlați!

Recommended Posts

Va salut! Sunt fostul posesor al unui X6 f16 4.0d (2015)

VIN: WBAKV410X00H13942

Masina in cauza a luat foc din senin. Am intervenit cu 4 extinctoare dar fara succes. Din ce imi aduc aminte 177 mii km avea ultima data cand m-am uitat in bord.

 

Cauza producerii incendiului banuiesc ca este de la racitorul de gaze.

 

EGR-ul a fost schimbat pe la 130.000 km aproximativ la BMW Militari.

 

Am folosit mereu motorina premium, revizia motor a fost efectuata la 10.000 km maxim.

De-a lungul timpului, inainte de defectiunea racitorului de gaze, masina consuma 1 sau chiar 2 litri antigel de la revizie la revizie.

12 km apucasem sa parcurg cu ea in acea zi fara sa o fortez sau sa merg sportiv.

 

Am simtit vreo 5-6 smucituri violente in transmisie dupa care mi-a aparut eroarea cu ‘drive train’.

(continue the journey at a moderate speeed

Full performance not available

Have the problem checked by the service)

Acceleratia mi-a fost limitata dupa care am tras pe dreapta.

Inainte de a opri motorul cu cateva secunde si a iesi din masina cat mai repede de teama, imi aparuse eroare de la ulei (cu rosu).Nu mai retin ce continea mesajul.

 

Este o situatie in care mi-a fost pusa viata in pericol! Vreau sa fiu despagubit!

Pe 19.06.2021 un x1 (2016) a ars pe autostrada a2 la fel ca al meu.

Daca incendiul era intr-o stare avansata, partea electrica nu mai functiona si eram pus intr-o ipostaza in care nu puteam deschide portiera, geamurile. Ce faceam?

Acum cateva saptamani pe autostrada a2, mi-a zis cineva ca tatal nu a putut sa isi mai salveze copilul din spate. Masina era un x3.

Nu ma lasa sa incarc mai multe poze cu masina incendiata.

 

Vreau sa actionez in instanta compania BMW. Cunoasteti posesori care sunt dornici sa mi se alature?

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

casco nu aveam. activitatea principala din care imi castig painea este agricultura. La noi de 2 ani este seceta si nu am avut incasari. in 2 maxim 3 saptamani urma sa mi fac.

 

aa dupa ce am schimbat egr tot mai pisca 100-200 ml cu piesa noua la 10.000 km. Am zis sa nu mai scriu despre acest aspect sa nu intru in detalii prea mult.

 

Pentru cine are rabdare sa se uite la acest vlog:

sau sa citeasca acest articol: https://www.auto-bild.ro/stiri/bmw-va-rechema-service-egr-145091.html

 

De ce nu ma lasa sa uploadez pozele?

 

 

Edited by bussu92
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau sa aud asta, bine ca ai scapat teafar pentru ca de fapt asta e cel mai important.

 

Vizavi de masina, cand a luat foc mai exact ? In mers ? Sau dupa ce ai oprit motorul ? Au venit pompierii banuiesc, ti-au intocmit vreun proces verbal la fata locului referitor la pagubele produse ?

 

Trist ca se intampla asta si nu e un caz singular, bine ca punem adblue si adgreen sa respiram un aer curat si copiii copiilor copiilor nostri vor trai intr-un paradis verde cu palmieri si iarba cat vezi cu ochii, dar na mai iau masinile foc din cauza asta...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte nasol.. ĂŽntr-adevĂŁr exista riscul sa nu mai poți desface usa.

 

Nu știu daca vei reuși ceva nici daca se alĂŁtura 100 persoane inițiativei, ĂŽnsĂŁ mi as dori sa Reușești pentru ca este o problema clar si nu cred ca problema s a rezolvat chiar daca s a pus alt rĂŁcitor la toate aceste mașini.

 

Tine ne la curent te rog ca sunt curios cum va decurge toatĂŁ treaba, daca chiar vrei sa ĂŽți iei avocat si sa mergi pe calea asta.

 

Sunt mii de rechemĂŁri privind riscul de incendiu la producĂŁtori care s au nĂŁscut din cazuri reale, dar de când ma știu nu am auzit de cazuri reale in care chiar sa ia mașina foc din senin si sa se facĂŁ scrum pana acum câțiva ani când au ĂŽnceput sa ardĂŁ Bmw uri peste tot in lume si chiar si la noi in țara foarte multe.

 

Oare ei nu plĂŁtesc nici o amenda pentru treburile astea? Ăși asuma prin rechemĂŁri ok, ĂŽnsĂŁ o pedeapsa??? O amenda???

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai reviziile doar la ei slabe sanse sa poti actiona ceva , se pot prevala de f multe , referitor la incident nu pot decat sa suspectez ca si galeria a fost afectata cumva de vechiul racitor sau e f posibil ca noul racitor sa nu fct corect . NU ai mai avut pierderi antigel deloc dupa schimbare egr ?
Link to comment
Share on other sites

Ce faza cu ghinionul lipsei casco.

Mai povestisem si cu alta ocazie:

Frate-miu cu nevasta-sa aveau 2 masini. A renuntat la casco pt ca masina lui statea pe dreapta.

I-au furat-o inainte sa o vanda si a ramas cu banii pierduti.

Era tanar, venituri mici, banii pt masina fuseserea imprumutati. 9500 euro pt el au fost ca 95.000 pt tine.

Tragedie.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Complet socant!

Cel mai nasol e ca nu ai avut asigurare casco.

 

Astia de la bmw merita sabotati!

