Jump to content

G30 - 530E iPerformance


Pitbul

Recommended Posts

3 hours ago, Pitbul said:

Am fost foarte mulțumit de cum s-a prezentat mașina la impact.

Este un subiect care, desi a mai fost discutat, cred ca nu este suficient de mult scos in evidenta: automobilele moderne sunt mult mai sigure decat cele vechi.

Nu stiu care au fost vitezele celor doua masini din accidentul prin care a trecut @Pitbul, dar - spre comparatie, gasiti la link-ul de mai jos urmarie unui accident din iarna anului 2011: coliziune frontala intre un BMW serie 7 E32 si o camioneta tip pick-up Chevrolet. Ambele masini aveau in jur de 45mph (~70 Km/h) - aproximare destul de grosiera. Desi foarte probabil ca acel serie 7 a avut de-a face cu un impact mai puternic decat G30-ul lui @Pitbul, in mod evident rezistenta la impact a caroseriei a fost mult inferioara - soferul masinii abia scapand cu viata.

http://www.flickr.com/photos/mikeflu/

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, wolf20 said:

Un Volvo din 70 abia daca i se julea putin bara.

21 minutes ago, alex230ro said:

Plus ca acolo pare impact frontal "clasic" 

Iata un film pe care il stiu de o groaza de ani si pe care inca il consider drept referinta. BMW-ul din test este un serie 5 E34.

https://www.youtube.com/watch?v=EIiU2M43Xww

 

Link to comment
Share on other sites

As zice ca BMW-ul "plateste"  pretul stalpilor mai subtiri, lucru care se poate vedea si la E30 🙂  stalpi subtiri ce ofera o vizibilitate excelenta dar care in caz de impact se deformeaza foarte usor. 

later edit : cu toatea astea in caz de accident masina asta as prefera-o 🙂  parca as mai lua inca una , desi nici asta nu e imbatabila  :)) 

 

Edited by alex230ro
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FiveThreeFive said:

Iata un film pe care il stiu de o groaza de ani si pe care inca il consider drept referinta. BMW-ul din test este un serie 5 E34.

https://www.youtube.com/watch?v=EIiU2M43Xww

 

100/oră 

Nu face nimeni teste d astea

Practic au intrat una în alta până la portbagaj. 

1 hour ago, alex230ro said:

As zice ca BMW-ul "plateste"  pretul stalpilor mai subtiri, lucru care se poate vedea si la E30 🙂  stalpi subtiri ce ofera o vizibilitate excelenta dar care in caz de impact se deformeaza foarte usor. 

🙂  

Dacă nu s ar deforma ușor,te ai zdrobi de volan și  parbriz ca o muscă. 

Adică la 60 ești steluță. 

 

Dacă nu s ar deforma ușor,te ai zdrobi de volan și parbriz ca o muscă. 

Adică la 60 ești steluță. 

Link to comment
Share on other sites

@Romulus o sa-ti trimit mai multe poze. Masina s-a comportat impecabil, in interior nu s-a miscat nimic (mai putin airbagurile, care au sarit toate, inclusiv cel de la genunchi, foarte util).

Accidentul a fost foarte dur, eu aveam undeva la 40 km/h, dar stiu ca am franat, inclusiv masina, in schimb individul avea peste 70 km/h. A venit din curba pe contrasens. Nu era F10, era un 320d GT cu pachet M, la impact o persoana din seria 3 si-a rupt coloana. Nu a fost un accident usor.

 

Am pus poza si cu noua jucarie, ca diferente conectivitatea mult mai buna, lipsa pachet M ( dar cred ca ii pun).

WhatsApp Image 2023-11-07 at 16.14.50.jpeg

  • Love BMW 1
  • Surprised 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Pitbul said:

 

Am pus poza si cu noua jucarie, ca diferente conectivitatea mult mai buna, lipsa pachet M ( dar cred ca ii pun).

De ce oare imi pare cunoscuta la mecla? hmmm...

23 minutes ago, Pitbul said:

A venit din curba pe contrasens. Nu era F10, era un 320d GT cu pachet M, la impact o persoana din seria 3 si-a rupt coloana. Nu a fost un accident usor.

Statea in spate si nu avea centura? Clar 530e e mai greu, dar nu cred ca asta a fost cauza. Scuza-ma ca intreb asa multe detalii. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.