Jump to content

Recommended Posts

37 minutes ago, Romulus said:

Digi24, stire: studiu: masinile murdare consuma mai mult!

Nu stiu daca au calculat insa si impactul spalarii masinii: consum apa, poluarea apei cu substante chimice de spalare, energie, poluare datorita productiei si intretinerii utilajelor specifice. Nu m-ar mira sa nu fie mai ecologic exact invers: sa circulam cu ele murdare.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Alex3245 said:

Partea de antifonare are 180 kg dupa spusele lui.

Mie mi-a placut canalul pana am descoperit niste lacune majore in ce spune si face si pe urma nu am mai putut sa ma uit la el nici ca entertainment. Cred ca daca ii arati degetele de la picioare incepe sa urle ca ce faine sunt, ca nu a crezut ca se poate asa ceva. Si a devenit monoton aceleasi descrieri si aceleasi fraze.

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Romulus said:

Mie mi-a placut canalul pana am descoperit niste lacune majore in ce spune si face si pe urma nu am mai putut sa ma uit la el nici ca entertainment. Cred ca daca ii arati degetele de la picioare incepe sa urle ca ce faine sunt, ca nu a crezut ca se poate asa ceva. Si a devenit monoton aceleasi descrieri si aceleasi fraze.

 

Nici eu nu sunt mare fan al lui dar am pus pentru masina

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mgi said:

Doar ca phev-urile în general nu au pompa de caldura.. 

Are pompa de caldura sigur: https://www.audi-mediacenter.com/en/press-releases/audi-full-size-station-wagon-now-as-a-plug-in-hybridthe-new-a6-avant-tfsi-e-quattro-12762

Quote

Customers can use the myAudi app to manage charging and pre-entry climate control even before they set off. The air conditioning system operates together with a highly efficient heat pump that uses the waste heat from the electrical drive components. With the standard mode 3 cable, customers can charge the plug-in hybrid at public charging terminals with an output of up to 7.4 kW. The lithium-ion battery is thus recharged in around 2.5 hours. While on the road, the Audi e-tron Charging Service provides access to more than 140,000 public charging points in 24 European countries. The myAudi app is equipped with a route planner that shows where the terminals are.

Stiu ca are de cand am fost la service si spuneau aia ca e prima data cand vad o pompa de caldura pe un model A6.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Nu știu dacă sunt cele mai bune pentru mașini electrice dar pentru depozitarea energiei, da. 
 

Și mi-a trimis cineva cum se aude un oraș unde majoritatea mașinilor sunt electrice:

https://www.instagram.com/reel/C1HROe_CE1l/?igsh=MTVza2dxaTlzYTNncw==

Nu mai este acel barait caontinuu.

“The study found that night-time noise over 55 decibels resulted in higher cortisol levels in the body. These increased cortisol levels could lead to health issues over time and shorten a person's lifespan”

“Effects of noise pollution

Respiratory agitation, racing pulse, high blood pressure, headaches and, in case of extremely loud, constant noise, gastritis, colitis and even heart attacks.”

 

Bonus mai las și link-ul acesta:You're Being Lied to About Electric Cars

image.thumb.jpeg.d880cc9e041fa3bcd57922412bec58f1.jpeg

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Alex3245 said:

De ce thumbs down? 
E mai bine cu zumzetul motoarelor? 

Nu, e chiar misto sa fie liniste. Dar spre dezamagirea mea, la mine pe strada, aud pneurile, nu motoarele. Cine crede ca motorul e problema sa stea 10 minute langa o autostrada, dar repet. Stau pe o strada de 30 km/h maxim si toti merg cu 50 km/h. Si e groaznic cum se aud pneurile.

giphy.gif

E o iluzie ca motoarele fac poluarea aia de te inebuneste. Stai si asculta. Pneurile urla. Motorul se aude, da dar contributia este minima in comparatie.

Iar acolo pe IG, snowflake chinezi, ne arata o deceptie care multi o cumpara drept wow!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Romulus said:

Nu, e chiar misto sa fie liniste. Dar spre dezamagirea mea, la mine pe strada, aud pneurile, nu motoarele. Cine crede ca motorul e problema sa stea 10 minute langa o autostrada, dar repet. Stau pe o strada de 30 km/h maxim si toti merg cu 50 km/h. Si e groaznic cum se aud pneurile.

giphy.gif

E o iluzie ca motoarele fac poluarea aia de te inebuneste. Stai si asculta. Pneurile urla. Motorul se aude, da dar contributia este minima in comparatie.

Iar acolo pe IG, snowflake chinezi, ne arata o deceptie care multi o cumpara drept wow!

Clar ca pneurile se aud mai tare, dar eu prin zonele unde merg, mașinile merg cu 5-10km h pe oră și acolo aud doar motoare în mare parte. Pe străzile unde merg cu 30km\h+ se aud pneurile.

Mai nou când ies folosesc căști in ear cu noise cancelling și așa nu mai aud așa multe zgomote, partea nașpa e ca uneori e periculos. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.