Cel putin cei carora le-a luat foc masina in halul asta, mai ales dupa ce a fost cauza remediata, vezi Doamne, patitii foarte probabil nu se vor mai atinge de bmw, si pe buna dreptate bmw o merita!

Isi bate joc de reputatia creata:

https://www.ncconsumer.org/news-articles/coolant-leak-within-egr-may-cause-fire-in-nearly-45000-bmw-vehicles.html#:~:text=If%20the%20EGR%20cooler%20leaks,soot%2C%20possibly%20causing%20a%20fire.

 

https://m.pulsenews.co.kr/view.php?year=2018&no=698297

"

Back then, BMW claimed the fires were caused by opened EGR bypass valves and EGR cooler leakage in high mileage cars while driving in high speed."

Ce o insemna pentru bmw >>high mileage cars<<?? 100k km 200k km?? Adica dupa 4 schimburi de ulei pa-pa masina..

Rusine bmw!

 

Mare grija sa nu va dati prea tare pe autostrada cu bmw-urile facute pana in 2017 ca iau foc! Si nu e gluma; chiar ei o spun: "while driving at high speed".

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si ca de obicei ma uit prin prisma a ceea ce poate fi gasita ca solutie de verificat PERSONAL inainte ca o catastrofa ca, cea a colegului, sa vi se intample, iata ce am gasit pentru cei infricosati pe buna dreptate!

 

Cautati singuri idei de rezolvare a unor cauze, situatii.. ca se pare ca lipsa fiabilitatii depaseste niste limite.. minime:

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1783773#:~:text=No%20leaks%20can%20be%20seen.&text=It%20take%20only%20about%2020,ll%20just%20see%20dry%20soot.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Foarte nasoala intamplarea si din pacate nu singulara.In ultimii doi ani , mai multi cunoscuti au avut problema asta , X3 F25 3.0 biturbo 313 Cp , F11 2014 3.0 258 , X4 2018 190 si cel mai recent 320GT tot de 190.

In toate cazurile de vina a fost racitorul de gaze , dupa care a luat foc galeria de admisie. La un amic cu 730D seria G ajunsese la un consum de jumatate de litru de antigel pe zi din cauza racitorului dar norocul lui a fost ca l-a schimbat la timp.

Link to comment
Share on other sites

va salut.ce citesc aici,deja ma luat spaima.de cateva saptamani sunt posesor de x6,4.0d,306 c.p.am 100.000 de mii de km reali,an de fabricatie 2012.merge totul brici.ar trebui sa ma ingrijoreze ceva?sincer nu prea stiu nimic de modelul asta.va rog cateva sfaturi nu mi ar strica.stima.
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau pentru ce s-a intamplat! nu stiu daca ai sanse ca castig de cauza sa fii despagubit fara casco si/sau garantie. Din 2008 incoace nu stiu ce masini mai produce BMW. Mi se pare ca si-au cam batut joc de clientii lor mai ales la masinile scumpe. Si mie mi-a crapat pompa de ulei si mi-a facut motorul praf fara niciun semn in prealabil....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

va salut.ce citesc aici,deja ma luat spaima.de cateva saptamani sunt posesor de x6,4.0d,306 c.p.am 100.000 de mii de km reali,an de fabricatie 2012.merge totul brici.ar trebui sa ma ingrijoreze ceva?sincer nu prea stiu nimic de modelul asta.va rog cateva sfaturi nu mi ar strica.stima.

 

primul lucru e sa o duci la orice reprezentanta si sa vezi daca e pe lista cu recall egr , daca da se schimba gratuit . Daca nu este observi ce se intampla cu antigelul , daca dispare subit si trebuie sa tot completezi trebuie schimbat racitor egr

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

casco nu aveam. activitatea principala din care imi castig painea este agricultura. La noi de 2 ani este seceta si nu am avut incasari. in 2 maxim 3 saptamani urma sa mi fac.

 

aa dupa ce am schimbat egr tot mai pisca 100-200 ml cu piesa noua la 10.000 km. Am zis sa nu mai scriu despre acest aspect sa nu intru in detalii prea mult.

 

Pentru cine are rabdare sa se uite la acest vlog:

sau sa citeasca acest articol: https://www.auto-bil...egr-145091.html

 

De ce nu ma lasa sa uploadez pozele?

 

 

 

edit: link cu pozele uploadate

 

https://we.tl/t-CLoVZ17ev9

 

linkul e valabil o saptamana. Aici intru doar seara sa verific ce s-a mai scris. Dupa ce expira linkul puteti sa imi scrieti pe farcebook. User name "Mario Bussu". Multumesc

Link to comment
Share on other sites

edit: link cu pozele uploadate

 

https://we.tl/t-CLoVZ17ev9

 

Am o sugestie de facut moderatorilor/admini-lor.

S-ar putea pune topicul asta si la "seria X", dar sa ramana si aici?

Pentru ca, cat mai multi sa vada ce li se poate intampla daca nu schimba un :censored: de valva EGR!

Iti mai ramane un stop si poze amintiri!

 

OP, daca as avea timp ti-as reuploada din nou pozele.

Practic e simplu. Trebuie sa le faci muuult mai mici, adica, sub 1000kb si apoi le urci pe rand. Trebuie sa le atasezi postarii, prin niste linkuri generate dupa adaugare in postare. Practic ele vor fi salvate in contul tau pe serverul de aici care nu permite spatiu foarte mare de stocare pe cont. Si asa vor fi intotdeauna aici pe forum.

De-aia trebuie facute mici..

 

Cea mai dramatica e aia cu masina arzand si cea cu doar un stop intreg care de fapt sigur e topit prin interior!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.