Jump to content

G30 - 530E iPerformance


Pitbul

Recommended Posts

Ok,100, dar nu asta conteaza.Sincer,si eu am fost tentat ,dar am abandonat.( doar pentru oras si un drum la predeal nu justifica pretul masinii)

Este ideala pentru oras,ceva curse prin tara,gen munte,mare..

dar pentru drumuri externe de 3-5k km,este exclus,mai ales germania unde se alearga peste medie.

asa ca pentru mine,tractoru e cel mai potrivit😃

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pitbul said:

Masina poate merge full electric aproximativ 24 km si nu cu 70 km/h. Ati condus un astfek de hibrid, cei care scrieti asemenea lucruri?

Incercati intai si dupa va dati cu parerea, eu zic ca asa e normal.

Recunosc, nu am fost atent, ai zis din prima postare ca merge pana la 24km doar pe electric, cu, consum 0..

Ceea ce, ca idee nu este adevarat 🤦‍♂️. Consuma bateria care are nevoie de energie electrica.. 😱de la o priza ulterior, sau cu motorul care o sa consume pe 7-8 litri de acolo in sus la 100 km.. eu cel putin asta am inteles.

Ca pentru curent nu platesti prea mult fata de cat platesti ACUM pe benzina, asta e alta poveste.

Din pacate NU MULTI o sa ne permitem asa masina prea curand. Asa ca orice placere pe care tu o "induri", a altora e cel putin un orizont indepartat..

Prezentarea masinii dealtfel a fost frumoasa.

Ce ar trebui sa te mai intrebam?

(Ca de discutat despre hibride nu se poate)

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bimmer90f30 said:

Recunosc, nu am fost atent, ai zis din prima postare ca merge pana la 24km doar pe electric, cu, consum 0..

Ceea ce, ca idee nu este adevarat 🤦‍♂️. Consuma bateria care are nevoie de energie electrica.. 😱de la o priza ulterior, sau cu motorul care o sa consume pe 7-8 litri de acolo in sus la 100 km.. eu cel putin asta am inteles.

Ca pentru curent nu platesti prea mult fata de cat platesti ACUM pe benzina, asta e alta poveste.

Din pacate NU MULTI o sa ne permitem asa masina prea curand. Asa ca orice placere pe care tu o "induri", a altora e cel putin un orizont indepartat..

Prezentarea masinii dealtfel a fost frumoasa.

Ce ar trebui sa te mai intrebam?

(Ca de discutat despre hibride nu se poate)

 

Eu nu am spus nicaieri de cost, am scris de consum, e o diferenta. Am scris ca am mers 24 km si masina a arata consum 0.

Nu cred ca am spus eu undeva ceva legat de ce masina isi permite fiecare pe forum acesta, nu stiu unde ai vazut tu asta. Da, mi-am luat masina care mi-am dorit, cand am putut sa mi-o iau.

Legat de aceste topicuri in care se prezinta masinile personale scopul este altul fata de ce ai inteles tu.

 

 

3 hours ago, LYM said:

Eu sunt curios ce durata de viata are bateria aia, la cat de mica e, face cicluri de incarcare-descarcare grupa mare.

Ramane de vazut, bateria are 5 ani si inca se mai poate folosi. Oricum costurile nu mai sunt asa de mari la schimbarea bateriei, fata de cum erau acum cativa ani.

Link to comment
Share on other sites

Nu am BMW, dar am un Volvo XC40 plugin hibrid...da, bateria se descarca repede daca ii tot dai talpa, dar chiar daca se descarca, motorul electric nu ramane fara energie, iar pentru boost-uri de cateva secunde ai mai tot timpul resurse (o depasire spre exemplu).

Una peste alta sunt cateva avantaje:

- masinile sunt super-silentiose la mers urban slow (in limita range-ului) si la manevre de parcare

- consum urban foarte scazut. Volvo ia in București max 5-6% (in regim hibrid, fara incarcare la priza) indiferent de trafic. SUV similar benzina avut anterior..12-13%

- ai un boost de acceleratie simtitor fata de versiunile similare pe benzina

Acum, daca se justifica diferenta de cost...este o alta intrebare...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, LYM said:

Eu sunt curios ce durata de viata are bateria aia, la cat de mica e, face cicluri de incarcare-descarcare grupa mare.

Bateria are buffer foarte mare. La mine are 7.6 kWh brut si 5.8 kWh net, deci 30% e rezerva. La masina lui e 9.2 cu 7 daca nu ma insel, deci tot 30% rezerva. Deci probabil o sa aiba o durata de viata foarte buna - fireste, in afara cazului unui defect. Istoric vorbind, bateriile de la bmw-uri, adica la i3 in particular, sunt fiabile.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 6 months later...

Se poate închide. Din păcate mașina a superit o daună totală, a intrat direct în mine ”englez” care circula regulamentar pentr Anglia, în luna septembrie.

A fost mașină foarte bună, în momentul accidentului avea 99000 km.

 

Fiind mulțumit e mașina urmeaza tot un 530e, acum LCI.

 

  • Sad 2
  • Surprised 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pitbul said:

Se poate închide. Din păcate mașina a superit o daună totală, a intrat direct în mine ”englez” care circula regulamentar pentr Anglia, în luna septembrie.

A fost mașină foarte bună, în momentul accidentului avea 99000 km.

 

Fiind mulțumit e mașina urmeaza tot un 530e, acum LCI.

 

Bine ca ai scapat intreg.

Link to comment
Share on other sites

Am fost foarte mulțumit de cum s-a prezentat mașina la impact.

Eu și cea mica am fost bine, eu umărul sărit, pentru că am ținut mănă pe volan. Cea mica a avut scaunel și nu a pățit nimic. ȚINEȚI COPIII ÎN SCAUNEL!!!

 

Azi îmi ridic și noua mașină - 530e LCI - 2020 - 32000 km, o să deschid un topic nou.

WhatsApp Image 2023-09-19 at 16.31.01.jpg

WhatsApp Image 2023-09-19 at 16.31.01(1).jpeg

Edited by Pitbul
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

@Pitbul sunt foarte preocupat de dinamica accidentelor si a standardele de protectie al pasagerilor la impact. Desi accidentul tau nefericiti nu are a fi la viteza foarte mare, ma intereseaza sa-mi trimiti (eventual in privat) cat mai multe fotografii si detalii post-accident despre ambele masini.

 

Sau chiar sa facem un topic separat despre accident!

Link to comment
Share on other sites

Aici sunt pozele 

Doar am dat cu genunchiul stang acolo unde este blocul de lumini si mi-am rup pantalonii LOL in rest nu am

patit absolut nimic, pasagerul din spate dreapta s-a taiat putin in consola, noroc ca au purtat centuri.

A intrat unu francez beat pe contra sens, eu aveam aproape 60 si ala

vam

tot

pe acolo

Edited by TKD29
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.